Forum

outlook 2013 ve pst...

Bildirimler
Hepsini Temizle

outlook 2013 ve pst sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
469 Görüntüleme
(@erdem_ustun)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Mail sunucu olarak exchange server kullanılmakta olup clientler mapi protokolu üzerinden sunucuya bağlanmaktalar. daha önceki outlook sürümlerinde kişilerin makineleri üzerinde(lokaldeki) bir dizinde pst dosyası tanımlanmakta ve sunucuya baglandığı zaman bütün postalar kişinin bilgisayarına geldiği için sunucu üzerinde mail kalmamaktaydı.(bazı kritik kişi ve konuların mailleri arşivleniyor bu istisnai durum).Ancak outlook 2013 ta bunu yapmak istediğimizde bu durum olmuyor.Bir kaç dökümana baktım  outlook 2013 te pst yi kabul etmiyor.Geçici çzöümler var.Exchange hesabı tanımlayıp gelenleri kurallarla eski pst dosyasının olduğu bölüme aktarmak,bu sıkıntılı ve zor yönetilir süreç.

Outlook 2013 te hesapların-maillerin kişilerin bilgisayarında tutulmasını sağlayan bir yöntem var mı acaba?varsa nasıl yapılacagı noktasında yardım rica ediyorum.Çok çalışan olması sebebi ile server üzerinde mail bulundurulması istenmiyor.Servera bağlandığında serverda bulunan kişiye ait mailleri lokalde-pc alan ve sunucuda bırakmamak için nasıl bir yöntem izlenebilir.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 14/11/2013 12:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Ne yazık ki bunun bir çözümü yok. Ancak sizin dediğiniz gibi  rule oluşturabilirsiniz.

Size tavsiyem sunucu üzerine disk alarak mailleri burada tutmanızdır ki bu işin en iyi yönetim yolu budur.

Disklerin pahalı olduğunu düşünürsek SATA disk alarak bile bu işi arşivleme yöntemleri ile çözebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/11/2013 14:07

(@erdem_ustun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam cevabınız için çok teşekür ederim.diskler eskisi kadar pahalı değil ancak Kullanıcı sayısı ve çeşitli sorunlar nedeni ile kullanıcı tarafında hep mailler tutuldu.Şimdilik böyle bir çözüm (kurallar vasıtası ile) bulduk.Gerçi Microsoftun bunu yapmasındaki mimari değişikliğin bulut bilişimle bağlantısı olabilir ancak kurumlar anlamında ve şu anda aslında bir sıkıntı.

iyi çalışmalar... 

Gönderildi : 14/11/2013 17:22

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

Pop3 desteği alanlarda PST olarak tutuluyor diye biliyorum. Bu ayrım tuhaf olmuş. Böyle bir uygulamaya geçildiğini bilmiyordum. 

Gönderildi : 14/11/2013 17:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Pop3 desteği alanlarda PST olarak tutuluyor diye biliyorum. Bu ayrım tuhaf olmuş. Böyle bir uygulamaya geçildiğini bilmiyordum. 

Evet POP3 de sorun yok ama sorunun başında MAPI dendiği için ben bu detaya girmedim 🙂 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/11/2013 17:57

(@erdem_ustun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam yanlış hatırlamıyorsam bir önceki sürümde dahil olmak üzere exchange de pop3 ten uzaklaşmaya başladılar diye biliyorum.

Gönderildi : 14/11/2013 21:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

POP3 hiç bir zaman sevdiğimiz bir protokol olmadı zaten. Exchange gibi bir ürün alıp onu pop3 ile kullanmak çok mantıksız.

Çünkü tüm özelliklerinden yararlanamıyorusun. En basiti GAL 🙂

özetle zaten Microsoft' un uzaklaştırmasına gerek yoktu 🙂

Gönderildi : 15/11/2013 00:36

Paylaş: