Forum

Modemler ve Kullanı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Modemler ve Kullanıcı miktarı

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
379 Görüntüleme
(@miracatmis)
Gönderiler: 317
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba  Ardaşlar,

Şimdilik 100 bilgisayar için hangi modem tavsiye edersiniz.

Not:maliyet sınırlı olduğu için firewal,router ve server alma durumu yok  

Gönderildi : 05/05/2010 18:08

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, aşağıdaki ürünü inceleyin:

http://www.linksysbycisco.com/AE/en/products/AM300

Gönderildi : 05/05/2010 18:11

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

firewallda olsa networkün onunde sonucta butun trafik yine modem uzerinden akacak.

çok daha fazla istemcisi olan müşterilerimizde airties ve zyxel modemleri sorunsuz kullandık şimdiye kadar 

Gönderildi : 05/05/2010 19:13

(@miracatmis)
Gönderiler: 317
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sizin söylediğiniz firmalarla ben görüştüm biri sorun olacağını söylerken diğeri problem yaşamazsınız diyor işin özünü bilmek gerekiyor firewall olduğu taktikde konfügirasyona göre  modem sadece  köprü görevi görüyor bu durumda oturumlar firewall tarafında karşılandğı için daha stabil oluyor kısacası fark ediyor.

Gönderildi : 05/05/2010 22:50

(@vasviuysal)
Üye

Sizin söylediğiniz firmalarla ben görüştüm biri sorun olacağını söylerken diğeri problem yaşamazsınız diyor işin özünü bilmek gerekiyor firewall olduğu taktikde konfügirasyona göre  modem sadece  köprü görevi görüyor bu durumda oturumlar firewall tarafında karşılandğı için daha stabil oluyor kısacası fark ediyor.

köprü veya nat modunda kullanmak size kalan birsey illa köprü olarak kullanma zorunluluğu yok 

Gönderildi : 06/05/2010 14:47

(@vasviuysal)
Üye

herhangi bir cihaz üreticisi firma ile bu konuda görüşmedim , şu anda gerçek ortamda kullandığımız yapılardan bahsettim sadece

ayrıca modemi köprü veya nat modunda kullanmak size kalan birsey illa köprü olarak kullanma zorunluluğu yok 

adı üstünde sizin isteğiniz ( ilk soru) üzerine öneri bu 🙂

Gönderildi : 06/05/2010 14:48

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

Sadece köprü ( LLC to layer 2 ) modunda kullacaksanız aslında hangi modemi kullandığınızın çok bir önemi kalmıyor. Tabi buarada firewall ayarlarının yapılması önemli, örneklemek bakımından DDOS saldırılarını kesmediğiniz yada gereksiz IP PROTO paketlerini kesmediğiniz bir sistemde Bridge modda çalışan modem büyük önem kazanacaktır. Modemi alırken sormanız gereken NAT modunda nekadar session desteklediği olmalıdır. 100 kullanıcılı bir sistemde personel başı session sayısı 300 civarıdır buna göre modem en az 3000 bin session desteklemelidir.

Pahalıda olsa DrayTek marka modemleri kullanabilirsiniz DrayTek Vigor 2700 ya da 2710 modelleri anlık olarak 10 bin session açabilirler.

Router ve Firewalllarınızın önünde kullandığınız cihazlarınızı NAT modunda kullanırsanız gelen ve giden her pake iki kez NAT lamış olursunuz gereksiz trafik ve performans kaybı olur paket düşmesi ve kaybı artar bu nedenle en iyi seçenek bridge modunda kullanmaktır.

Gönderildi : 06/05/2010 15:56

Paylaş: