Forum

2 Uzak Lokasyonu Bi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2 Uzak Lokasyonu Birbirine nasıl bağlayayım?

10 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,106 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba ;

1 Merkez ve bir şube var , aradaki mesafe 6-7 km.

Şubede 3 client var ve internet vasıtasıyla merkezdeki SQL server üzerinde ERP programı çalıştıracak.Merkezde ve şubede 4 Mbit ADSL var.

Ancak mevcut hız yetmiyor şu anda program kağnı gibi çalışıyor.

Zor gibi ama ADSL i 8 Mbit yapsam sizce fark olurmu? (Hattım 4 Mbit i destekliyormuş telekomla cebelleşmem lazım.)

ADSL yerine farklı bağlantı alternatifleri var.Frame relay, metro ethernet, VDSL vs.

Metro ethernet çok pahalı.En düşük hız 5 Mbit. aylık 1200 TL.

Frame relay ise en fazla 2 Mbit i destekliyor ve fiyatı aylık 217 TL.(Frame relayde upload hızı ne onu anlayamadım.Bilginiz varsa aydınlatın bir zahmet)

G.SHDSL de mesafe 5 km. yi geçemiyor işime yaramıyor.

VDSL2 de ise download hızları yüksek, fakat upload hızı tüm paketlerde 1 Mbit sabit.

Sizce ne yapmalıyım?

Fikirlerinizi önerilerinizi bekliyorum.

İyi çalışmalar..

Gönderildi : 12/11/2010 17:54

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Adsl'in 4Mbiti ile diğer seçeneklerin hızlarını karşılaştırmayın, yapıları tamamen farklı. Çok daha fazla sayıdaki bilgisayarları F/R veya G.SHDSL in 512 veya 1Mbit i rahatlıkla bağlayabilirisiniz. G.SHDSL de mesafeden dolayı belki sıkıntı yaşayabilirsiniz. Merkezin ve şubenin birbirine değil santrale uzaklığına bağlı olarak hat seçimini yapabilirsiniz. Aradaki trafik önemli ise ve fiyata takılmıyorsanız merkeze ve şubeye 2şer Mbit F/R alırsınız DSL lerden kaynaklanan sorunları yaşamazsınız.

Gönderildi : 12/11/2010 18:05

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Uğur bey hızlı yanıtınız için teşekkür ederim.

Mevcut duruma göre en mantıklı bağlantı F/R gibi görünüyor.

Konuya vakıf olduğunuzu düşünerek size aşağıdaki soru yağmurunu gönderiyorum.Umarım yanıtlarsınız.

Frame relay ile ADSL yapıları farklı demişsiniz.Bunu biraz açarmısınız.2 Mbit ADSL ile 2 Mbit F/R farkı çokmu fazla?Sebebi?

Sizce 2 Mbit frame relay ile bahsettiğim sistem sağlıklı çalışırmı?

Frame relayda upload/download hızları eşitmi?

F/R da internet hizmeti yok, sadece 2 noktayı birbirine bağlamak için kullanılıyor.Doğru anlamışmıyım 🙂

F/R için ne tür cihazlar alınmalı?

Telekomun sitesini inceledim fiyat olarak ;

-PVC (EIR) Aylık Ücretleri Uç Başına

-PVC (CIR) Aylık Ücretleri Uç Başına

-Port Aylık Ücretleri

gibi ücretler yazıyor.Tam anlayamadım biz her ay bu ücretlerin tamamınıda verecekmiyiz?

Sabrınız ve ilginiz için teşekkürler.

Gönderildi : 12/11/2010 18:52

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

F/R bağlantı noktadan noktaya yapılıyor. DSL hatlarından daha sağlıklı çalışıyor.

ERP olarak ne kullandığınızı ve ne kadar veri geçişini bilmiyorum ama 2Mb F/R işinizi görecektir. Bağlantı işlerini yapan bir firmadan daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

İnternet hizmetini ayrıca almanız gerekiyor.

F/R için router almanız gerekiyor.

Fiyatlar istediğiniz hattın özelliklerine göre (süreklimi bağlı olacak, data geçişindemi bağlanacak vs. ) değişecektir.

Frame Relay’de iki çeşit sanal devre kurulur;

• SVC (Switched Virtual Circuit) : Data iletilirken geçici olarak kurulan devre.

• PVC (Permanent Virtual Circuit) : Sürekli olarak kurulan devre.

CIR (Committed Information Rate - Taahhüt Edilen Bilgi Oranı) ve EIR (Excess Information Rate - Fazla Bilgi Oranı)

• CIR, ağın belli koşullar altında bir PVC üzerinden taşımayı taahhüt ettiği bilgi oranıdır.

• EIR, kullanıcının hattı üzerinde kullanılabilir band genişliği olması durumunda, şebekenin koşulları uygun olduğu sürece CIR'ın üzerinde gönderebileceği fazla bilgi oranıdır.

Gönderildi : 12/11/2010 19:30

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu iki nokta birbirlerini görüyor mu ? Yani bir noktadan diğerine baktığınızda gözünzle görme şansınız varmı.

Gönderildi : 12/11/2010 22:54

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

arada vpn yapıp terminal server uygulaması ile çalışabilirsin diye düşünüyorum.

Gönderildi : 13/11/2010 01:29

(@FatihCAGLAYAN)
Gönderiler: 13
Eminent Member

G-shdsl de düşünebilirsiniz. Mesafe Uzak Olabilir,  Fakat İki Lokasyonunuz Farklı Santral Sahasında Olabilir. Bu durumda Lokasyon Arasındaki Mesafe Değil. Sizin Şubelerinizin Santral Sahasınza veya Outdoora Uzaklığı Önemlidir. Bunu Telekoma Danışabilirsiniz.

Gönderildi : 13/11/2010 01:46

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Arkadaşlar mesafe 6-7 KM civarı ya 😀 Wifi gibi bir sistem varken neden sürekli para harıyacağı bir sistem kursun ki :).

İki adet Airlive 5420 CPE alırsanı bu mesafeler arasında 10Mbit yakın kablosuz yapı kurabilirsiniz. Daha üstü için Airlive 21 Dbi lık anten alabilirsiniz. Tek şart noktaların birbirlerini görmesi yada ortak olarak gördükleri bir yer olması.

Gönderildi : 13/11/2010 01:58

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Arkadaşlar mesafe 6-7 KM civarı ya 😀 Wifi gibi bir sistem varken neden sürekli para harıyacağı bir sistem kursun ki :).

İki adet Airlive 5420 CPE alırsanı bu mesafeler arasında 10Mbit yakın kablosuz yapı kurabilirsiniz. Daha üstü için Airlive 21 Dbi lık anten alabilirsiniz. Tek şart noktaların birbirlerini görmesi yada ortak olarak gördükleri bir yer olması.

Mantıklı çözüme ek olarak daha stabil ve daha iyi hız istenir ise laserlink te kurulabilir ama açık görüş gerektirir.

Gönderildi : 13/11/2010 02:32

(@mertkibar)
Gönderiler: 856
Noble Member

ugur arkadasima teşşekkür ediyorum... bilgisinden dolayi.. benim anlatacagim bisi kalmadi..

Gönderildi : 25/11/2010 03:44

Paylaş: