Forum

İki Ethernet Kartın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İki Ethernet Kartını Tek bir Gatewayden İnternete Çıkarmak

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
499 Görüntüleme
(@soydanozturk)
Gönderiler: 33
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi ayarlarım şu an bu şekilde. Benim problemim, iki bağlantıda da internet var. İnternete bağlanmak istediğimde hangi gateway üzerinden çıkacağını şaşırıyor olsagerek ki, internete giremiyorum. Sanırım ip yönlendirmesi yapıp tek bir gateway üzerinden internete bağlanmam gerekiyor. İnternette biraz araştırma yaptım route add -p şeklinde static bir route tanımı yapmam gerektiğini öğrendim. Fakat ben bu yönlendirmeyi hangi şekilde yapmam gerekiyor. Bu konuda biraz bilgiye ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 14/01/2010 15:00

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

2 gateway desteği yoktur windowsta

birindeki gw kaldırman gerek.

neden 2 eth var ve 2 gw var bunu yazın başka formuller çıkabilir.

-p parametresi yazdığınız route işleminin kalıcı olarak kalması içindir sistem restart yapılınca silinmez yani.

Gönderildi : 14/01/2010 16:28

(@soydanozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Son olarak problemi şu şekilde çözdüm.

Gönderildi : 25/02/2011 15:07

(@soydanozturk)
Eminent Member
Konu başlatıcı

2 ethernet kullanmak istememin sebebi;

biri iç ağa (vlan yapısı var) bağlanmak için

diğeri ile yalnızca internete çıkmak için (telekom metro ethernet).

iki ethernette de internet mevcut, fakat iç ağ üzerindeki internet firewall üzerinden çıktığı için msn ile bağlantı yapmam mümkün olmuyor. 

iç ağ üzerinden hiç internete çıkmak istemiyorum. sadece dış bacak üzerinden çıkmasını istiyorum.

kısacası tüm problemim buydu. her vlan için bir yol tanımı yaptım. belki uzun yoldan oldu ama kesin oldu diye düşünüyorum. 

yorumlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 25/02/2011 15:14

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

2 ethernet kullanmak istememin sebebi;

biri iç ağa (vlan yapısı var) bağlanmak için

diğeri ile yalnızca internete çıkmak için (telekom metro ethernet).

iki ethernette de internet mevcut, fakat iç ağ üzerindeki internet firewall üzerinden çıktığı için msn ile bağlantı yapmam mümkün olmuyor. 

iç ağ üzerinden hiç internete çıkmak istemiyorum. sadece dış bacak üzerinden çıkmasını istiyorum.

kısacası tüm problemim buydu. her vlan için bir yol tanımı yaptım. belki uzun yoldan oldu ama kesin oldu diye düşünüyorum. 

yorumlarınızı bekliyorum.

Bulunduğunuz portu her iki VLAN a da üye yapıp, Untag olarak ayarlayın.

Gönderildi : 25/02/2011 21:30

Paylaş: