Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Azure vs AWS

9 Yazılar
2 Üyeler
6 Likes
871 Görüntüleme
(@farhadkarimov)
Gönderiler: 1031
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Aslında genel cloud bölüm aradım ki, bunu orada açayım. Amma bulamadığım için burada açtım. Şimdi gelelim soruya. 🙂

Biraz araştırmama göre söyleye bilirim ki, Amerika, Kanada pazarında Azure daha çok yer tutmuş, amma Avrupa taraflarında AWS daha yaygın. Yanılmış ola bilirim. Sizin tavsiyenize göre hangi cloud üzerinde yoğunlaşmak daha çok önemli? 

Diğer bir soru ise şudur: Linux ne kadar önemli bu cloudlar için?

Bilgilerinizi ve tavsiyelerinizi bölüşürseniz çok memnun olurum. Aynı zamanda düşünüyorum ki, diğer merak eden arkadaşlar için de bir yol haritası olur.  😉

Gönderildi : 14/05/2019 09:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Aslında hangisini biliyor olman çok önemli değil çünkü her ikisi de değerli. Örnek ben Azure' ı daha iyi biliyorum ama tüm AWS pazarını zaten tek başına karşılama veya tüm pazardan pay alma gibi bir şansın yok. Aralarındaki fark %50 de değil. Özetle hangisi sana yakın ise ondan başlayabilirsin.

Ama örnek Google Cloud, Oracle Cloud deseydin derdim onların pazar payı düşük ama özel işler için tasarlanmış gibi.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2019 00:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sorundaki ikinci kısmı atlamışım,

Eğer IaaS ile uğraşmayacaksan Linux bilmenin bir önemi yok. Yani PaaS ve SaaS platformları için. Ama sanal makine düzeyinde tabi biliyor olman önemli.

Ayrıca asıl önemli olan sen sistemci değil misin? IaaS dan başla PaaS ile devam et hangi platform olur ise olsun. Daha sonra network, güvenlik gibi ürünlerine geçersin uzmanlık alanında. Temelden başla yani bunun için nasıl windows OS biliyorsan temel Linux bilmen önemli ama Linux veya temel OS şart değil sonuçta hazır platform bunlar ( yazılımcı değilsin genelde config yapacaksın çünkü)

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2019 00:19

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hocam,

İlk önce cevapınız için teşekkür ederim! Aslında Azure tarafında az da olsa çalışmışım. Amma çok karmakarışık. Nereden başlayıb, nereye gitmek için ipucunu bulmak zor. 🙂

Gönderildi : 15/05/2019 09:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aslında hepsi öyle, yapman gereken en temelde, örnek Azure sanal makinesi nasıl oluşur, disk nedir, ip nedir, NSG nedir, azure firewall yani önce en alt katmandan sırasıyla application insights gibi ürünlere kadar çıkarsın. Ama bu bir kaç yıl alır.

Gönderildi : 15/05/2019 13:21

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Sağolun hocam. 🙂 Bakalım nasıl oluyor.

Gönderildi : 15/05/2019 14:48

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam,

Kitab ve ya video eğitim tavsiyesinde buluna bilirmisiniz?

Gönderildi : 15/05/2019 15:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kitaba gerek yok

https://mva.microsoft.com/product-training/microsoft-azure#!jobf=IT%20Pros&lang=1033

Ama yine sana bir kıyak bu kitap temel için iyidir.

Gönderildi : 16/05/2019 14:59

(@farhadkarimov)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam,

Çok teşekkür ederim. Amma bulut sahasında sıfır değilim.  ) Ben daha da devam etmek için yol haritası düşünüyordum. 

Gönderildi : 17/05/2019 15:53

Paylaş: