Forum

Farklı Vlan'lara Ba...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Farklı Vlan'lara Bağlantı

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
569 Görüntüleme
(@abdullahgokgoz)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba. 

Vlan hakkında fazla bilgim yok. Öğrenmek istediğim şey; tek ethernet kartı ile iki farklı Vlan'a bağlanmak mümkün mü. Bu özellik ethernet kartının üzerinde gelen bir özellik mi yoksa yazılımsal olarak çözülebilir mi?

Her ne kadar denemesem de elimizdeki Realtek 8169 ethernet kartının Diagnostic Utility diye bir yazılımı var onun üzerinden Vlan konfigürasyonu yapılabiliyor. Fakat Nvidia MCP79/7A ethernet kartının böyle bir yazılımı yok. 

Bilgilendirirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 04/04/2011 17:19

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3039
Illustrious Member

Merhaba;
Vlan uygulamasını SW leriniz üzerinde yapabilirsiniz. NIC' ler sadece bağlı bulunduğu VLAN üyeleri ile ve yönlendirmiş olduğunuz VLAN' lar ile iletişime geçebilir.

Gönderildi : 04/04/2011 18:33

(@abdullahgokgoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Fatih Bey,

Bu durumda bir NIC aynı anda tek Vlan'dan ip alabilir. Doğru mu anladım?

Realtek'in Diagnostic yazılımında Vlan eklenebiliyor ve aygıt yöneticisinde sanal NIC'ler görüyorum. Bunlar ne amaçla kullanılıyor.

Gönderildi : 04/04/2011 19:00

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba Fatih Bey,

Bu durumda bir NIC aynı anda tek Vlan'dan ip alabilir. Doğru mu anladım?

Realtek'in Diagnostic yazılımında Vlan eklenebiliyor ve aygıt yöneticisinde sanal NIC'ler görüyorum. Bunlar ne amaçla kullanılıyor.

VLAN lar illaki illa farklı IP subnetinde olmasına gerek yok. Aynı IP blokunda birden fazla VLAN tanımlanabilir. Aynı switch portuna da birden fazla VLAN tanımlanabilir ( Trunk Portu, örnek Uplink Portları ). Örnek olması açısından tüm VLAN lara aynı DHCP sunucu sisteminden IP dağıtmak istenebilir.

Ayrıca ayrı VLAN larda olması bir soru yaratmamalı. VLAN ları sonlandırdığınız nokta da yapmanız gereken VLAN dan VLAN lara geçiş tanımlamak. Eğer arada bir switch iniz var ise ve Layer3 kısmı bu switch üzerinde ise o zaman en iyisi routingleri burda yapmaktır.

Gönderildi : 05/04/2011 03:07

(@abdullahgokgoz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirme için teşekkürler.

Gönderildi : 06/04/2011 00:13

Paylaş: