Forum

Zimbra Mail Domaind...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Zimbra Mail Domainde gidiyor ama dışarıya gitmiyor.

32 Yazılar
7 Üyeler
14 Likes
5,154 Görüntüleme
(@emrealper)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @canislamoglu

şöyle bir hata alıyorum dş mailleri gönderilmiyor .

Alıcılardan bir tanesi sunucu tarafından reddedildiği için ileti gönderilemiyor. Reddedilen e-posta adresi: '[email protected]'. Konu 're', Hesap: 'xyz', Sunucu: 'xyz', İletişim Kuralları: SMTP, Sunucu Yanıtı: '550 5.7.1 Unable to relay for [email protected]', Bağlantı Noktası: 25, Güvenli(SSL): Hayır, Sunucu Hatası: 550, Hata numarası: 0x800CCC79

ayrıca dns ne gibi eksiklerimiz olabilir
domain barındırıgımız yerde ve hosting saglayıcıda

Merhaba müşteri hizmetlerinden kimle görüşmüştüm hatırlamıyorum. Bende devir kaynaklı otomatik kapanma olmuştu. O sebeple gidip Turk Telekom Uşak il Müdürlüğünden devri iptal ettirip sonra açılmıştı.

Yapılacaklar işlemine ise gelirsek önce DNS yönlendirmesi lazım. Daha sonra Gmail, Hotmail gibi yerlere gönderebilmeniz için Reverse Dns gerekli. Tabii bunlardan önce sabit ip almanız lazım.

Gönderildi : 19/10/2020 12:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

DNS üzerinde ne gibi eksikleriniz olabilir sorusunun yanıtı için domain adını paylaşmanız gerekli, bizde kontrol edelim.

Hata ise relay izninizin olmadığı, yani sizin kurduğunuz sunucu mail gönderirken başka bir sunucu üzerinden gönderecek şekilde ayarlandı ise karşı sunucunun bundan haberi olmalı, görünen o ki haberi yok. 

Ya da siz maili kimlik doğrulamadan zimbra üzerinden göndermek istediğiniz için bu hatayı karşı sunucu değil sizin zimbra dönmüş olabilir, hatanın yani dönen mailin ekran görüntüsü lazım.

Özetle domain vs bilgisini gizleyerek forum üzerinden bir yere kadar ilerleyebilirsiniz.

Eğer paylaşmak istemiyorsanız ki bu çok normal bir durum danışmanlık hizmeti almanızı öneririm.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2020 11:57

(@emrealper)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

DNS üzerinde ne gibi eksikleriniz olabilir sorusunun yanıtı için domain adını paylaşmanız gerekli, bizde kontrol edelim.

Hata ise relay izninizin olmadığı, yani sizin kurduğunuz sunucu mail gönderirken başka bir sunucu üzerinden gönderecek şekilde ayarlandı ise karşı sunucunun bundan haberi olmalı, görünen o ki haberi yok. 

Ya da siz maili kimlik doğrulamadan zimbra üzerinden göndermek istediğiniz için bu hatayı karşı sunucu değil sizin zimbra dönmüş olabilir, hatanın yani dönen mailin ekran görüntüsü lazım.

Özetle domain vs bilgisini gizleyerek forum üzerinden bir yere kadar ilerleyebilirsiniz.

Eğer paylaşmak istemiyorsanız ki bu çok normal bir durum danışmanlık hizmeti almanızı öneririm.

Hakan bey dün arkadaş cep numaramdan bana ulaştı. Fakat Cumhur Beyin bana yardımcı olduğu gibi Turk Telekomdan 25 portunu açtıramamış. Bu sebeple maili internet üzerine dağıtıma çıkamıyor. Önce bunu açtırıp sonraki sürece tekrar bakılmalı. 

Müşteri hizmetleri konusunda ben Turk telekomun kurumsal müşterisi olduğumdan müşteri hizmetleri bende konuyu anlamıştı. Ama arkadaşınki Bireyselmiş. Böylelikle müşteri temsilcisine anlatamamış olayı. Türk telekomun ilçe veya il müdürlüğüne gidip ordan hallettirmen lazım diye arkadaşa bilgi verdim. Sizinde konudan bilginiz olsun 🙂

Danışmanlık konusunda ise zimbra da malesef Türkiye de ucuz bir danışmanlık ben bulamadım. En son bir firma buldum. Sadece telefonla destek veya uzaktan bağlantı, sunucu benden ayarları ve güncelleme desteği için aylık 400 TL + KDV fiyat istedi.
İçimden dedim ki ne kadar bir desteğe ihtiyacım olabilir vazgeçtim. Bir başka firma ise 2000 $ + KDV istedi.
Malesef open source bir program için ve bende sadece 2 domain 50 mail varken bana afaki geldi. Donanım da bendendi.

Bu ileti 3 yıl önce emre alper tarafından düzenlendi

Gönderildi : 20/10/2020 12:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Emre çok teşekkürler, gerçekten güzel bir sinerji kurmuşsunuz kendi aranızda, beni bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

Öncelikle iki rakamda çok doğru değil, yani ayda 400TL çok komik bir rakam olmuş, bu tür insanlar yüzünden danışmanlık işleri ayağa düşüyor, muhtemel temel bir bilgiye sahip olduğu için bu rakamı söyledi çünkü sistem ne olur ise olsun Mail kritiktir ve kritik bir sistem için 7/24 destek sunulmalı bu da ayda 1 kere bile olsa en geç 2 saat müdahele demektir. Şimdi eğer yeterli personelin var ise ok ama herkese 400TL ye SLA satıp uzman yeterli personel bulundurman mümkün değil. Bu gün 7500TL verdiğin bir personelin şirkete maliyeti 20.000TL ye yakın. Bu da 400TL den 50 tane SLA müşterisi demektir. 7500TL alan bir danışman ortalama üstü olup exchange olsun zimbra olsun anlar ama 50 müşteriye destek veremez. Özetle bu kişiler muhtemel ya ucuz kişiler çalıştırıyorlar veya SLA konusunu çok önemsemiyorlar.

Diğer rakamda çok fazla, yani banka gibi komplesk bir yere fiyat verirsin ama 50 maili olan bir yere bu rakam olmaz.

Özetle bu işin doğasındaki kural 

Personel maliyeti (birim fiyat örnerk saat) x SLA için ortalama harcanacak süre

Bir ay 10 saat harcarsın bir ay 3, zaten bu nedenle SLA 12 aylık bir bakımdır. 

SLA genelde patrona veya yöneticiye (bu vizyon yok ise) anlatılmadığı sürece sahip olunabilecek bir şey değildir. Yani her işin uzmanı olamayacağınız, bu danışmanlığın aslında sizin yeterli olmadığınız yerlerde işin uzmanı tarafından yapılan işlemler olduğunu anlatmak lazım. Ama bizim sektör çalışanları genelde "sana neden o zaman para veriyoruz" sorusuna cevap veremediği için danışmanlık alsa bile donanımın içine yedirin gibi söylemler ile geliyor 🙁 Üzücü.

Aslında alacağı danışmanlık doğru bir şirketten olur ise pek çok konuyu hızlıca öğreniyor, yani kendisine de yapılan bir yatırım, eğitim gibi düşünmek lazım.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/10/2020 12:42

(@emrealper)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Emre çok teşekkürler, gerçekten güzel bir sinerji kurmuşsunuz kendi aranızda, beni bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

Öncelikle iki rakamda çok doğru değil, yani ayda 400TL çok komik bir rakam olmuş, bu tür insanlar yüzünden danışmanlık işleri ayağa düşüyor, muhtemel temel bir bilgiye sahip olduğu için bu rakamı söyledi çünkü sistem ne olur ise olsun Mail kritiktir ve kritik bir sistem için 7/24 destek sunulmalı bu da ayda 1 kere bile olsa en geç 2 saat müdahele demektir. Şimdi eğer yeterli personelin var ise ok ama herkese 400TL ye SLA satıp uzman yeterli personel bulundurman mümkün değil. Bu gün 7500TL verdiğin bir personelin şirkete maliyeti 20.000TL ye yakın. Bu da 400TL den 50 tane SLA müşterisi demektir. 7500TL alan bir danışman ortalama üstü olup exchange olsun zimbra olsun anlar ama 50 müşteriye destek veremez. Özetle bu kişiler muhtemel ya ucuz kişiler çalıştırıyorlar veya SLA konusunu çok önemsemiyorlar.

Diğer rakamda çok fazla, yani banka gibi komplesk bir yere fiyat verirsin ama 50 maili olan bir yere bu rakam olmaz.

Özetle bu işin doğasındaki kural 

Personel maliyeti (birim fiyat örnerk saat) x SLA için ortalama harcanacak süre

Bir ay 10 saat harcarsın bir ay 3, zaten bu nedenle SLA 12 aylık bir bakımdır. 

SLA genelde patrona veya yöneticiye (bu vizyon yok ise) anlatılmadığı sürece sahip olunabilecek bir şey değildir. Yani her işin uzmanı olamayacağınız, bu danışmanlığın aslında sizin yeterli olmadığınız yerlerde işin uzmanı tarafından yapılan işlemler olduğunu anlatmak lazım. Ama bizim sektör çalışanları genelde "sana neden o zaman para veriyoruz" sorusuna cevap veremediği için danışmanlık alsa bile donanımın içine yedirin gibi söylemler ile geliyor 🙁 Üzücü.

Aslında alacağı danışmanlık doğru bir şirketten olur ise pek çok konuyu hızlıca öğreniyor, yani kendisine de yapılan bir yatırım, eğitim gibi düşünmek lazım.

Kesinlikle size katılıyorum. ilgili firma bana sorduğunda mevcut şikayetlerimi ilettim ve nasıl bir destek istediğimi anlattım. Bana yine yüksek geldi 🙂 çünkü bende işin içindeydim ve bunu anlattım.

Fakat başka program için destek almıyor muyum alıyorum 🙂 Her zaman öncelik Fiyat / Performans. bende tüm çözümpark ailesine teşekkür ederim bende buradan öğrendim zamanında 🙂

Gönderildi : 20/10/2020 12:47

(@canislamoglu)
Gönderiler: 142
Estimable Member

Alıcılardan bir tanesi sunucu tarafından reddedildiği için ileti gönderilemiyor. Reddedilen e-posta adresi: '[email protected]'. Konu 're', Hesap: 'xyz', Sunucu: 'xyz', İletişim Kuralları: SMTP, Sunucu Yanıtı: '550 5.7.1 Unable to relay for [email protected]', Bağlantı Noktası: 25, Güvenli(SSL): Hayır, Sunucu Hatası: 550, Hata numarası: 0x800CCC79

türk telekom 25 portunu açtırdım , reverse dns  yaptırdım  fakat hala bu sorun devam ediyor dışarıya gitmiyor mail başka nasıl aksaklık olabilir?

Gönderildi : 22/10/2020 20:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

telekom ip adresi ise kesin blacklisttir, MPLS gibi kurumsal bir hat değil ise adsl vs ip adresi ile mail server kullanamazsınız, onlar block olarak RBL içerisindedir.

Gönderildi : 22/10/2020 20:08

(@canislamoglu)
Estimable Member

telekom ip adresi ise kesin blacklisttir, MPLS gibi kurumsal bir hat değil ise adsl vs ip adresi ile mail server kullanamazsınız, onlar block olarak RBL içerisindedir.

kısacası bunun birçözümü bu şekilde yok mu ?

Gönderildi : 23/10/2020 21:36

Ali Velioğlu
(@alihan-2)
Gönderiler: 87
Trusted Member

@canislamoglu

Smathost kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 24/10/2020 00:52

(@emrealper)
Eminent Member
Konu başlatıcı

türk telekom 25 portunu açtırdım , reverse dns  yaptırdım  fakat hala bu sorun devam ediyor dışarıya gitmiyor mail başka nasıl aksaklık olabilir?

mx kaydınız düzgün yapılandırdınız mı ? black listte olup olmadığınızı sorgulatabilirsiniz?

https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx

buraya ipnizi yazarsanız blacklistte olup olmadığınızı görürsünüz.

Ayrıca benim dns kayıtlarımı örnekleme olsun diye ekledim sana. Benzer var mı yok mu bakarsın. Burayı arada bir bakabiliyorum. Acil bişi olursa whatsapptan yazarsın 🙂

Bu arada domain .com.tr ise Odtüden dns yönlendirmesini değiştirmesini istemelisin diye hatırlıyorum. Sana bu zamana kadar yazdıklarım .com içindi.

213

Bu ileti 3 yıl önce emre alper tarafından düzenlendi

Gönderildi : 24/10/2020 13:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Smarthost yani maili bir başka sunucuya teslim ettiğiniz bir hizmet almadığınız sürece yok. Bu tür hatlardan mail gönderimi yapamazsınız. Bu nedenle şirketler internet için adsl, vdsl yerine kurumsal hatlar kullanırlar veya mail sunucusunu şirket içinde değil bir veri merkezinde tutarlar ya da bunu bir hizmer olarak alırlar (office365 gibi)

Gönderildi : 24/10/2020 13:11

(@canislamoglu)
Estimable Member

Smarthost yani maili bir başka sunucuya teslim ettiğiniz bir hizmet almadığınız sürece yok. Bu tür hatlardan mail gönderimi yapamazsınız. Bu nedenle şirketler internet için adsl, vdsl yerine kurumsal hatlar kullanırlar veya mail sunucusunu şirket içinde değil bir veri merkezinde tutarlar ya da bunu bir hizmer olarak alırlar (office365 gibi)

hocam anladıgım kadarıyla telekom pek saglıklı hizmet sunamıyor sizin gözünüde peki kurumsal hat için kaliteli hizmeti nereden temin edebilirim

Gönderildi : 24/10/2020 21:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Telekoma özel değil, şimdi bu tür hatları genelde kurumsal bir kültür, bilgi birikim, ürün, önlem almayan yüzbinlerce şirket exchange ve benzeri sistem kurdu, sonra tabi ki open relay ile milyonlarca mail gönderdi, durum böyle olunca da global RBL alt yapıları telekom bloklarını haklı olarak yasakladı.

Telekom dahil kurumsal hat almanız yeterli, yani Telekom ile görüşün bu konuyu, mail göndermek istediğinizi söyleyin onlar yardımcı olur. Ya da diğer ISP ve benzeri operatörler ile görüşebilirsiniz.

Gönderildi : 25/10/2020 01:15

Sayfa 2 / 2
Paylaş: