Forum

EXCEL 2 sütund...

Bildirimler
Hepsini Temizle

EXCEL 2 sütunda filtreleme yapma

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
5,330 Görüntüleme
(@BurcinKara)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

15 sütun 5000 satırlık kaydımız mevcut. Müşterilerin kullandığı cihaz bilgisi, 2 sütunda da mevcut olabiliyor. Şu şekilde yani;
1.sütun A MÜŞTERİSİ 2.sütun B LOKASYONDA Z CİHAZI KULLANIYOR 3.sütun C LOKASYONDA Y CİHAZI KULLANIYOR.

1.sütun D MÜŞTERİSİ 2.sütun E LOKASYONDA Y CİHAZI KULLANIYOR 3.sütun F LOKASYONDA Z CİHAZI KULLANIYOR

Bize lazım olan ben Z cihazı kullananları seçtiğimde hem 2 hem 3. sütunda cihazı kullananlar listelensin.

Nasıl yapıcam çözemedim. Yardımcı olursanız çok sevinirim 

Gönderildi : 24/02/2015 12:30

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Merhaba,

Filtreleme ile vb malesef çözemiyorsunuz. Yeni bir sütuna aşağıdaki kodu düzenleyerek ekleyerek çözebilirsiniz.

TR      =EĞER(YADA(EĞERHATA(BUL("z";B3;1);0)>0;EĞERHATA(BUL("z";C3;1);0)>0);"var";"yok")

EN      =IF(OR(IFERROR(FIND("z";b2;1);0)>0;IFERROR(FIND("z";c2;1);0)>0);"var";"yok")

Burada ;

z= bulunacak metin

b3= ilk aradığınız hücre

c3 = ikinci aradığınız hücredir.

Bu formülü uygulayın ve ikisinde birinde aradığınız var ise size var der sonra o sütunda var ları filtreleyin.

Bu işinizi görecektir. Kolay gelsin. 

Gönderildi : 24/02/2015 14:25

(@BurcinKara)
Active Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler. Gerçekten de işe yarıyor. Fakat geliştirmek adına birkaç şey sormak istiyorum. 3000-4000 satır için yeni sütunumuza yazmış olduğumuz bu formülü sürükle bırak yapmak biraz meşakkatli olacak. Bunun için de bir kısayol vs. bilgisi var mıdır?

Gönderildi : 26/02/2015 14:36

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Var, hücrenin sağ altına geldiğinizde + işareti çıkar, orada iken çift tıklayınız, ya da CRTL ile aynı durumda çift tıklayınız olacaktır. Bir solundaki hücreyi boş göresiye kadar aynı formulu güncelleyip alttaki satırlara da yazacaktır.

Gönderildi : 26/02/2015 14:45

(@BurcinKara)
Active Member
Konu başlatıcı

Allah razı olsun ya 🙂 Çok teşekkür ederim. Ellerinize emeğinize sağlıkkkkk 🙂

Gönderildi : 26/02/2015 17:56

Paylaş: