Forum

Alışveriş merkezi n...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Alışveriş merkezi network planlama hakkında yardım

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
350 Görüntüleme
(@sinanbaltaci)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba öncelikle çalıştığım firmada sıfırdan alışveriş merkezinin network projesini hazırlama görevini aldım toplamda 12 adet managed hp poe destekli switch planladım. toplamda 160 ıp camera 95 dükkan ses sistemi güvenlik sistemi  ve wireless bağlantı internet bağlantısını hazırlıyorum bunu yaparken switchlerin bu sistemleri kaldırıp kaldırmayacağını nasıl hesaplarım ayrıca tek bir modem ile interneti versem yetermi bunu nasıl yaparım yardımlarınızı bekliyorum

Gönderildi : 21/04/2011 00:34

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Siz AVM nin bilgi işlemindemisiniz yoksa AVM ye bu sistemi kurup satacakmısınız?

Gönderildi : 21/04/2011 01:41

(@sinanbaltaci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sistemi kurup teslim edeceğiz planlamanın son aşamasına geldik dataların dükkanlara sıva üstü cat6 sonlandırma yapacağız patch panellerle çoğaltmak istiyoruz yalnız switchlerde kameralar var ve managed switchler bunlar portları patch panellerle çoğalta bilme imkanımız varmı binanın tümüne internet vermek istiyoruz bunları hesaplama konusunda kaldık devam edemiyoruz yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Gönderildi : 21/04/2011 02:39

(@HakanALKAN)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Port çoğaltma gibi bir durum söz konusu değil Switch sayısı yeterli değilse tamamlamanız gerekir. İnternet bağlantı hizmetini metro ethernet olarak alabilirsiniz. Burada hesaplamanız gereken kaç istemci internete çıkacak olmalı ilk olarak . Ayrıca kameralar internetten sürekli izlenecekmi buda bandwidh kullanımını oldukça yükseltecektir. Mağazalar arası haberleşme istenmeyecektir büyük ihtimalle ,bu durumda vlanlar oluşturmanız gerekecek hatta bana sorarsanız bir firewall kullanmanızıda öneririm.

Gönderildi : 21/04/2011 13:00

(@sinanbaltaci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim kameralar internete çıkmayacak ve 150 160 kadar kamera var bunun bant genişliğini nasıl hesap ederim. Birde cisco dect base istasyonlar var cisco voice ıp bunlara ayrı switch almam gerekirmi ben hp marka switch aldım onlara bağlayarak taşısam olurmu teşekkürler

Gönderildi : 21/04/2011 13:55

Paylaş: