Forum

Windows 10 yük...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows 10 yükseltme sonrası excel yavaşlığı

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,599 Görüntüleme
(@necmettinyasan)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar selam

Windows 10 yükseltme sonrası tüm win10 makinalarda ağda mevcut excel word belgelerinde değişiklik yapınca çok yavaş kaydetmeye başladı. Aynı koşullarda çalışan xp makinalarda bu yavaşlık yok. Belgede 1 karakter bile kaydedilse farklı kaydet ekranı 10-15 sn bekletiyor.

Ağda bir yavaşlık yok. Diğer pdf resim vs belgelerde düzenlemeler hiç beklemeden gerçekleşiyor. Konu hakkında bir fikri olan var mı?

Tşk ler.

Gönderildi : 22/08/2016 14:37

(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member

selam,

Office sürümünü nedir? SP yüklediniz mi? 

Aynı sorun bende de oldu sp yükleyince düzeldi. Ayrıca eklentilere de bakmakta fayda var . 

Gönderildi : 22/08/2016 17:20

(@necmettinyasan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Office 2010 ağırlıklı ve 2013 ler var. Hepsinde aynı yavaşlık var ve office güncellemeleri yüklü. Belgeyi kapatırken kaydet denirse yada direk kaydet basılırsa farklı kaydet uyarı ekranında 15 sn kadar bekliyor. Kaydettiği veri boş bir excele bir kaç karakter.

Gönderildi : 23/08/2016 12:57

(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member

Office sürümlerini repair ettiniz mi? 

Ayrıca kullanıcı masaüstüne yada belgelerime mi kaydediyor server üzerine mi kaydediyor? 

Gönderildi : 24/08/2016 13:32

(@necmettinyasan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Microsoft topluluktan aşağıdaki 3 adımı yapmam önerildi. Fakat sorun halen devam ediyor. Ağda bir excel word dokümanı xp de normal win10 da farklı kaydet ekranıyla 15 sn gecikmeli kaydediyor. Boş bir excele 1 harf bile kaydetseniz aynı.

1.adım

Denetim Masası\Programlar\Programlar ve Özellikler buradan Office uygulamasını bulun > sağ tıklayın > değiştir seçeneğine tıklayın > açılan ekrandan onar seçeneğiyle onarın deneyin

2.adım

Windows tuşu + S tuşlarına basın, CMD yazın  Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' . Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek ENTER tuşuna basınız.

dism /online /cleanup-image /startcomponentcleanup  ENTER TUŞUNA BASIN İŞLEMİN BİTMESİNİ BEKLEYİN

dism /online /cleanup-image /restorehealth  ENTER tuşuna basın işlemin bitmesini bekleyin

yine sfc /scannow yazın %100 olunca bilgisayarı yeniden başlatın

3.adım sorun halen devam ederse

Denetim Masası\Programlar\Programlar ve Özellikler buradan tekrar kaldırıp yeniden yükleyin

Fazladan yaptığım denemeler

• AV güvenlik duvarı ve çalışan tüm uygulamalar kapatılarak denendi
  • Makina AD çıkarılıp tekrar eklendi ( workgroup ta da aynı hata var )
  • One drive etkisizleştirip denendi

Bu sorunu yaşayan başka kimse yok mu? Herkes temiz kurulum mu yaptı?

Tşk ler.

Gönderildi : 24/08/2016 13:49

(@necmettinyasan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Çözüm :

Arkadaşlar sorun kaynağı şu. Tüm makinalar, paylaşım yapan server dahil AV ile koruma altında. Paylaşım yapılan klasörü paylaşım yapılan makina üzerinden tarama dışında bırakıldığında herşey normale döndü. Paylaşım klasöründe belge de kayıt yapan makina bir *.tmp dosyası oluşturuyor ve bu dosyayı alanla ilgili av ler tararken tutuyor olmalı ki işlem uzuyordu.

Teşekkürler

Gönderildi : 26/08/2016 19:38

Paylaş: