Bildirimler
Hepsini Temizle

ping sorunu.  

  RSS
Alper Ayata
(@AlperAyata)
Üye

merhaba,


 


şirket statik ip adresimize evdeki bilgisayarım ile ping atmakta sorun yaşamazken, bazı bilgisayarlardan ping atılamıyor.


yani mantıken ping atılamıyorsa, benimde atamamam gerekirken, şirket ile alakası olmayan bir bilgisayar ve adsl hattı ile ping atabiliyorum. fakat yine şirket ile alakası olmayan bir bilgisayar ve adsl hattı ile ping atamayan bir çok kullanıcı var. bu sorun canımı çok sıkıyor. neden kaynaklanabilir acaba?


 işlerini yapıyorlarsa fazla kurcalama diyen olurmu bilmiyorum ama, bu sorun nedeniyle işlerinide yapamıyorlar.


şöyle şirket servırımıza bır program kurduk ve bu programdan stok takıbı, sıparıs, teklıf vs, yapılacak ama ping atamayan kullanıcılar programa erişemiyorlar. bense kendi evimdeki bilgisayardan gayet rahat erişiyorum. unutmadan şirket içindede erişimde sıkıntı yok.

Alıntı
Gönderildi : 21/12/2010 10:42
ahmad_ordi
(@ahmad_ordi)
Üye

merhaba

once bir kac seyi ogrenmemiz gerekiyor, kullandiginiz cihazlar ve onlarin nasil birbirine baglandigini (topology) ve IP adresleri nasil paylasdigini, DHCP varmi network'da ?

bunlari eger aciklarsaniz belki yardimci ola bildim , 

bu arada ben Turkiyeden degilim ve Turkcem pek iyi degil , kusura bakmazsiniz insallah 🙂

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/12/2010 12:51
İlyas YILDIZ
(@ilyasYILDIZ)
Üye

Merhaba , öncelikle şirket statik ip adresinize ping atamayan kullancu aynı anda ( 4.2.2.2 - milliyet.com.tr ya da yahoo.com ) gibi adreslere ping atabiliyor mu ? Bu sorunun cevabını bulursanız probleminize çozüm bulmanız daha kolay olur.

Şöyleki ; eğer kullancıı DSL arkasından internete hiç bir yere ping atamıyorsa , kullandığı modem üzerinden icmp istekleri modemin firewall tarafından kesilmektedir.Modem ayarından firewall devre dılı bırakılması gerekmektedir.

Eğer yukarıdaki adreslere atıyo ama sizin şirket ip adresine atamıyorsa ; şirket tarafında firewall var ise erişim kurallarına bakılmasında fayda vardır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 21/12/2010 12:54
mehmet aydın
(@mehmetaydin)
Üye

arkadaşlar bendede buna benzer bi sorun var.sistemde bir ad var. ve dhcp server kurulu ve tüm bilgisayarlar ordan ip alıyor. buraya kadar herşey normal. ama sistemdeki bazı bilgisayarlar sisteme ilk katıldıklarında aldıkları ip adresleri degişince onlara erişilemez oldu.


mesela kendi kullandıgım bilgisayarın ip si 192.168.1.111 di ve ben onu 192.168.1.254 olarak degiştirdir. ve ismi mehmet. aydaki herhangi bir bilgisayardan mehmet bilgisayarına ping atarsam bana ip çözümlemesini 192.168.1.111 olarak gösteriyor ve normal olarak pinge cevap yok. ama  192.168.1.254 ipsine ping atarsam baya güzel cevap geliyor. ismi ve ip yi eşleştirmek işin ne yapabilirim. yani mehmet bilgisayarına ping attıgımda 192.168.1.254 ipsinden cevap gelecek. sistemde yaklaşık 30 bilgisayar var ve 5 tanesi böyle. sonicwall güvenlik duvarı kullanıyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/12/2010 11:41
Bora YILDIZ
(@borayildiz)
Üye

mehmet bey merhaba

 sisteminizde WINS servisi kurulu değilse kurup daha sonra DHCP üzerinden WINS servisinin bulunduğu serverın ipsini dağıtır mısınız.

bu işlemden sonra da ulaşılamaz dediğiniz makinalara dağıtılmış olan IP leri DHCP den silin ve DHCP den tekrar IP aldırın ve durumu yeniden gözlemleyin

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/12/2010 12:10
Ardasengoz
(@Ardasengoz)
Üye

arp cachelerini temizlerseniz sorunun çözüleceğini düşünüyorum. bilgisayarınızın mac adresini daha önce tablosuna farklı bir ip ile kaydettiği için ulaşılamıyor olduğunu düşünüyorum. arp -d ile komut satırından temizleyebilirsiniz.


 kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/12/2010 13:00
mehmet aydın
(@mehmetaydin)
Üye

sagol hocam iki bilgisayarda denedim oldu. digerlerindede deneyecegim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2010 15:44
mehmet aydın
(@mehmetaydin)
Üye

arkadaşlar arp -d komutu işe yarıyor ama sadece belli zamanlıkmış. yani sistem gene eskiye dönüyor. o zaman bunlar nerden ip alıyordur.sorun ne olabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 07/01/2011 11:04
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

ağ topolojilerinin simülasyonunu 5-6 bilgisayarla oluşturmak istiyorum da,

aralarındaki avanatajları ve dezavantajlarını görmek bakımından yani,

topolojileri simülasyon ile oluşturmak ve gerçek hayattta kurmak çok mu zor,

yardımcı olabilecek birileri varmı acaba?

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/04/2011 04:45
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="mehmet aydın"]arkadaşlar arp -d komutu işe yarıyor ama sadece belli zamanlıkmış. yani sistem gene eskiye dönüyor. o zaman bunlar nerden ip alıyordur.sorun ne olabilir.
[/quote]

 

arp -a nın çıktısını buraya koyarmısın. Sorun olduğu zaman ve olmadığı zaman ki. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/04/2011 12:57
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="mehmet aydın"]arkadaşlar arp -d komutu işe yarıyor ama sadece belli zamanlıkmış. yani sistem gene eskiye dönüyor. o zaman bunlar nerden ip alıyordur.sorun ne olabilir.
[/quote]

 

arp -a nın çıktısını buraya koyarmısın. Sorun olduğu zaman ve olmadığı zaman ki. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/04/2011 12:58
Paylaş: