Forum

Cloud sistemi hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cloud sistemi hakkında bilgi

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
602 Görüntüleme
(@muharremakgul)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Çalıştığım firmamda ofis içerisinde 12 serbest bölge şubelerinde 2 olmak üzere, 1 Adet HP Server Bilgisayarım toplam 15 adet bilgisayarım var. kullandığımız şirket programı sql veri tabanına sahip. 1 2 ay içerisinde şirket politikası gereği bulut sistemine geçmeyi düşünüyoruz. Bulut sisteminde olmasını istediğimiz öncelikle hizmetler , Virüs , kripto, hdd arızası , silinme gibi durumları engellemek için kullandığımız uygulamanın anlık sql database' ini saklamak , mail hizmetimiz hala pop3. mail datalarınında güvenliği için office 365 hizmetine geçmeyi düşünüyorum.

Microsoft partnerim ile azure hakkında görüştüm. verdikleri hizmet gerçekten kaliteli ücretleride o yönde değişebiliyor tabi. Azure  çok hoşuma gitti , anlık cloud yedekleme harici Felaket durumunda kullanabileceğimiz sanal bir server pc kazandırıyorlar. sanal server pc üzerinden kısa süre geçikmelide olsa işlerime devam edebiliyorum tabi saat başı kullanım ücreti olmak şartı ile. bu durum fiziki server bilgisayarımın başına beklenmedik bir durum geldiğince geçerli olacak bir durum.

şimdi ben nasıl bir yol ilerlemeliyim. sizinde bu  konu hakkında tecrübeniz ve önerileriniz şunlara şunlara kesinlikle dikkat et dediğiniz gibi durumlar olursa yazarsanız sevinirim. teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/05/2019 11:23

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Öncelikle Ofis 365 çok kaliteli bir sistem zaten pop3 sistemi ile kıyaslandığında kalitesi göklere çıkar. Çok iyi bir seçim olduğunu söyleyebilirim. Burada seçeceğiniz paketi iyi belirleyin ona göre alım yapın. Sonradan paket değişimi v.s. söz konusu bu arada. En önemlisi yapılan ödemenin tamamının vergiden mahsup edilmesi. Cep telefonu, tablet, browser , outlook her yerden tek sisteme erişim pakete göre değişir ama 100 gb kullanıcı başına mailbox işin cabası.

Sql tarafına gelince ise portal üzerinde Azure ile ilgili olarak bir çok makale var. Burada iş ortağı işi bilen bir firma ile sisteminizi buluta aktarabilirsiniz. Bulutta zaten test kullanma hakkınız var tüm süreçleri test ettikten sonra baktınız işler tıkırında o zaman canlıya geçersiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/05/2019 13:38

(@muharremakgul)
Gönderiler: 28
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim öncelikle yorumlarınız için. microsoft çözüm ortağım gerekli bilgilendirmeyi ve ayrıntıyı sağolsun yaptı. sql yapısında yedekleme yaptığımız için " kullandığımız programın destek merkezi bulut desteği verdiklerini söyledi , fakat sql dataları için çoklu işlemlerde lisans almam gerektiğini ifade etti" azure bu anlamda bizi sql lisansı almaktan kurtardı bu olayın iyi ve güzel tarafı. ek olarak felaket seneryolarıda müthiş .

Gönderildi : 15/05/2019 13:53

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Ben teşekkür ederim.

Mail hizmetini 7 yıldır memnuniyetle kullanıyoruz. Artıları saymakla bitmez.

Sql tarafı için ise test edersiniz memnun kalırsanız geçersiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/05/2019 14:08

Paylaş: