Forum

adsl i nasıl yedekl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

adsl i nasıl yedekleri

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
560 Görüntüleme
(@banuistanbullu)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Mrb,

Yapımızda adsl kullanıyoruz, bu hattı nasıl yedekleriz neler gerekir? adsl de sorun olması durumunda net kesintisi yaşamak istemiyouz, tsk.

Gönderildi : 30/01/2011 19:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba 2 hatlı adsl destekleyen cihazlar ile bağlantının birinin kesilmesi durumunda internetinizin kesilmemesini sağlayabilrisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/01/2011 20:13

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Yedek bir liseline hat ya da adsl hat alabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 30/01/2011 20:46

(@CengizFilizler)
Gönderiler: 88
Estimable Member

Draytek ve ZyXEL in ayni anda iki adet ADSL Hatla hizmet veren ADSL modem leri var. Sordugunuz sorunun cevabini bu tur cihazlarla cozebilirsiniz.

Gönderildi : 30/01/2011 21:00

(@banuistanbullu)
Active Member
Konu başlatıcı

adsl santralinde sroun olursa 2 adsl hattım olsa da net kesilir, LL ise pahalı gelir zaten ll alacak bütçe olsa adsl kullanmazdık 🙂

peki ll ile adsl i aynı cihazda sonlandırabilirmiyiz? Eğer gdat alsak acaba bu gdat adsl ile aynı santraldenmi gelir yani adsl santralde sorun olursa gdat ta kesilirmi acaba???

Gönderildi : 30/01/2011 21:09

(@CengizFilizler)
Gönderiler: 88
Estimable Member

G.SHDSL de sonucta ikise bakir hat uzerinden gelmekte o nedenle ADSL ile G.SHDSL arasindaki santraldeki tek fark olsa olsa teknik acidan kullanilan kart farkidir. Eger bir kesinti soz konusu olduktan sonra bir durum degisikligi olmayacaktir. Yani ADSL kesintisi ne kadar muhtemel ise G.SHDSL de o kadar muhtemeldir. Sonuc olarak yedekli (redundant) port destegi olan modem almak en ucuz cozum olacaktir.

Gönderildi : 30/01/2011 21:22

(@banuistanbullu)
Active Member
Konu başlatıcı

mrb, tskler ama çözüm öneriniz yedeklilik sağlamıyor. başka fikri olan arkadaşlar?

Gönderildi : 30/01/2011 21:36

(@www-rizasahan-com)
_

mrb, tskler ama çözüm öneriniz yedeklilik sağlamıyor. başka fikri olan arkadaşlar?

Yedeklikten tam olarak kastınız nedir iki hattan biri down olduğunda netin kesilmemesi değil midir?
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/01/2011 21:56

(@banuistanbullu)
Active Member
Konu başlatıcı

Rıza bey siz iki adsl alın bağlayın diyorsunuz, ikiside adsl olduktan sonra aynı santralden gelmiyormu? yani benim yedek hat anlayışıma ters bi durum

Gönderildi : 30/01/2011 21:58

(@www-rizasahan-com)
_

Aynı santralden gelmesine sağmen bizim iş yerinde 3 hat hepsi aynı anda kopmuyor tabi siz işi tam sağlama almak istiyorsunuz sanırım o zaman en iyi çözüm Uğur arkadaşımızın önerisi gibi.

Gönderildi : 30/01/2011 22:03

(@banuistanbullu)
Active Member
Konu başlatıcı

LL ile ADSL i aynı cihazdamı sonlandıracağız, öyleyse nasıl? yani söylediğiniz yedekleme tam anlamıyla nasıl kurgulanacak?

Gönderildi : 30/01/2011 22:12

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Rıza bey siz iki adsl alın bağlayın diyorsunuz, ikiside adsl olduktan sonra aynı santralden gelmiyormu? yani benim yedek hat anlayışıma ters bi durum

Ayrı santrallerden talep etme şansınız var. Bu durumda aDsl ana omurgası çökmediği sürece sorun olmayacaktır. Ayrıca DraYtek cihazları ile aDsl+aDsl, aDsl+Kablo, aDsl+Uydu, aDsl+3G olarak yedekleme ve load balance kullanma imkanınızda var.

Gönderildi : 31/01/2011 01:09

(@banuistanbullu)
Active Member
Konu başlatıcı

mrb.

ayrı santralden adsl ve gdat veremiyorlar malesef. bakır teknolojisi olduğundan verselerde çalışmıor o kadauzak mesafe olunca
gdat ya da büyük ihtimal LL düşüneceğiz gibi. adsl+gdat ya da adsl+LL kullanabileceğimiz ürün varmıdır peki?? 3g şaka gibi birşey data yedeklemesi için. sadece ses olsa amenna 🙂 .

uyduya verecek para olsa zaten fber alırdık 😀

Gönderildi : 31/01/2011 01:56

(@ertanerbek)
Famed Member

mrb.

ayrı santralden adsl ve gdat veremiyorlar malesef. bakır teknolojisi olduğundan verselerde çalışmıor o kadauzak mesafe olunca
gdat ya da büyük ihtimal LL düşüneceğiz gibi. adsl+gdat ya da adsl+LL kullanabileceğimiz ürün varmıdır peki?? 3g şaka gibi birşey data yedeklemesi için. sadece ses olsa amenna 🙂 .

DrayTek 2820 modelinde bir adet aDsl2+m girişi bir adet de WAn girişi var, bu WAN girişi önüne istediğiniz herhangi bir sisteme ait bridge cihaz koyarak işlem yapabilirsiniz.

Gönderildi : 31/01/2011 02:49

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

ADSL i G.DAT ya da kiralık hat ile yedeklemek doğru yöntem olmayabilir. Biz ISP olarak müşterilerimize ADSL hatta yedek istediği durumda 3G ile yedeklemelerini sağlayacak hizmetler sunuyoruz, örneğin Cisco 887G ile ADSL + 3G birlikte konumlandırılır. 3G, kullandığın kadar öde hizmet modellemesine sahip olduğu için 3G yi sürekli atif tutmak ya da load balance yapmak ekonomik açıdan yararlı olmayacaktır. Bu nedenle sadece ADSL hat düştüğünde otomatik olarak 3G nin devreye girmesi için konfigurasyon yapıyoruz. adsl geri geldiğinde de 3g kesiliyor ve adsl devam ediyor.. 3G hat hızı aslında kimi yerlerde çok iyi kimi yerlerde olumlu olmayan sonuçlar verebiliyor, bu tamemen hizmet aldığınız operatörün lokasyondaki 3G sinyal gücüne bağlı olarak değişir: ortalama sinyal günüce sahip bir lokasyonda 3 Mb 3G hızı alınabiliyor.(Bugün bir lokasyonda aynı kurulum yapıldı ve değerler bu şekilde.)

Diğer yandan gdat ve kiralık hat ve ayrı ekipmanlar alarak birinin düşmesi durumunda diğerinin otomatik olarak devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bir hat yedek hat olarak alınacağı için maliyetler normal hat ücretlerine göre çok daha makul seviyelerde olacaktır. Ancak kiralık hatta aylık devre bedeli ücreti de mevcuttur.

Benim önerim öncelikle kendi yerinizde 3g hat seviyesinin ölçümlenmesidir.

Sinyal zayıf ise gdat ve kiralık hat almak yerine aynı maliyetler ile sunulabilecek olan metro ethernet hizmeti düşünülmelidir.

Özelden adres ve iletişim bilgilerinizi gönderebilirseniz ücretsiz fiber keşif başlatabiliriz. Mesafe çok abartı çıkmaz ise  mesafeye göre belirlenebilecek olan taahhüt karşılığında ilk maliyeti de size yansıtmıyorda olabiliriz.; yani sadece aylık data hat ücreti yansıtılabilir, keşif e bağlı dediğim gibi..

Selamlar.

Gönderildi : 04/02/2011 01:23

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

ADSL i G.DAT ya da kiralık hat ile yedeklemek doğru yöntem olmayabilir. Biz ISP olarak müşterilerimize ADSL hatta yedek istediği durumda 3G ile yedeklemelerini sağlayacak hizmetler sunuyoruz, örneğin Cisco 887G ile ADSL + 3G birlikte konumlandırılır. 3G, kullandığın kadar öde hizmet modellemesine sahip olduğu için 3G yi sürekli atif tutmak ya da load balance yapmak ekonomik açıdan yararlı olmayacaktır. Bu nedenle sadece ADSL hat düştüğünde otomatik olarak 3G nin devreye girmesi için konfigurasyon yapıyoruz. adsl geri geldiğinde de 3g kesiliyor ve adsl devam ediyor.. 3G hat hızı aslında kimi yerlerde çok iyi kimi yerlerde olumlu olmayan sonuçlar verebiliyor, bu tamemen hizmet aldığınız operatörün lokasyondaki 3G sinyal gücüne bağlı olarak değişir: ortalama sinyal günüce sahip bir lokasyonda 3 Mb 3G hızı alınabiliyor.(Bugün bir lokasyonda aynı kurulum yapıldı ve değerler bu şekilde.)

Diğer yandan gdat ve kiralık hat ve ayrı ekipmanlar alarak birinin düşmesi durumunda diğerinin otomatik olarak devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bir hat yedek hat olarak alınacağı için maliyetler normal hat ücretlerine göre çok daha makul seviyelerde olacaktır. Ancak kiralık hatta aylık devre bedeli ücreti de mevcuttur.

Benim önerim öncelikle kendi yerinizde 3g hat seviyesinin ölçümlenmesidir.

Sinyal zayıf ise gdat ve kiralık hat almak yerine aynı maliyetler ile sunulabilecek olan metro ethernet hizmeti düşünülmelidir.

Özelden adres ve iletişim bilgilerinizi gönderebilirseniz ücretsiz fiber keşif başlatabiliriz. Mesafe çok abartı çıkmaz ise  mesafeye göre belirlenebilecek olan taahhüt karşılığında ilk maliyeti de size yansıtmıyorda olabiliriz.; yani sadece aylık data hat ücreti yansıtılabilir, keşif e bağlı dediğim gibi..

Selamlar.

Mesut Merhaba,

DrayTek in hemen hemen tüm modelleri hali hazırda 3G yedek yada balance sistemine sahipler. Cisco 887G bu modelin son kullanıcı fiyatı varmı sende ?

Gönderildi : 04/02/2011 11:49

Paylaş: