Forum

Hangi Marka Cat6 Ka...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hangi Marka Cat6 Kablo önerirsiniz ?

12 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
1,244 Görüntüleme
(@hgurbuz)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Geçen gün 72 metre Cat6 kablosu çektim. (NTI marka) Sonra uçları bağladıktan sonra bide ne göreyim 100 mbps görüyür. Kabloyu test ettim sorun yok. Switch zaten yeni aldık. 3com marka. Sonra biraz kabloyu kısaltmaya karar verdim.Çekerken biraz fazlalık bırakmıştım.Kabloyu 60 metre civarına indirince 1 Gbps gördü.

Fakat şimdi o kabloya bir 3 com Swicth daha taktım diğer pcler 100 Mpbs görüyor. Kablocu bir arkadaşıma sordum kablodan kaynaklandığını söyledi büyük ihtimalle kabloyu değiştirmem gerekecek.Hangi marka Cat6 kabloyu önerirsiniz.Bildiğiniz ve denediğiniz markaları yazarsanız sevinirim.

Gönderildi : 05/05/2010 14:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18030
_

Piyasada çok çeşitli kablolr var ama ben genelde Pirelli kullanıyorum.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/05/2010 14:19

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1631
Noble Member

Bu hız ve bu kadar uzun kablo kullanacaksanız marka aramanızın haricinde korumalı olanlardan kullanmanızı öneririm. Yani STP olanlardan kullanırsanız daha iyi performans alırsınız kanaatindeyim.

Gönderildi : 05/05/2010 14:35

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Marka olarak ladox öneririm. Bilgi için ise buraya bakabilirsiniz.

Gönderildi : 07/05/2010 15:02

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

bakır sistemi konusunda çok bilgim yok ama CAT 6 için piyasada bir düz ve birde E modeli var ve burada ki E ekonomik anlamında ki e olsa gerek kablolar en kötü CAT 5 ten daha kötü.

Gönderildi : 07/05/2010 19:56

(@Anonim)
Gönderiler: 0

CA5 ile CAT6 arasında çalıştıkları frekans aralığı dışında ve içerdikleri bakır oranı dışında bir fark yok.

Normal bir Cat 5 kablosu ile de Gbit bağlantı sağlayabilirsiniz.

sizin uçlarınızın CAT6 için olduğunu doğrulayın bence

banada müşterim geçen gün NCP almış taktık sorun yok.

Kabloları alırken Telerin et kalınlılarına bakın. kalın kablo iyidir basitçe

Gönderildi : 20/05/2010 18:53

MNN
(@nnergiz)
Gönderiler: 42
Trusted Member

bir de şu var bazı cat6 kablolar bulundukları yapı itibariyle çok kalın olduklarından rj 45 basmak çok zor olabiliyor

genel de sonlandırma yapılırken eğer ki patch panel de sonlandırma yapılmayacaksa rj45 soketine girmemesi sıkıntı yaratıyor ve bildiğiniz gibi kablonun rj 45 e iyi oturmaması ilerleyen zamanlarda kalo kırılmalarına da yol açıyor.

Son olarak saha deneyimlerinden Nexans önerebilirim ve uzun metrajlı çekim yaparken kuş göz gibi kablo kırılması da pek olmuyor bu kabloda

Gönderildi : 24/05/2012 12:51

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Bende farklı (kaliteli) bir marka RJ-45 uç alıp uçları dikkatli ve düzgün bir şekilde değiştirmenizi önereceğim tabi birde kablonun gittiği ortam önemli bu kadar mesafeyi içerisinden yüksek akım geçen elektirik kabloları ile yanyana gitmemeli.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/05/2012 17:26

(@DemirHakan)
Gönderiler: 219
Reputable Member

Merhaba bende de aynı sorun gecenlerde meydana geldi. 100 mbps lik kablo 10 mbps cekmeye başladı.uclarını falan sıfırdan yaptım olmadı.

swithc ten portu degişitrdim oldu. bunu da ek bilgi olarak sunabilriim. dneeyim....

Ama kablo markası önemli.

Gönderildi : 01/06/2012 17:27

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4349
Co-Helper

Kablolamada önemli noktalarda Alcatel ürünlerini kullanmaya çalışın. Ladox vb. ürünleri kesinlikle önermem HES kablo ürünlerini de kullanabilirsiniz.
Gbit bağlantı için min. Cat5e standartı kullanılmalı. Cat6 standartı bakır yoğunluğu sebebiyle uzun mesafelerde tercih sebebidir. Kablo kılıf yani yapıları ise UTP, FTP, TFTP şeklinde isimlendirilir. Uzun mesafeli kablolamada ofis içi ve dışına göre bu muhafaza çeşitliliği seçilmelidir. Bahsedilen gibi bir problem kablo çeşidinden bağımsız yakından geçen bir elektrik hattı sebebiyle bile olabilir. Bağlantı hızı bir nokta da ani olarak düşebilir. Bunların etkisini azaltmak için FTP kablo kullanmalısınız. Dış ortam gibi muhafazanın daha önemli olduğu noktalarda TFTP ve özel çelik tel, katmanlı kılıflı özel tipler seçilmelidir. Her şekilde yüksek gerilim hattı data kablolama için istenmeyendir bu akıldan çıkarılmamalı.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2012 16:23

(@erginilgaz)
Gönderiler: 164
Estimable Member

Geçen gün 72 metre Cat6 kablosu çektim. (NTI marka) Sonra uçları bağladıktan sonra bide ne göreyim 100 mbps görüyür. Kabloyu test ettim sorun yok. Switch zaten yeni aldık. 3com marka. Sonra biraz kabloyu kısaltmaya karar verdim.Çekerken biraz fazlalık bırakmıştım.Kabloyu 60 metre civarına indirince 1 Gbps gördü.

Fakat şimdi o kabloya bir 3 com Swicth daha taktım diğer pcler 100 Mpbs görüyor. Kablocu bir arkadaşıma sordum kablodan kaynaklandığını söyledi büyük ihtimalle kabloyu değiştirmem gerekecek.Hangi marka Cat6 kabloyu önerirsiniz.Bildiğiniz ve denediğiniz markaları yazarsanız sevinirim.

Aynı problemi daha önce bir projede yaşamıştık , komple bütün kabloları söküp yerine ladox marka cat6 kablo kullandık.

Sorunumuzu bu şekilde çözdük.Ladox markasını öneririm.

Teşekkürler.

Gönderildi : 05/06/2012 17:02

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

ladox mu uzak durun ...

patch panele bile takalımadı 80 lik panel elde kaldı. rj-45 çakıldı uçlara. eziyet oldu bir arkadaşıma :((

bende almıştım bu kablodan 3 ay önce hakikaten yazık verdiğim paraya allahtan kısa mesafede kullandım . dış plastiği çok berbat hemen yırtılıyor

teller çok yumuşak rj45 içine yerleştirirken çok zorlandım.

Gönderildi : 05/06/2012 17:46

Paylaş: