Forum

gshdsl arkasında ma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

gshdsl arkasında mail sunucu problemi

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
533 Görüntüleme
(@fafaynk)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

Telekomdan aldığımız gshdsl hattımıza zyxel 792H ile bridge modda bağlanıyoruz. Modemin hemen arkasında pfsense güvenlik duvarı mevcut, dış bacak modemi bridge modda çalıştırmak için pppoe olarak ayarladık, iç bacağa telekomdan bize verilen ip bloğundna bir ip atadık. İçerde web ve mail sunucularımız var, bunlara da telekomdan bize verilen statik ipleri atadık.

Sorun şu,

mail sunucum aracılıyla mail atınca karşı taraf mail sunucumun ipsini değil de zyxel modemin ipsini görmesi. dışardan mail sunucuma atadığım 78.x.x.x ip no ile sunucuma ulaşabiliyorum ancak, sunucu üzerinden ip adresim nedir diye baktığımda 85.x.x.x ile modemin sttatik ipsi görünüyor.Bu yapıda atladığımız bir nokta var veya yanlış yapılandırdık.Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler

Gönderildi : 25/02/2010 19:59

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

Kabaca route yapacagınız yerde nat yapmışsınız sanırım ama network topolojinizi çizere paylaşırsanız tam olarak nerde ne yapmanız gerektigini söyleyebilirim.

İyi günler...

Gönderildi : 25/02/2010 22:17

(@fafaynk)
Active Member
Konu başlatıcı

Eser bey,

İlginiz için teşekkürler. Topoloji şu şekilde,

---- Modem ---- pfsense ------ switch ----- sunucular(web,mail...)

Modem zyxel 792H: bridge modda çalışıyor

pfsense dış bacak pppoe , iç bacak 78.x.x.x

sunucular 78.x.x.x

nat tanımı yapmadım, ayrıca web sunucu ve dns sunucularım sorunsuz çalışıyor, tek sorun mail sunucumun çıkışı 85.x.x.x  ip olarak görünüyor...

Teşekkürler

Gönderildi : 26/02/2010 00:04

(@fafaynk)
Active Member
Konu başlatıcı

Eser bey,

İlginiz için teşekkürler. Topoloji şu şekilde,

---- Modem ---- pfsense ------ switch ----- sunucular(web,mail...)

Modem zyxel 792H: bridge modda çalışıyor

pfsense dış bacak pppoe , iç bacak 78.x.x.x

sunucular 78.x.x.x

nat tanımı yapmadım, ayrıca web sunucu ve dns sunucularım sorunsuz çalışıyor, tek sorun mail sunucumun çıkışı 85.x.x.x  ip olarak görünüyor...

Teşekkürler

Gönderildi : 26/02/2010 11:42

(@fafaynk)
Active Member
Konu başlatıcı

Sorun galiba Pfsense üzeridneki ayarlardan kaynaklanıyor. Eksik yaptığımız birşeyler var, bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyoruz.

Teşekkürler.

Gönderildi : 26/02/2010 15:52

(@fafaynk)
Active Member
Konu başlatıcı

Problemi giderdik,

Bu soruna çözüm arayan arkadaşlar için pfsense üzerinde extra yapmaları gereken ayarı yazıyorum,

Firewall-->Nat menüsünden Outbound tabını açın,

Manual Outbound NAT rule generation (Advanced Outbound NAT (AON)) seçin save edin

alt kısıma bir kural eklenecek, kuralı düzenlemek için sağ taraftaki e butonuna tıklayın, kuralın detayı açılacak

Kural detayında No NAT (NOT) kutucuğuna işaretleyin ve save butonuna tıklayın

son olarak apply changes yaparak değişikliği uygulayın

bu kadar...

Gönderildi : 26/02/2010 19:45

Paylaş: