Forum

merkez ve sube aras...

Bildirimler
Hepsini Temizle

merkez ve sube arasındaki baglantının yedegi

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
312 Görüntüleme
(@ayhangumus)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

merkez ve 2 lokasyon birbirleriyle router üzerinden konusmaktalar.dhcp server merkezde .merkezde server veya router bozuldugunda diger lokasyonların otomatik olarak  ip lerini alıp kendi içlerinde çalışmaya devam etmelerini nasıl sağlayabiliriz?

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 21/03/2011 21:00

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

MPLS e geçerseniz merkez veya lokasyon üzerinde bu tür tanımlar yapmanıza gerek kalmaz, bağımlılık ortadan kalkar. Herhangi bir yerdeki kesintiden diğer noktalarınız olumsuz etkilenmez, kendi içinde kapalı bir network oluşturmuş olursunuz, güvenlik artar vs..

Gönderildi : 21/03/2011 23:41

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

merkez ve 2 lokasyon birbirleriyle router üzerinden konusmaktalar.dhcp server merkezde .merkezde server veya router bozuldugunda diger lokasyonların otomatik olarak  ip lerini alıp kendi içlerinde çalışmaya devam etmelerini nasıl sağlayabiliriz?

iyi çalışmalar 

Merhaba MPLS biraz pahalı gelebilir. Üç Adet DrayTek 2710 alıp VPN yapısına geçebilirsiniz. Bu şekilde her şube merkezden bağımsız ve ortak çalışma alanında olmuş olur. Bu da her şubenizi birer merkez yaparak bu derlerden sizi kurtarabilir. 

Gönderildi : 22/03/2011 20:51

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Konu eskimiş ama yeni gördüm, mpls daha pahalı bir teknoloji değil öncelikle bu bilgiyi düzeltmek isterim.

Örnek vermek gerekirse diyelimki istanbulda bir merkez ve 5 lokasyonun var, ipsec vpn için 6 adet 2 Mb sdsl internet aldığını ve üzerinden ipsec yaptığınızı düşünelim.

2.senaryoda 6 lokasyon için 6 adet 2 Mb MPLS VPN aldığınızı düşünelim.

Ben bir isp de kurumsal satıştayım biliyorsunuz; 2.senaryonun aylık işletim maliyeti 1. senaryoya nazaran çok daha uygundur. Üstelik 1. senaryoda konfigurasyonu siz yaparsınız, cihazın işletimini de siz yaparsıınız. 2. senaryoda işlemi isp yapar aylık cihaz işletimini de isp yapar ve bunlar için ek ücret alınmaz. Saha desteği gerekirse de sevis ücreti alınmaz. vs. bir kaç artısı daha vardır.

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1189&kelime=MPLS

Gönderildi : 24/09/2011 14:25

Paylaş: