Forum

Win server'da uzakt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Win server'da uzaktan birden çok kullanıcı ile çalışma

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
358 Görüntüleme
(@AliTipici)
Gönderiler: 56
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Başlıktan da anlaşılacağı gibi, windows server makinama, uzaktan birden çok kişinin bağlanması ve hepsinin farklı ekranlarda çalışması mümkün müdür?

Gönderildi : 18/06/2010 00:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Evet mümkün Terminal service ile bu işi yapabilirsiniz.

Serverinizin işletim sisteminin ne olduğunu söylerseniz daha iyi bir yönlendirme yapabilim.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/06/2010 00:27

(@AliTipici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Serverim da windows server 2003 işletim sistemi yüklü.

Gönderildi : 18/06/2010 00:33

(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Server 2003 üzerine terminal server servisini kurarak istediğinizi yapabilirsiniz.

Makaleler kısmına yapılandırma için bakabilirsiniz.

Kolay Gelsin. 

Gönderildi : 18/06/2010 01:13

(@AliTipici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkürler, hemen inceliyorum.

Gönderildi : 18/06/2010 01:28

(@AliTipici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Makalelerin birinde böyle bir bilgi var : "Burada bilinmesi gereken en önemli özellik ise SBS Server ta uygulama amaçlı terminal servislerinin çalışmıyor olmasıdır."

Benim windows server 2003 üm small business server. Ben şimdi bu özelliği kullanamayacakmıyım?

Gönderildi : 18/06/2010 01:32

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Mesut Aladağ Hocamızın sitesinden alıntıdır. Saygılarımla.

SORU :  Windows 2003 SBS Server da Terminal Server Lisans Modu var ama maalesef Remote Desktop olarak çalışıyor ve 2 kullanıcıya kadar imkan tanıyor bu SBS 2003 e Terminal Server Cal Yüklemesini yapma şansımız var mı Microsoft bunun mümkün olmadığını söylüyor ve müşterimizde de SBS 2003 var.

CEVAP : Windows 2003 SBS Server da Terminal Server sadece Remote Administration amacli olarak kullanilir. Zaten bunu da RDP uzerinden gerceklestirebiliyorsunuz. Bu tip kullanimda ayni anda maksimum 2 kullanici baglanti kurabilir. Ve Remote Administration amacli bu tip kullanim icin TS CAL almiyorsunuz.

Eger Terminal Service’i Application Mode’da kullanmak isterseniz de SBS 2003 networkune ayri bir Windows Server 2003 kurup bunun uzerine de Terminal Service’leri kurarak Application Mode’da kullanabilirsiniz. Tabii ki gerekli lisanslamayi da yapmaniz gerekir. Windows 2003 SBS Server da Terminal Server’da Application Mode’un kaldirilmasinin en buyuk nedeni, meydana gelebilecek guvenlik aciklarini ortadan kaldirmak.

Gönderildi : 18/06/2010 02:37

Paylaş: