Forum

Modem ve Switch ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Modem ve Switch Önerisi (Uyumluluk Hakkında)

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
731 Görüntüleme
(@nefsim)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bildiğim kadarıyla TP-LİNK piyasaya yeni girdi, ve ben tp-link hakkında bir d-link kadar 3com kadar kaliteli olduğunu duydum..

Bir yakın dostum yeni şubesini açıyor ve diğer şubesinde yaşadığı ağ yavaşlamaları, internette kasma v.s. sorunları bu şubede hiç yaşamak istemiyor.

Tp-link markasına rahatlıkla güvenip modem ve switch ikilisini kullanabilirmiyim, yada sizlerin önerebileceği markalar varmı..

Ayrıca Switch de 1 GB lik kullanmayı düşünüyoruz..(Ağ performansı için) 

Yardımcı olursanız sevinirim,

Şimdiden teşekkürler.. 

Gönderildi : 11/11/2010 02:50

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Switch konusunda 48 gbit anahtarlaması olan Airlive switchleri önerebilirim, 24 port pure gigabit cihazlar 5k MAC tabloları var 802.1q ve Spanin Tree, Lacp, 8 porta kadar trunking desteği var, aynı zamanda networklerin başbelası gereksiz broadcast trafikleri içinde storm kontrol desği veriyorlar, port bazında bant genişliği ayarlayabilirsiniz.

Modem konusunda elbette DrayTek ama bir kullanıcı sayısı vermemişsiniz, DrayTek 2710 cihazını alabilirsiniz 24 Mbit WAN Throughput ları var, 4 ayrı SSID yayını yapabilirler VOIP modelleri alırsanız 2 FXS verirler ve 2 adet VPN tünelleri bulunuyor. Bunun dışında Gerçek zamanlı Ip ve Servis bazlı QoS destekleri var, Bant genişliği ve session limitlemesini IP bazında yapabilirler. 3G yedekleme sisteminede sahipler.

Birde TP-LINK piyasaya yeni girmedi, uzun zamandır ODM yapan bir firma aynı D-LINK gibi.

Gönderildi : 11/11/2010 03:14

(@nefsim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tavsiyeleriniz için teşekkür ederim..

kafama takılan bir diğer husus da modem ile switch uyumu..

modem tplink switch de tplink olursa performans artar diye düşünüyorum, yada usr robotic ikilisi v.s.

modem farklı switch farklı olursa genelde problem oluyor diye biliyorum..

bu konuda hakkında bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz..

şimdiden teşekkürler..

Gönderildi : 11/11/2010 20:33

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Neden böyle bir sorun olacağını düşündünüz ?

Bu cihazların hepsi RFC dökümanlarında belirtilen kıstaslara istinaden IEEE tarafından belirtilmiş şartlar altında ve bu şartlara uygun olarak çalışmaktadır. Bi modem ile bir switchin uyumsuz olduğuna daha önce hiç rastlamadım. Ayrıca switch ve Modem arasında ki bağlantıda çok önemli değil. Siz switch ve kendi aranızda 1 Gbit hızında haberleşeceksiniz, Modem ile bir öndeki DSLM cihazı ise Türkiye şartlarında MAX 8 Mbit aDsl2+M standardında ise 24Mbit hızında haberleşebilir sonuçta sizin modemden çekebileceğiniz data bellidir.

Muhtemel olarak ağda oluşan problemlerden dolayı modemleriniz çakmıştır bahsi geçen cihazlarda DDOS koruması bulunmaktadır ayrıca SPI firewall sistemleri vardır bu nedenle bu tür şeylerden etkilenmezler :).

Gönderildi : 11/11/2010 22:31

(@nefsim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tavsiyeleriniz ve bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim..

Gönderildi : 12/11/2010 02:29

Paylaş: