Forum

Word'de otomatik QR...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Word'de otomatik QR kod oluşturmak

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,514 Görüntüleme
(@semihkurban)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Yaklaşık 10 sayfalık bir sözleşmem var. Bu sözleşmeyi yaklaşık 50 kişiye gönderiyorum. Sözleşmeyi Word'te tek tek yazmak yerine Excel'deki datamdan (firma adı, adres, tel, vd, vn vb) posta gönderileri ile çektiriyorum ve tek tıkla 50 kişinin sözleşmesini bastırabiliyorum. Bu zaten yapabildiğim bir işlem. 

Benim istediğim sözleşmeyi basarken ilk sayfaya otomatik olarak QR kod (firma ismi) eklemek. Ancak yine bu QR kodu her yeni sözleşmeye geçtiğinde değiştirmesi gerekiyor. Yani firma ismi ile. 

Word eklentilerinden birkaçını denedim ama orada otomatik değiştirme hakkında bir bilgi bulamadım. 

Bu konu hakkında bir bilginiz var ve yardımcı olursanız çok sevinirim. 

Gönderildi : 25/04/2022 14:09

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Gönderen: @semihkurban

Sözleşmeyi Word'te tek tek yazmak yerine Excel'deki datamdan (firma adı, adres, tel, vd, vn vb) posta gönderileri ile çektiriyorum ve tek tıkla 50 kişinin sözleşmesini bastırabiliyorum.

QR kodunuzu bu aşamada oluşturmalısınız. Word'e yüklediğiniz eklentiler QR kodunu dışardaki bir serviste oluşturup resim olarak ekliyorlar. Qr değişkeninizi bu eklentiye gönderip servisin oluşturduğu resim dosyasını görüntülemeniz gerekir ama böyle bir altyapı ne kadar kararlı çalışır denemek lazım.

Barkod ile ne yapmak istediğinizi belirtmemişsiniz. Sözleşme detaylarını bir veri setinde tutup, ilgili satıra ait id bilgisini 2 boyutlu code39 font kullanarak word belgenize ekleyebilirsiniz. Ancak bu senaryoda id bilgisine ait detayları alıcı ile paylaşmak istediğinizde bunu bir servis aracılığı ile kullanıcılarınıza ayrıca servis etmeniz gerekir.

Bir başka yöntem excelde tuttuğunuz veri setini barkod yazıcıya kendi yazılımı ile gönderip QR barkod çıktısını alarak sözleşmenin üzerine fiziksel olarak yapıştırmak olabilir.

Sabah sabah güzel beyin jimnastiği yaptık.

Özet, talebiniz çok özel. En doğrusu bu iş özelinde çalışan ve süreci yöneten bir yazılım kullanmak olur, bunun dışında oluşturacağınız yapı size küçük tatlı süprizler çıkartabilir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 26/04/2022 08:53

(@semihkurban)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes Serkan Bey merhaba,

Evet sabah sabah güzel beyin jimlastiği yaptık, teşekkürler. Aslında karekod istememin sebebi, sözleşmeyi göndereceğim kişi örn: Serkan Ateş, karekod'da da "Serkan Ateş" bilgisi olacak. Sonrasında tüm gelen sözleşmeleri toplu halde taratıp, kullandığım yazılım sayesinde karekodları okuyacak ve Serkan Ateş'in sözleşmesini Serkan Ateş adında kaydedecek. Aslında karekod şart değil, estetik olarak güzel durduğu için karekod istemiştim. Code39 veya farklı barkod türleri de olabilir. Kullandığım program birçok barkod türünü okuyup hem ilgili klasöre kaydedebiliyor hem de barkod ismini dosya ismi olarak kaydedebiliyor. Kısacası bana zaman kazandıracağı için istiyorum. Şu an tek tek tarayıp isimleri manuel kaydediyorum.

Gönderildi : 26/04/2022 09:53

(@serkanates)
Gönderiler: 1275
Üye

Aşağıdaki sonuçları inceleyebilirsiniz. Ancak türkçe karakter desteği olmayacaktır.

Kolay gelsin.

https://www.google.com/search?q=code39+font

Gönderildi : 26/04/2022 10:17

Paylaş: