Forum

Vista ip ayarları

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vista ip ayarları

13 Yazılar
8 Üyeler
0 Reactions
503 Görüntüleme
(@SedefCetin)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yöneticimizin laptop unda şirketteyken tanımlamış olduğumuz static ip yi,eve gittiğinde de otomatik olarak dinamik ip ye geçmesini ayarlamak istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim, yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler..

Gönderildi : 30/06/2010 19:58

(@sarp.agim)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Eğer şirket içinde DHCP kapalıysa ip tanımlamasını otomatik te bırakıp  ipv4 ün içinden statik ip girdiğin bölümün yanında  Alternate Configuration var oradan da statiği tanımlarsın.

Ardından şirkette ip alamadığı için alternatif conf. a geçer. Evde ise otomatik ip alabilir. Ama bu abuk yöntem yerine ip alma isteğini otomatiğe çekerek  şirkette DHCP den ip dağıtan cihaz her ney ise (router  firewall  modem ) gibi  ip rezerve eder mac adresi ile eşleştirirseniz statik ip tanımlamışsınızcasına  ofise her geldiğinde aynı ip adresini alacaktır.

Gönderildi : 30/06/2010 20:34

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Şirket yapısı workgroup mu? DHCP Server yok mu?

Bunun yerine 2 ip ve subnet girseniz olmuyor mu?

Gönderildi : 30/06/2010 20:36

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Şirket yapısı workgroup mu? DHCP Server yok mu?

Bunun yerine 2 ip ve subnet girseniz olmuyor mu?

Çift gateway girmesi gerekir, bu nedenle olmaz. Aslında yıllardır Linux tarafında uygulanan network seçim sistemi neden Windows tarafında uygulanmıyor ve sadece firewall kurallarına istinaden bir yapı kuruluyor anlamış değilim.

Neyseki yazılımcılar bu durum için bazı addonlar yazmış durumda. Google üzeride biraz arama le bazı şeyler çıkacağına eminim.

Gönderildi : 30/06/2010 21:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

En basit olay evdeki modem ip bloğunuda alsın şirketin ip bloğuna rahatlayın sizde.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/06/2010 23:29

(@sarp.agim)
Estimable Member

Üstat ip rezervasyon işlemi çok basittir. Şirkette ip rezerve edersen o MAC adresine statik ip ile uğraşmana gerek kalmaz. Sürekli otomatikte durduğu için kişisel bilgisayara bile dokunmadan sorunu çözersin

Gönderildi : 30/06/2010 23:45

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Ben böyle bir talebi araştırıp otomatik çözemeyeceğimi anladıktan sonra internette bulduğum bir script düzenleyerek ve bunu kullanıcıya manuel çalıştırmasını güzelce anlatıp çözmüştüm olayı.
Öncelikle network bağlantısını sabit bir yoldan yapması gerekiyor, yani her iki network'ede kablo kullanarak bağlanması gerekiyor mesela. Ben her iki network'ede böyle bağlandığını varsayarak bu network kartı ismini düzenlemeliyiz öncelikle. Kablolu network kartını bu işlem için kullanacak iseniz network bağlantısı ismini Local Area Connection yaptığınızı varsayıyorum. Ben scripte böyle yapmıştım. Başka basit bir isim verebilirsiniz size kalmıs önemli olan aynı ismi script içinde doğru yere eklemek. Bu dosyaları desktop'a koyarsanız bulmasıda kolay olur. 🙂

Statik IP almasını saglayan script; bunu is_ip.cmd isimli bir dosya olusturup icine asagıdaki kodu ekleyip IP adreslerinizi kendinize göre düzenleyip save edin. Bu dosyaya cift tıklayıp çalıştırdığınızda ethernet kartınızın ayarlarını bu şekilde otomatik olara ayarlamış olacaksınız. (Vista ve Windows7'de dosyayı çalıştırıken CTRL+Shift'e basarak çalıştırmanız gerekebilir. Admin olarak yapması için)

@ECHO OFF
echo "Islemler yapiliyor lutfen bekleyiniz..."
netsh interface ip set address name = "Local Area Connection" source = static addr = 19.16.10.15 mask = 255.255.0.0 gateway = 19.16.10.10 gwmetric = 1
netsh interface ip set dns name = "Local Area Connection" source = static addr = 208.67.220.220
netsh interface ip add dns name = "Local Area Connection" addr = 208.67.222.222
exit

Makinanın Otomatik IP adresi almasını sağlayan script için ev_ip.cmd isimli bir dosya oluşturup içine aşağıdaki kodları ekleyiniz. Bu kod Local Area Connection isimli network kartının tüm IP adreslerini ortamdaki dhcp'den veya adsl modem cihazından alması için network kartını ayarlayacaktır.

@ECHO OFF
netsh interface ip set address name = "Local Area Connection" source = dhcp
netsh interface ip set dns name = "Local Area Connection" source = dhcp
netsh interface ip set wins name = "Local Area Connection" source = dhcp
exit

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/07/2010 00:24

(@ertanerbek)
Famed Member

Recep Bey teşekkürlr bu bilgi süper oldu.

Gönderildi : 01/07/2010 00:47

(@sarp.agim)
Estimable Member

Ben böyle bir talebi araştırıp otomatik çözemeyeceğimi anladıktan sonra internette bulduğum bir script düzenleyerek ve bunu kullanıcıya manuel çalıştırmasını güzelce anlatıp çözmüştüm olayı.
Öncelikle network bağlantısını sabit bir yoldan yapması gerekiyor, yani her iki network'ede kablo kullanarak bağlanması gerekiyor mesela. Ben her iki network'ede böyle bağlandığını varsayarak bu network kartı ismini düzenlemeliyiz öncelikle. Kablolu network kartını bu işlem için kullanacak iseniz network bağlantısı ismini Local Area Connection yaptığınızı varsayıyorum. Ben scripte böyle yapmıştım. Başka basit bir isim verebilirsiniz size kalmıs önemli olan aynı ismi script içinde doğru yere eklemek. Bu dosyaları desktop'a koyarsanız bulmasıda kolay olur. 🙂

Statik IP almasını saglayan script; bunu is_ip.cmd isimli bir dosya olusturup icine asagıdaki kodu ekleyip IP adreslerinizi kendinize göre düzenleyip save edin. Bu dosyaya cift tıklayıp çalıştırdığınızda ethernet kartınızın ayarlarını bu şekilde otomatik olara ayarlamış olacaksınız. (Vista ve Windows7'de dosyayı çalıştırıken CTRL+Shift'e basarak çalıştırmanız gerekebilir. Admin olarak yapması için)

@ECHO OFF
netsh interface ip set address name = "Local Area Connection" source = static addr = 19.16.10.15 mask = 255.255.0.0 gateway = 19.16.10.10 gwmetric = 1
netsh interface ip set dns name = "Local Area Connection" source = static addr = 208.67.220.220
exit

Makinanın Otomatik IP adresi almasını sağlayan script için ev_ip.cmd isimli bir dosya oluşturup içine aşağıdaki kodları ekleyiniz. Bu kod Local Area Connection isimli network kartının tüm IP adreslerini ortamdaki dhcp'den veya adsl modem cihazından alması için network kartını ayarlayacaktır.

@ECHO OFF
exit

Saygılarımla.

Aha 🙂 Süpermiş bu 🙂

Gönderildi : 01/07/2010 03:36

(@eroldursun)
Gönderiler: 2174
Famed Member

netsetman programıda bu işi yapar ?

Gönderildi : 01/07/2010 08:54

(@SedefCetin)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ECHO OFF
exit

@ECHO OFF
exit

Saygılarımla.

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim ama ben belirtmeyi atlamışım üzgünüm,işyerinde kablolu evde wireless bağlantı kullandığı için genel kısmı otomatik , diğer yapılandırma alanını da statik  ip tanımladım.Ve şuanda bir sorun yok.

Yardımlarınız için çok teşekkürler.. 

Gönderildi : 01/07/2010 11:21

(@ertanerbek)
Famed Member

netsetman programıda bu işi yapar ?

Bu programdan bahsediyordum bende :). Gerçekten güzel program.

Gönderildi : 01/07/2010 11:58

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Bir solukta okudum. Güzel beyin fırtınası olmuş. Bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 03/07/2010 16:49

Paylaş: