Anasayfa » Forum

Failover internet h...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Failover internet hakkında.  

  RSS
onur günçan
(@onurguncan)
Üye

İyi günler,

Şirketimizde kullanılan adsl bağlantısının yanına birde yedek internet bağlantısı almak istiyoruz. Bu bağlantı superonline fiber veya başka bir bağlantı olacak daha karar vermedik. Şimdi yapmak istediğim 1. internet kesildiğinde bunun modem tarafından algılanıp 2. internetin devreye girmesi ve yine aynı şekilde 1. internet geri geldiğinde eski haline dönmesi. Bunu yapabilen bir çok ürün var ben sadece hangisini almalıyım kararsızım.

Bir de 2 ayrı modem alarak bilgisayarlarda ip ayarları kısmında gelişmiş sekmesinde varsayılan ağ geçitleri kısmına 2. modemin ip sinide eklesem birinci ağ geçidinden internet ulaşımı olmadığında 2. ağ geçidine kendisi otomatik yönelir mi ? Kısaca herhangi bir failover cihaz kullanmadan bu şekilde halledebilir miyim ?

Tavsiyeleriniz bekliyorum teşekkürler. 

Alıntı
Gönderildi : 22/12/2010 05:25
Onur ARABACI
(@OnurARABACI)
Üye

En uygun fiyatli cozum Zyxel 661 serisi adsl modem olucaktir diye dusunuyorum. (senoryanin isleyisine 5-6 kere sahit oldum ve bir sıkinti cikmadi)

 

192.168.0.1 zyxel adsl modem ve yukaridaki 3 ip adresi ile iletisim kuramadiginda 192.168.0.2'ye (diger modem) yonlendiriyor. Hat geri geldiginde sorunsuz 192.168.0.1 devam ediyor.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/12/2010 10:44
onur günçan
(@onurguncan)
Üye

Bu resimde girilen wan ip adressleri neden 3 adet açıklarmısınız. Bizim modemin dış ayağında sadece bir adet statik ip tanımlı şu anda. Diğer kısımı anladım 2. bir fiber bağlantıda kullanacağım modemin ip sini ağ geçidi kısmına ekliyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/12/2010 20:33
Onur ARABACI
(@OnurARABACI)
Üye

[quote user="onur günçan"]Bu resimde girilen wan ip adressleri neden 3 adet açıklarmısınız. Bizim modemin dış ayağında sadece bir adet statik ip tanımlı şu anda. Diğer kısımı anladım 2. bir fiber bağlantıda kullanacağım modemin ip sini ağ geçidi kısmına ekliyorum.[/quote]

Bu 3 adet ip adresi disarida bulunan noktalar. Tek 1 adet tanimlanmis olsaydi; sizin internetinizde sorun olmadigi ancak karsi tarafin sorunlu oldugu zamanlarda yedek hatta gecmis olurdunuz. Bu yuzden 3 farkli network tanimlaniyorki ucunede erisilemedigi anda sizin internetinizde sorun oldugu tespit edilip yedke hatta yonlendiriliyorsunuz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 23/12/2010 11:20
Paylaş: