Forum

Aynı sistemde Hem Y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Aynı sistemde Hem Yerel Ağ hemde Kablosuz Bağlantının Kullanılması

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
4,318 Görüntüleme
(@SerdarKARAKUCUK)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Selamlar

Sizlere bir sorum olacaktı. 

Bir sistemde Hem yerel ağın hemde Kablosuz ağın kullanılması gerekmekte. 

Sistemi kısaca şöyle özetleyebilirim. Sistemimde Windows XP kurulu Bir Switch aracılığı ile bilgisayarıma 5 adet Client bağlantısı var (Ağda internet yok) kullandığım program dışarıdan aldığı bilgileri internetten sorgulama yapması gerekmektedir. Ancak sistem server IP'si olan 10.0.0.38 verildiği zaman internet bağlantısı kesilmekte ağ IP'si değiştirildi zaman internete bağlanabilmektedir. Bilgisayarım üzerinde bir adet ethernet kartı var internet bağlantısı için kablosuz usb adaptör kullanmaktayım.

İşletim Sistemi : Windows XP

Ağ (Ethernet) IP : 10.0.?.?

Kablosuz ağ IP'si 192.168.?.?

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 15/11/2010 13:58

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

Bilgisayarınıza bir adet Airlive 1700USB tarakarak sisteminizi Ap gibi yapılandırıp WIFI üzerinden gelenleride internete çıkartabilirsiniz. Ya da bir adet DrayTek 2110 alıp ( cihazın WAN portu var ) kendi bilgisayarınızı gateway olarak göstermek yerine bu sistemi gateway yapıp insanların internet çıkışını kapatıp sadece belirli yerlere gitmelerini sağlayabilirsiniz.

Gönderildi : 15/11/2010 14:33

(@SerdarKARAKUCUK)
Active Member
Konu başlatıcı

yukarıda konuştuğum sistemi sadece bir bilgisayar için kullanmak istiyorum. Clientler için internet gerekmiyor. Sadece ana bilgisayarın üzerinde tek ethernet ve bir adet kablosuz adaptör var ikisinin aynı anda çalışmasını istiyorum.

Gönderildi : 20/11/2010 12:57

(@ertanerbek)
Famed Member

yukarıda konuştuğum sistemi sadece bir bilgisayar için kullanmak istiyorum. Clientler için internet gerekmiyor. Sadece ana bilgisayarın üzerinde tek ethernet ve bir adet kablosuz adaptör var ikisinin aynı anda çalışmasını istiyorum.

Yukarıda bahsettiğim cihaz ile bahsettiğiniz işi yapabilirsiniz.

Gönderildi : 20/11/2010 13:04

(@SerdarKARAKUCUK)
Active Member
Konu başlatıcı

Ertan bey yukarıdaki bahsettiğim sistem ile bu işi yapmam mümkün değil mi acaba?

"Bir sistemde Hem yerel ağın hemde Kablosuz ağın kullanılması gerekmekte. 

Sistemi
kısaca şöyle özetleyebilirim. Sistemimde Windows XP kurulu Bir Switch
aracılığı ile bilgisayarıma 5 adet Client bağlantısı var (Ağda internet
yok) kullandığım program dışarıdan aldığı bilgileri internetten
sorgulama yapması gerekmektedir. Ancak sistem server IP'si olan
10.0.0.38 verildiği zaman internet bağlantısı kesilmekte ağ IP'si
değiştirildi zaman internete bağlanabilmektedir. Bilgisayarım üzerinde
bir adet ethernet kartı var internet bağlantısı için kablosuz usb
adaptör kullanmaktayım.

İşletim Sistemi : Windows XP

Ağ (Ethernet) IP : 10.0.?.?

Kablosuz ağ IP'si 192.168.?.?"

Gönderildi : 20/11/2010 14:18

(@kadirsert)
Gönderiler: 18
Eminent Member

Serdar Bey sorunuzu biraz daha açarsanız yardımcı olmak daha kolay olur.

Benim anladığım kadarıyla bir bilgisayarınızda bir network kartı ve usb wireless aparatı var. İki ayrı networke bağlısınız. Server den bahsetmişsiniz bu sistemin neresinde? ve 10.0.0.38 nereye veriyorsunuz?

Normal şartlar altında XP yüklü bir sistem iki networke bağlanabilir. Wireless usb adaptör de ip, mask ve dns yapılandırmanızı elle yapıp denemenizi tavsiye ederim, otomatik aldırmayın. Sonrasında bahsettiğiniz diğer network kartına dns gerekmiyorsa o kısımları boş bırakın. Sorun çözülmüyorsa komut satırından route print diyerek route tablonuza bakın. Burdan gerekli ise internet tarafının metric değerini değiştirin... 

Gönderildi : 20/11/2010 15:29

(@ertanerbek)
Famed Member

Tabiki olur,

yapmanız gereken tek şey switche bağlı olan ethernet adaptörüne gateway tanımlamamak olacaktır.

Gönderildi : 20/11/2010 16:19

(@SerdarKARAKUCUK)
Active Member
Konu başlatıcı

ilginize çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/11/2010 16:23

(@SerdarKARAKUCUK)
Active Member
Konu başlatıcı

denedim ama olmadı

Gönderildi : 23/11/2010 20:20

(@ertanerbek)
Famed Member

Switce bağlı olan Ip blokunun 10.10.10.0/24 wifiye bağlı olan blokun 10.10.11.0/24 olduğunu ve Gateway IP sinin 10.10.11.1 olduğunu farz ediyorum.

Switche bağlı olan ethernet cihazına

10.10.10.1 IP sini 255.255.255.0 netmaskını verin.

Wifiye bağlı olan kısma

10.10.11.2 IP sini 255.255.255.0 netmaskını 10.10.11.1 Gateway IP sini ve 8.8.8.8 8.8.4.4 google DNS lerini verin.

Gönderildi : 23/11/2010 20:37

Paylaş: