Forum

Outlook 2010, yapıs...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Outlook 2010, yapısı bozulan veya kaybolan pst dosyaları hakkında

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
587 Görüntüleme
(@burhanyildirim)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Herkesin bayramı mübarek olsun.

Bir müşterimiz için 1 adet  2008 foundation server , 7 adet windows7 pro , office ev ve iş 2010  kurulumu yaptım, müşterimizin isteği üzerine kullanıcıların pc üzerine hiçbir şey yazamaması için gerekli gpo ayarlarını yaptım.

Server üzerinde her kullanıcı için ayrı ayrı açmış olduğum kullanıcı klasörlerini kullanıcılara map ettim. ve map üzerinde sağ tuş "Her zaman çevrimdışı olarak kullanılır"  seçeneğini işaretledim. pst dosyalarınıda bu klasör içine klasör adı "Outlook dosyaları" olan klasörün içine ekledim. 1 hafta herhangibir sorun yoktu sonrasında bir kullanıcı aradı ve office 2007 den kalan 2. eklediğim outlook.pst dosyasının açılmadığını söyledi bağlanıp baktığımda, map içindeki outlook.pst dosyası 650mb iken, varsayılan pst ([email protected]) olan dosyanın büyüklüğü kadar olan 20mb olmuştu yani iki pst dosyasıda varsayılan dosya  boyutundaydı. hiçbir anlam veremedim ve outlook.pst dosyasını map'den local'e çektim.

3 gün sonra başka bir kullanıcı aradı outlook'unun açılmadığını söyledi bağlanıp baktığımda pst dosyasının 3 gün önceki tarihli olduğunu gördüm.

1 hafta sonrada başka bir kullanıcının pst dosyasının kaybolduğunu gördüm. server üzerinden baktığımda "outlook dosyaları" klasöründe yaklaşık bir hafta öncesine ait olan pst dosyasını görebiliyordum fakat kullanıcının pc'sinden baktığımda "outlook dosyaları" klasörünün boş olduğunu gördüm.

Sizce bu problemler Outlook 2010 ilemi yoksa map ettiğim klasörü çevrimdışı kullanmamdanmı kaynaklanıyor. (Yoksa kaderin bir cilvesimi bu J)

Gönderildi : 29/08/2011 18:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33028
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bu sorun roaming kullanmanız gerekli iken map yaptığınız için oluyor. PST ler böyle bir yapıda kolay bir şekilde bozulurlar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/08/2011 02:58

(@burhanyildirim)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam,

Cevabınız için çok teşekkürler.

Bu yapıda pst haricinde diğer dosyalar için word ,excell bir sorun olabilirmi.

şöyle bir işlem sizce mantıklımıdır

pst dizinini local'e çekip oturum kapatılırken pst yi map ettiğimiz yere windows backup ile

yedekleyebilirmiyiz.

Gönderildi : 31/08/2011 22:30

(@serkanates)
Gönderiler: 1288
Üye

Outlook kişisel klasör dosyaları (*.pst) network üzerinden desteklenmemektedir [1]. Sizinde belirttiğiniz gibi bir logoff script ile oturumun kapatılması esnasında bu işlemi yapabilirsiniz. Arşivleme için bu yedekleme sunucusunun tape ortamında yedeklendiğini varsayıyorum. Aksi takdirde kullanıcı bir mailini silip oturumunu kapattığında pst'nin son hali yedekteki kopyasının üzerine yazılacağından silinen maile ulaşılması mümkün olmayacaktır. Aynı anda oturumun kapatılması durumunda (mesai bitimi) performans açısından sorun yaşar mısınız bilemiyorum. pst dosyalarının boyutu arttıkça işlem süresi uzayacaktır. Konu ile ilgili 3ncü parti yedekleme yazılımları da incelenebilir.

Dostlukla. 

[1]  http://support.microsoft.com/kb/297019  

Gönderildi : 01/09/2011 04:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33028
Illustrious Member Yönetici

Roaming profile kullanmanız en doğrusu olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/09/2011 02:18

(@burhanyildirim)
Active Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

işin içine pst dosyası girince, içinden çıkmak bi hayli zorlaşıyor. (kendi açımdan)

Hocam dediğiniz gibi Roaming Profiles oluşturduk ve pst dosyamızı mevcut klasörlerden birine yapıştırdık (local settings kullanılamıyo diye biliyorum)  biz oturumu kapattığımızda pst datasının tamamınımı server'a kopyalar yoksa farkınımı ?

(ofise p.tesi gideceğimden şu an deneme şansım yok)

Gönderildi : 02/09/2011 15:21

Paylaş: