Forum

Vpn Bağlantısı Oluş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vpn Bağlantısı Oluşturma

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
429 Görüntüleme
(@AliTipici)
Gönderiler: 56
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Çalıştığım şirket yeni bir ofis açıyor ve oradaki 4 bilgisayarı merkez ağına dahil etmem gerekiyor. Ancak merkeze bağlı başka bir ofis daha var ve onlar da vpn ile bağlı. Arada kullanılan modem zyxel p-661h-d1. Merkezde ve diğer ofiste bu modemler var. Ancak bunlar arasındaki vpn bağlantısını ben oluşturmamıştım.

Şimdi ise yeni ofisi merkeze bağlamak istiyorum.

Birincisi aynı anda 2 ofis in vpn ile ana merkeze bağlanması zyxel p-661h-d1 modem ile mümkünmüdür?

İkincisi yeni açılan ofise de illa bu modemden almak zorundamıyım yoksa airties rt-211 modemim bu işi yapabilir mi?

Son olarak da bu işi nasıl yapabilirim.

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/06/2010 16:50

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

http://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2010/06/07/genel-vpn-sistemleri.aspx ilgili linkte genel VPn sistemleri üzerine yazdığım bir yazı var giriş seviyesi için yeterli bir yazı, okumanızı tavsiye ederim, bu şekilde hem VPN sistemleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilir hemde kurmak istediğiniz yapıya karar vermenize yardımcı olabilir.

Gönderildi : 17/06/2010 17:23

(@AliTipici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ederim. Makalenizi okuyorum. Elinize sağlık. Ancak acil olarak şu sorulara yanıt verebilirseniz, bende şimdiden donanımı sağlamalıyım. Daha sonra gerekli bilgileri toplamaya çalışacağım ;

Birincisi aynı anda 2 ofis in vpn ile ana merkeze bağlanması zyxel p-661h-d1 modem ile mümkünmüdür?

İkincisi yeni açılan ofise de illa bu modemden almak zorundamıyım yoksa airties rt-211 modemim bu işi yapabilir mi?

Teşekkürler

Gönderildi : 17/06/2010 17:41

(@ertanerbek)
Famed Member

Kusra bakmayın her iki cihazıda tam olarak bilmiyprum fakat hem ZyXel tarafında hemde Airties tarafında VPN yapabilen cihazlar var. Airties VPN pazarında daha çocuk adımları atıyor, kullanıcı dostu bir sistem geliştirelim derken ortaya çok saçma sapan bir sistem çıkmış. ZyXel benim Türkiye dağıtıcısında çalıştığım DrayTek marka ürünlere en yakın ürün fakat onunda bir kaç problemi var yanlış haıtlamıyor isem kullanıcılarımızdan gelen en büyük tepki uzun süreler stabil çalışamaması.

Model olarak olmasada her iki markanında VPN yapan cihazları var ama sizinde taktir edeceğiniz gibi 300 aşan model stoğumuzda başka marka ve modellere bakmamız zor oluyor, çok nadirde olsa müşterilerimizin eski cihazlarını bizim cihazlar ile VPN yapıyoruz bir çok ZyXel ve Airties cihazını bizim cihazlara bağladım ama hangi modelinde ne var bilmiyorum.

Gönderildi : 17/06/2010 18:10

(@AliTipici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Anladım teşekkür ederim. Peki sadece şunu sorayım. Şuanda dediğim gibi 2 zyxel birbirine bağlı. Ben şimdi bunlara 1 adet aynı modelden bağlayabilir miyim? Yani airties ı fln unutursak, demek istediğim 2 den fazla nokta nın birbirine bağlanması, alacağımız cihazda aranması gereken bir özellik midir? Umarım anlatabilmişimdir.

Gönderildi : 17/06/2010 18:19

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba iki cihazın birbirne bağlanması demek her birinde bir adet VPn tüneli kullanılıyor demektir, Ben piyasa ki cihazlarda en az iki VPn tüneli olduğunu biliyorum, yani bağlanabilir.

İsterseniz DrayTek 2820 gibi bir cihaz alıp Zxyel cihazlarınızı bu cihaza bağlayın, cihazın üzerinde 32 Kanal VPN desteği bulunuyor ve VPN routing yapabildiği için tüm noktalarınız bu cihaza yapmış oldukları VPN tüneli üzerinden haberleşebilirler. Ayrıca cihaz Dual WAN olduğundan dolayı isterseniz cift hat kullanıp VPN tünellerinizi bir hattından interneti diğer hattan verebilirsiniz, yada Interneti iki hattan verip önceliği birinci hatta verebilirsiniz.

Gönderildi : 17/06/2010 18:32

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

Söylediğiniz model ile yapabilirsiniz. Yani teknik olarak 1 adet daha aynı üründen alarak kurulum yapabilirsiniz. Zyxel 'de aynı marka ürün kullanılmasını tavsiye ederim. Merkeze arkadaşın dediği ürün olabileceği gibi Zywall modellerine de bakabilirsiniz. Yalnız yine arkadaşın dediği gibi bu tip ürünlerde vpn hatları uzun süreli aktif tutmak epey güç olabiliyor. Bu tip min. ürünler söz konusu olduğunda Server üzerinden vpn kullanımı da düşünülebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/06/2010 19:09

(@ertanerbek)
Famed Member

Aslında DrayTek cihazlarında VPn tunellerinin askıda kalma sorunu ufak bir sistemle çözülmüş durumda 😀 o nedenle bu şekilde bir sorun bulunmuyorç

Gönderildi : 17/06/2010 19:30

(@AliTipici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Peki bu ihtimallerin dışında, şöyle bir bağlantı yapmam mantıklı olurmu veya nasıl olur : Ana bilgisayarımız da windows server 2003 yüklü. Ben ana bilgisayara uzak masaüstü bağlantısı açabilirmiyim 4 kişiye? Ya da mantıklı olur mu?

Gönderildi : 17/06/2010 21:13

(@ertanerbek)
Famed Member

Tabi ki bu şekildede bir ayarlama yapabilirsiniz, fakat ücret olarak bakınca oldukca fazla tutacaktır. Sonuçta bir Windows Server lisansına ihtiyacınız var, üstüne birde PC donanımı edinmeniz gerekmekte. Bunların ücretleri bir router cihazına göre oldukça fazla.

Gönderildi : 18/06/2010 01:52

(@AliTipici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şimdi bende bu konuyu araştırıyordum ancak kafam karıştı. Windows server 2003 lisansım var ama small business server olduğu için sanırım terminal server kullanamıyorum. Tam anlayamadım ama öyle gözüküyor...

Gönderildi : 18/06/2010 01:54

(@ertanerbek)
Famed Member

VPN ile terminal serverin ne alakası var onu anlıyamadım.

Gönderildi : 18/06/2010 02:02

(@AliTipici)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Peki bu ihtimallerin dışında, şöyle bir bağlantı yapmam mantıklı olurmu veya nasıl olur : Ana bilgisayarımız da windows server 2003 yüklü. Ben ana bilgisayara uzak masaüstü bağlantısı açabilirmiyim 4 kişiye? Ya da mantıklı olur mu?

Burada 4 kişiye uzak masaüstü bağlantısı açabilirmiyim derken, vpn e alternatif olarak sölemek istemiştim.

Gönderildi : 18/06/2010 02:05

(@ertanerbek)
Famed Member

VPN yaptığınız zaman sizin arada bir router varmış gibi çalışmanızı sağlıyacaktır ve bu başkalarının dinliyemiyeceği bir  şekilde yapacaktır, ama sizin ağ hızınızı arttırmıyacaktır. Yine RDP yapmanız lazım.

Gönderildi : 18/06/2010 04:30

Paylaş: