Forum

Network Nasıl Daha ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network Nasıl Daha Hızlı Çalışabilir?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
357 Görüntüleme
(@Mehmetizmirlioglu)
Gönderiler: 140
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, Konu başlığımdan anlaşılacağı gibi networkte maksimum performansı arıyorum. Sizlere yapımdan biraz bahsedeceğim.

Networkte 300 client bulunmaktadır. Bunlardan 160 tanesi aktif olarak oracle cluester database bağlanarak delphi ile kodlanmış bir paket program çalıştırmaktadırlar paket program da içerisinden sun spark işlemcili bir tomcat uygulama sunucusu ile haberleşmekte, bazı uygulamaları ve internetle ilgili işlemlerini bu server üzerinden gerçekleştirmektedir.

Sistem odamızda 4 adet Hp Procurve 2626 switch bulunmaktadır. Bina içerisinde ise cat5 kablolama ile birimlere kadar tek hat birimlerde ise rastgele switchlerle dağıtım yapılmaktadır. (yani surecom, itspeedgibi...)

Active directory kullanmaktayız, DHCP kullanmıyoruz manuel ip adresi veriyoruz bilgisayarlara. İnternet sınırlaması için IPCOP firewall kullanıyoruz, 250 makina sınırlı sadece izin verdiğim adreslere girebiliyor, 50 makina da sınırsız olarak dışarı çıkmakta.

Yukarıda anlattığım bir yapımız var, network performansımı nasıl maksimum seviyeye çıkartabilirim? son zamanlarda program çok yavaş çalışmaya başladı, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 25/02/2010 17:58

(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member

merhaba

kullandıgınız virüs programları nasıl update yapıyor,ben kaspersky kullanıyorum ve update merkeziolarak yaptırıyyorum.Ayrıca işletim sistemlerinin update 'leri içinde wsus kullanılabilir.

Kolay Gelsin.

Gönderildi : 25/02/2010 20:01

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar;

Anladıgım kadarı ile internete çıkmadan local agda bir yavaşlık hissediyorsunuz eğer durum bu şekilde ise local networku bir monitoring yapılması gerekir.. Benim tavsiyem sw ler ve sorun yaşanan makinalar üzerindeki eth ları capture etmektir hp sw eger manage ise üzerinde snmp servisini açarak her hangibi bir mrtg yazılımı ile izlenebilir ... Konu aslında biraz detaylı eğer zorluk yaşarım ben bunu yapamam derseniz adım adım yapılacakları anlatabiliriz. Yok yaparım derseniz şimdiden kolay gelsin...

İyi çalışmalar...

Gönderildi : 25/02/2010 22:08

(@Mehmetizmirlioglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba

kullandıgınız virüs programları nasıl update yapıyor,ben kaspersky kullanıyorum ve update merkeziolarak yaptırıyyorum.Ayrıca işletim sistemlerinin update 'leri içinde wsus kullanılabilir.

Kolay Gelsin.

Eset kullanıyoruz, av için bir serverımız var, güncellemeleri av serverımızdan çekiyoruz. WSUS kurdum, istediğim güncelleme olduğunda WSUS ile yüklüyorum.

İlginiz için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/02/2010 04:22

(@Mehmetizmirlioglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Anladıgım kadarı ile internete çıkmadan local agda bir yavaşlık hissediyorsunuz eğer durum bu şekilde ise local networku bir monitoring yapılması gerekir.. Benim tavsiyem sw ler ve sorun yaşanan makinalar üzerindeki eth ları capture etmektir hp sw eger manage ise üzerinde snmp servisini açarak her hangibi bir mrtg yazılımı ile izlenebilir ... Konu aslında biraz detaylı eğer zorluk yaşarım ben bunu yapamam derseniz adım adım yapılacakları anlatabiliriz. Yok yaparım derseniz şimdiden kolay gelsin...

İyi çalışmalar...

Söylediklerinizin içerisinden eth ları capture etmeyi biliyorum sadece 🙂 diğerlerini makaleler arasında aradım fakat bulamadım eğer varsa link verebilirseniz gerisini haleldebileceğimi düşünüyorum.

Networkumuzde 30bin conficker virüsünün dolaştığını eset admin panelinden görebiliyordum 3 ay öncesine kadar, Av işine de el atarak azimli çalışmalarım sonucunda bu sayıyı 200 lere kadar düşürdüm ve hissedilir bir hızlanma olmuştu, bu defaki yavaşlığın ise neden kaynaklandığı hakkında bir fikrim yok, yardımcı olursanız eğer sizlerle birlikte bu işi de çözmek istiyorum.

Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/02/2010 04:43

Paylaş: