Forum

Microsoft 365 Excha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Microsoft 365 Exchange admin Center -->Rules

8 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
2,153 Görüntüleme
(@alikarafazli)
Gönderiler: 83
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba 

M 365 kurallarda a kişisine gelen maillerin bir kopyasını b kişisine gönder diyoruz. B kişisine dışarıdan veya içeriden gelen maillerin bazılarını "kimseye haber vermeden sil" kuralı yaptım. Fakat, B kişisine gelmesini istemediğimiz mailler A kişisine de geldiği için ilk kural da kopyalama olduğu için  yine B kişisine mail düşüyor. 

Bunu engellemenin bir yolu  varmı?

yani mail direk gelmediği halde kopyasını gönderdiği için kural da mail posta kutusuna düşüyor.

Gönderildi : 19/04/2023 10:43

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Sizin kural mantığınız bir biriyle çakışıyor. B için kural önce uygulanmalı, B için olan A'ya da uygulamadan çözemezsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/04/2023 15:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eğer M365'deki kurallarınızda, A kişisine gelen maillerin kopyalarının otomatik olarak B kişisine iletilmesi için bir kural tanımladıysanız, ancak aynı zamanda B kişisine gelmesini istemediğiniz bazı maillerin de bulunduğunu belirtiyorsanız, bu iki kural arasında bir çelişki var demektir.

Bu durumda yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

1. A kişisine gelen maillerin kopyalarını B kişisine iletmek yerine, B kişisine A kişisinin posta kutusuna tam erişim vererek, B kişisinin A kişisinin posta kutusunda ilgili mailleri görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Böylece, B kişisine ilgili maillerin kopyalarını göndermek zorunda kalmazsınız.

2. A kişisine gelen maillerin kopyalarını B kişisine iletmek yerine, bir başka kural oluşturarak, sadece belirli konu başlıklarına veya belirli kişilerden gelen maillerin kopyalarını B kişisine iletmek üzere filtreleyebilirsiniz. Bu şekilde, B kişisine göndermek istemediğiniz belirli maillerin kopyalarını filtreleyerek engelleyebilirsiniz.

3. A kişisine gelen maillerin kopyalarının B kişisine iletilmesi kuralını tamamen kaldırarak, B kişisine herhangi bir mailin kopyasının gönderilmesini önleyebilirsiniz. Ancak, bu durumda B kişisi, A kişisinin posta kutusuna tam erişim verilmediği sürece, ilgili mailleri görüntüleyemeyecektir.

Özetle İbrahim hocamın söylediği gibi siz bindiğiniz dalı kestiğiniz için bu şekilde çalışmaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/04/2023 22:40

(@alikarafazli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz merhaba A kişisi ile B kişisi arasında kopyalama olduğu için çelişki gözüküyor olabilir fakat ilk başta bu kural amacı tüm gelen tüm mailleri kendi posta kutusunda görmesi idi.

Gönderildi : 27/04/2023 08:20

(@alikarafazli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Merhaba çelişki aslında şimdi ortaya çıktı. kuralların yazılmasında amaç tüm gelen maillerin yöntetici tarafından görülmeis idi. sonra mailbox boyutu katlanılmaz hale gelince de onları filtrelemek isteniyor ve işte çelişki burada başlıyor.

Seçenekleriniz 3 ü de yapılabilir . biz en uygun olanı sanırım tam erişim olacak şeklinde.

Konuyu açtıktan bu zaman kadar Microsoft 365 support ile görüştüm onlarla yapmaya çalıştık onların da söylediği aynı maalesef kopyalama olduğu için engellenemez. 

Lakin Outlook uygulamasından olma ihtimali var dediler. Şimdi Outlook uygulaması üzerinden deneyeceğim. (yetkili izinde) 

o zaman olurmu bilmem lakin tam erişim veya paylaşımlı mail box eklenerek de çözülebilir.

Hakan bey teşekkür ederim fikirleriniz için. 

Gönderildi : 27/04/2023 08:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bence olmuyor de geç aksi halde konu şuraya gelecek, eğer çok iyi VBA biliyor isen mailleri alan outlook da makro yazıp gelen maile göre sil vs yapmanız bekleyebilirler, ama bu akıl işi değil 🙂

Create a macro in Outlook - Microsoft Support

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2023 13:59

(@alikarafazli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner bazı şeyleri kısa kesmek lazım dediğiniz gibi.

Teşekkürler

Gönderildi : 27/04/2023 16:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aynen, ben kobide çalışırken öğrendim, sonuçta mutlaka pek çok şeyin bir çözümü var ama ne kadar efektif ona bakmak lazım. Zaman çok kıymetli, örnek size bir maaş veriliyor sanıyorlar ki 7x24 çalışırsan sorun yok, peki kendinizi geliştirmezseniz şirkete nasıl katma değerli işler, projeler katacaksınız bunu düşünmezler. Yarın danışmanlık istediğinde ise eee sana maaş veriyoruz ya ne gereği vara gelir konu. Ben bunu zamanında yaşadım ondan biliyorum. Özetle optimum çözüm her zaman iyidir. Son örnek, misal şirket 100 dolar bir ürüne lisans parası vermemek için senin günlerce mesain hercanmaması lazım. Verirsin 100 dolar yeri gelir 1000 dolar çözüm olur.

Gönderildi : 27/04/2023 17:05

Paylaş: