Forum

Outlook 2007 Birden...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Outlook 2007 Birden Fazla OST Uzantılı Dosya Olusmus

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
973 Görüntüleme
(@MetinKilincarslan)
Gönderiler: 92
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Outlook 2007 ingilizce kullanıyoruz, Client'lardan birinin bilgisayarına format atacağım. Outlook ile ilgili gerekli backup'ları alırken Local Settings Altında Outlook klasörünü baktığımda Birden fazla OST uzantılı database'ler oluşmuş ''Outlook, Outlook1, Outlook2 diye Bazı kullanıcılar ve benim outlook' umda bu durum söz konusu değil normal outlook olarak bulunmaktadır.

Porblem midir? Neden Bu şekilde bir oluşum olmuştur? herbirinde bulunan e-mailler ayrı ayrı tarihlerde oluşmasına rağmen üç'nde de aynı e-mail'lermi bulunmaktadır? Bunları nasıl açıp chek edebilirim.

Teşekkürler

Gönderildi : 31/03/2010 20:13

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Problem Degildir. Mailleri exchange server'da tutulan kullanıcılarda offline maillere erişim için oluşturulur.

Birden fazla hesap yarattı iseniz her biri için offline olarak size mailleri göstermek için oluşturuyor bunları.

Herbiri farklı hesaplara ait büyük ihtimalle yada bir kaç kez aynı hesabı silip yarattınız her seferinde outlook.ost yapmaya çalıştı fakat aynı isimde oldugu için outlook1. 2 diye devam eder.

Içlerini göremezsiniz.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/04/2010 12:32

(@MetinKilincarslan)
Gönderiler: 92
Estimable Member
Konu başlatıcı

Recep Bey Merhaba,

Kullanıcının Outlook'unda ikici bir e-mail hasabı oluşturma yada silip tekrar oluşturma olmamıştır. Bundan kesinlikle eminim.

Anlayamadığım nokta şu default kullanılan ost haricinde bulunan diğer ost dosyalarının içinde bulunan e-maillerin aynısı acaba default olan ost'nin içinde bulunmak tamıdır çünkü eskiden oluşturulmuş ost dosyalarında bulunan datalar exchangede yoksa o zaman problem yaşaya bilirim. Yada yanlış bir bilgi doğrusu şu mudur;  default kullanılan ost'nin haricinde iki adet ost dosyasında bulunan bütün e-mail dataları exchange üzerinde mevcut mudur.

Bayağı karışık anlatım oldu umarım anlarsınız.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 01/04/2010 16:34

(@recepyuksel)
Üye

Selamlar,

bu dosyalar hakında hiç bir şekilde endişe duymadan içiniz rahat silebilirsiniz. ben kendim kullanıcıların .ost filları 5-7-10 gb boyutuna saçma sapan hatalar almaya başlıyorum kullanıcılardan gidip siliyorum bu dosyayı kendiliginden tekrar oluşması için birdaha oluşuyor sorun falan kalmıyor ortada en azında bir süre için.

bu dosyalar kullanıcının exchange serverdaki mailbox'ı içindeki kullanıcı maillerinin, kullanıcı offline durumda ve iken maillerine hızlı bir şekilde erişmesi ve işlem yapabilmesi için oluşturulan bir temp dosyadır hepsi bu. benim tavsiyem tüm .ost uzantılı dosyaları silin yeniden 1 adet oluşsun.

saygılarımla.

Gönderildi : 01/04/2010 22:18

(@savasugur)
Gönderiler: 54
Trusted Member

Merhabalar,

Bu ost dosyaları boyutları sürekli yükseliyor, orjinal exchange üzerinde ki boyutu ile hiçbirzaman aynı olmuyor ve dediğiniz gibi dosya boyutu yükseldikten sonra ör: 8 , 9 gb olunca , sürekli gelen ve gönderilmiş öğeler kutusu güncelleniyor diyor, ve takılmalar oluyor.

ost dosyasını değiştirince yeni oluşturunca, düzeliyor bir kaç ay sonra yine aynı sorun oluyor.

bunun kesin çözmü yokmudur.?

kolay gelsin.

Gönderildi : 26/07/2010 20:09

(@recepyuksel)
Üye

Selam Ugur bey,

.pst dosyalarda oldugu gibi .ost dosyalarındada outlook kapalı iken compact özelliği kullanılarak küçültme işlemi yapılabiliyor(control panel\mail\users\.ost file properties ilne baktıgınızda bu secenegi görebilirsiniz).
Fakat bu boyuttaki bir .ost(8-9GB) nin küçülmesi 2-3 saat sürebilir. Ben bunu beklemek yerine silip yeniden oluşturma yöntemi ile çözüyorum sorunu hem daha temiz ve saglam bir .ost file'im oluyor elimde.

Bunun engellemenin bir yolu olarak şunları deneyebilirsiniz belki bir nebze sorununuza çözüm olur diye düşünüyorum, Telefonlardaki gibi outlook'ada mailin tümünü indirmek yerine sadece header bilgisini indirip geri kalanını kullanıcı bu maili açmak için üzerine tıkladığında  indirmesini sağlarsanız outlook daha hızlı çalışır, hemde .ost file bu kadar çok ve çabuk büyümez diye düşünüyorum. Hiç açıladan silinen mailler .ost içerisinde hiç yer kaplamamış olur böylece.

Bu dosyaların büyümesini engelleyecek başka bir yöntem varmı ben bilmiyorum şuanda.

Saygılarımla.  

Gönderildi : 28/07/2010 15:14

(@savasugur)
Gönderiler: 54
Trusted Member

Merhaba Recep Bey,

Bende dediğiniz gibi .ost dosyasını onramak yada compak özelliğini kullanarak küçültme yerine, yeniden oluşturuyorum daha sağlam oluyor.

bunu enaz 2 ayda bir yapıyorum mecburen, yapmatdığım zaman outlookta kilitlenleler ve sürekli gelen ve gönderilmiş öğelerde güncelleniyor diyip bekletmesi sorunları oluyor.

Kullanıcı çevrim dışı olarak ta kullandığı için outlooku mecburen bu şekilde ayarlamak zorundayım.

bu sorun özelikle outlook 2007 de oluyor. diğerlerinde fazla olmuyor.

( header bilgisini indirip geri kalanını kullanıcı bu maili açmak için üzerine tıkladığında  indirmesini sağlarsanız ) bu ayarı outlook açıkken sağ alt köşede excahgne bağlantı yapıldı kısmında ÜST BİLGİLERİ YÜKLE seceneğini tıklayınca olan ayar değilmi ? başka bir yerden ayarı varmı ?

teşekküler.

kolay gelsin.

Gönderildi : 29/07/2010 11:49

(@recepyuksel)
Üye

Ugur bey,

Selamlar Ben teşekkür ederim ne demek.
Office 2007'de sadece üst bilgiyi indir kısmı Tools \ Send/Receive \ Download Inbox Headers seçilerek yapılıyor diye hatırlıyorum. 
Office 2010'da ana ekranda send/receive adı altında bir tab geldi burada Download Preferences içinden secebiliyorsunuz kolayca.

Saygılarımla.

Gönderildi : 31/07/2010 20:15

Paylaş: