Forum

Ağ çökme ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ağ çökme problemi yaşıyorum.

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
689 Görüntüleme
(@emrahrasa)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar;

Şirketimizde yaklaşık 75 bilgisayardan oluşan bir ağımız var, Pazartesi gününden itibaren ağımız tamamen çöktü, Domain Controller (IBM Server) ve DHCP (HP Server) sunucumuza erişimimiz kopuk-kopuk çalıştı, Switchlerden şüphelendim ve 3 adet 24 portlu ZyXEL switch alarak hepsini değiştirdim, tabi işi gece yaptığım için bütün istemciler kapalıydı ve sabaha kadar sunuculara çok rahat girdim, Salı günü olduğunda ağımız hiçbir sorun yaşatmadan çalıştı, Çarşamba sabahı mesai başladığında ağımız yine çöktü, izinli personel listesine baktığımda bir mühendisimizin Salı günü izinli olduğunu gördüm, Çarşamba sabahı bilgisayarını açmıştı, bilgisayarı kapadığımda ağımız tekrar sorun vermeden çalışmaya başladı, tabi sistemi bozan bilgisayarı bilgi-işlem servisine aldım ve ağa dahil etmedim, bu sabah mesai başladığında yine ağımız tamamen çöktü ve bir süre sonra yeniden çalışmaya başladı, hangi donanımın veya bilgisayarın bu sorunu yaşattığını tahmin edemiyorum, bu sorunu tespit edebilmem için önerileriniz ne olur, yardım edecek ve fikir verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 10/06/2010 12:16

(@abdullahnalcaci)
Gönderiler: 144
Estimable Member

Merhaba,
Biz de böyle bir problem yaşamıştık ve bulana kadar göbeğimiz çatlamıştı.
Meğerse stajyerlerden bir tanesi yukarı ofislerden birisine giden yedek switch kablasonu devreye aldığından oluyormuş (switch iki kere network'e bağlanmış). Söylediğin hacimde bulmak baya zor olacak allah şimdiden yardım etsin.

IP / Bilgisayar adı / Mac / çakışması olup olmadığını kontrol etmişsindir.

Local Domain ismin internet üzerinde birisinin register edebileceği bir adres mi ?
Virtual PC kulananlar varmı ?

Gönderildi : 10/06/2010 12:47

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba; Sevmediğin problemlerden bir tanesi.
Bu vb.. ağ problemlerinin bir çok sebebi olmaktadır. Örnek olarak bir kullanıcı bilgisayarındaki bir virius, arızalı ve yanlış sinyal yayan NIC, kısa devre oluşmuş bir Network kablosu, SW' ler vb.. bir çok betwork ekipmanı.

Problemi çözmenin en kolay yolu mevcut networkü bölmektir. Her bir departmanı kendi içinde farklı networklere ayırıp ayırmış olduğunuz network içinde herhangi bir problem varmı sorusunun cevabını aramak, büyük bir networkte problem kaynağını aramaya göre daha kolaydır.

Departman - Departman Problem kaynağını aramanızı önereceğim.

Gönderildi : 10/06/2010 12:55

(@emrahrasa)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Sayın Nalçacı;
Cevbınız için teşekkür ederim, ağımızda IP/Bilgisayar Adı/MAC çakışması ve Virtual PC kullanımı mevcut değil.

Sayın Karaalioğlu;
Cevbınız için teşekkür ederim, bağlantıları departmanlara bölüp sorunu tespit etmeye çalışacağım.

Sabah sorunu yaşadıktan 10 dakika sonra hiçbir işlem yapmadan ağ çalışmaya başladı, sorun ne zaman nüksedecek diye diken üzerindeyim diyebilirim, bo sorun huzurumu kaçırmış durumda.

Gönderildi : 10/06/2010 14:49

(@KenanISIK)
Gönderiler: 95
Estimable Member

Merhabalar;  

Network unuzde Kullandıgınız bir UTM firewall Mevcutmu? , Eger mevcut ise Dısarıya acılan Session  ları izleyerek Cok yuksek sayıda Session Acan bir PC veya birden fazla Pc varmı bunu Kontrol etmenizde fayda var.  

Eger Yoksa Sniffer  Programları ile agınızı Dinleyerek te Yolunda gitmeyen Birşeyler varmı anlayabilirsiniz....

Kolay Gelsin  

Gönderildi : 10/06/2010 15:47

(@emrahrasa)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Ağımızda SonicWall TZ 210 güvenlik duvarı mevcut, bu sorunla ilgili gün içersisinde Tesan'ı arayıp SonicWall ile böyle bir sorun yaşamamın olası olup olmadığını sordum, aynı sizin verdiğiniz cevabı aldım, çok sayıda 'session' açan bir bilgisayarın ağı ve interneti kilitleyebileceğini söylediler. Sniffer yazılımı olarak hangisini önerirsiniz? Teşekkürler.

Gönderildi : 10/06/2010 16:25

(@KenanISIK)
Gönderiler: 95
Estimable Member

Merhabalar;

Peki monitorleme Yaptınızmı SonicWall üzerinde Sıkıntılı bir Baglantı mevcutmu ?

Aşagıdaki Linkten İndirebilirsiniz

Gönderildi : 10/06/2010 17:17

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba;

Ağımızda SonicWall TZ 210 güvenlik duvarı mevcut, bu sorunla ilgili gün içersisinde Tesan'ı arayıp SonicWall ile böyle bir sorun yaşamamın olası olup olmadığını sordum, aynı sizin verdiğiniz cevabı aldım, çok sayıda 'session' açan bir bilgisayarın ağı ve interneti kilitleyebileceğini söylediler. Sniffer yazılımı olarak hangisini önerirsiniz? Teşekkürler.

Peki arkadaşlar bunu nasıl önliyeceğinizi ve sonicwall üzerinde nerden göreceğinizi söylemedilermi ? Bence bunu bir soun siz.

Bu arada session açan bir sistem belki router cihazlarını kilitleyebilir tabi önlem alınmaz ise, ama switchleri değil.

Gönderildi : 11/06/2010 19:40

(@emrahrasa)
Active Member
Konu başlatıcı

Ağ trafiğinde bir anormallik olmamasına rağmen bu sabah da ağımız çöktü, küçük swtichlerin (8 portlu) elektriklerini kesip yeniden bağladım, şu anda bir sorun yok ancak yine tekrar edebileceğini düşünüyorum, sorun tam olarak çözülmüş değil, sonicwall loglarında bir gariplik yok, arızalı bir donanım var ise tespit etmek epeyce zor olacak gibi...

Gönderildi : 15/06/2010 11:36

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Emrah bey, Sabah çöktü diyorsunuz acaba gece test etme şansınız oldumu sistemlerin durumunu? sabah personel gelince bir sorun oluşuyorsa büyük ihtimalle sabah açılan makinalardan birisinde sorun var gibi gözüküyor. Bu sorundan en çok şikayet eden kullanıcının makinasını network'ten çıkararak test edebilirsiniz sorununun devam edip etmediğini. Yada tüm cihazları gece network'ten çekip sabah tek tek elle network'e bağlayarak sorunu yaratan cihazı biraz zorda olsa tespit edebilirsiniz belki. Yada swichleri tek tek kapatıp network'un düzelip düzelmediğini test ederek arızalı swich veya o swich'e baglı kullanıcılarda arayabilirsiniz sorunu.
Kolay Gelsin...

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/06/2010 12:02

(@emrahrasa)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Recep Bey;
Gece sunuculara uzaktan bağlanıp yedek almıştım, geceleri erişim sorunum olmuyor, belirttiğiniz gibi mesai başladığı zaman ağ çöküyor, sizin dediğiniz gibi biligisayarların tamamını ağdan çekip denemekten başka çarem kalmayacak, ancak bir ayrıntı var ki; bu sorun her zaman olmuyor, bütün bilgisayarları ağdan çekip bağladığımda bu sorunu yaşamama ihtimalim de var, iki gün sorunsuz çalışan ağ üçüncü gün çökebiliyor, çok can sıkıcı bir durum, bir şekilde tesip edeceğim ama ne şekilde olacağı biraz zorlayacak, cevabınız için teşekkürler.

Gönderildi : 15/06/2010 12:16

Paylaş: