Forum

Yandex Mail Sorunu ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Yandex Mail Sorunu ve Yandex'e Alternatifler

15 Yazılar
6 Üyeler
2 Likes
21.3 K Görüntüleme
Serhat EVRAN
(@serhatevran)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Uzunca bir süredir yandex kurumlar hizmetinden faydalanıyoruz. Takriben 15 kullanıcımız var ve bu kullanıcılardan 5 tanesi hariç diğer 10 kişide sürekli sorunlar yaşıyoruz. Sorunlar;

• Windows outlook sürekli posta takılma durumu ( gelmiyor, gitmiyor ),
  • Android outlook yazılımı sürekli takılma durumu ( gelmiyor, gitmiyor ).

Android veya Windowsta outlook uygulamasındaki profili silip tekrar ekleyince sorun çözülüyor. Fakat her seferinde 10 kişiye profil kaldırıp tekrar eklemesi, uzun süren sunucu eşitleme sonucu postalara geç erişim sorunu illallah ettirdi. Alternatif bir domainde daha kullanıyoruz onda 3 mail tanımlı fakat sorun vermiyor.

İlginç şekilde windowsta thunderbird yazılımı çok stabil çalışıyor. Bu sebep ile; internette satılan abicik guibicik pro plus lisanslardan, ev lisanslarına kadar herşeyi temin edip denedik fakat yine de bu 10 kişide sürekli hata tekrarlıyor. Android kısmında ise yandex'in android uygulaması sorunsuz çalışıyorken outlook hata vermeye devam ediyor.

--

Hosting firmamızla da görüştük konuyu birlikte araştırdık. Diğer müşterileri ile bizim ayarlar arasında hiçbir fark yok. Hatta başka domainlerimiz de bağlı yandexe onlar da sorunsuz.

Yandexte açtığım onca ticket'a bir tane cevap bile alamamış, windows topluluklarında bir şey bulamamış biri olarak sorunumu az çok tahmin eden çıkar mı merak ediyorum. Çıkan olmazsa da, öte yandan;

Microsoft ve Gmail'in mail hizmetlerini deneyimlemiş, tecrübe etmiş kimseler var mıdır ? "Bırak kardeşim ucuz eti" gel gmaile şöyle şöyle şu avantajı var, ne uğraşıyorsun falan diyebilecek var mıdır acaba ? Hosting firması çok sağlıklı gelmiyor, özel olanlar. Bir şekilde şu sıkıntıdan kurtulup önümü görmem gerekiyor.

Teşekkürler.

Gönderildi : 17/02/2022 14:12

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Bende kullanıyorum bir sorun yaşamadım bu güne kadar, ilk defa böyle bir sorun görüyorum. Bağalantıların hepsi aynı ağ üzerinden mi?

Kurulum ayarları için https://yandex.com.tr/support/mail/mail-clients/microsoft-outlook.html adresini kontrol ediniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 17/02/2022 14:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Office 365' e geçin ve MAPI protokolünün gücünü görün.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/02/2022 15:14

Serhat EVRAN
(@serhatevran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@zulfumehmetozcifci 

Kurulum ayarları birebir aynı hocam. Bir ara imap.yandex.com olarak denedik, com.tr olarak da denedik sonuç değişmedi veya değişmiyor. Dediğim gibi harici domainlerde ekli onlarda bu tarz sorun görmedim. Hatta benimki gibi sorunu olup da paylaşanı da görmedim.

Hepsi aynı ağ üzerinde ve bir etki alanı yok. Fark etmeksizin farklı ağ altyapısında da aynı şekilde sorun devam ediyor.

Hakan hocam sanırım bu yılın ortalarına doğru bu dediğinizi hayata geçireceğiz sanırım.

Gönderildi : 18/02/2022 10:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sonuçta yandex bedava değil, eğer para ödüyorsan en kaliteli ürünü alman doğru olur. Örnek cloud için google var, azure var aws var ama emin ol mail için en iyi ürün office 365, çünkü outlook + mapi rakipsiz bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/02/2022 10:59

Serhat EVRAN
(@serhatevran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yandex, 1000 maile kadar bedava Hakan hocam. Danışılacak, muhatap olunacak kimse yok. Neyse bakalım. 

Gönderildi : 18/02/2022 16:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İyiymiş, ben google workspace ile karıştırdım.

hotmail - oggice 365 oldu

gmail - google workspace

yakında yandex de ücretli verir bu kurumsal hizmetleri.

Ama işte ucuz etin yahnisi 🙁 Bilen pek olmuyor. Kolaylıklar.

Gönderildi : 18/02/2022 17:13

(@keremgoktay)
Gönderiler: 117
Üye

@serhatevran Problemleri kullanıcıları, çalışan kullanıcı bilgisayarlarında bir deneyimleyin, belki client tarafındaki bir protocol yüzünden sorunlar yaşıyorsunuzdur.

Telefonları ayrı case olarak almak gerekiyor, bir de böyle bir bakış açısı deneyimleyin.

Office365 tarafında ise, Microsoft paketleri ile aslında bir çok konunun önüne geçmiş oluyorsunuz. Office365 + Microsoft lisanslaması + Office Lisanslaması + Antivirüs lisanslaması gibi hepsini alt alta topladığınızda güzel bir alternatif olabilir aslında.

ÇözümPark

Gönderildi : 19/02/2022 09:26

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

@hakanuzuner Hocam yandexde Yandex 360 oldu :d onunda ücretli paketleri var elbet 

Edit:

Alternatif olarak : https://biz.mail.ru/mail/  

Bu ileti 2 yıl önce Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ tarafından düzenlendi

Kişisel bir olay

Gönderildi : 19/02/2022 16:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Doğrudur, ona çok uzağım 🙂

Gönderildi : 19/02/2022 21:07

(@hgokhan)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhaba, destek verdiğim işletmelere yandex kurumsal mail kullanıyorum, Ukrayna - Rusya savaşı nedeniye yandex mail ve servislerine yaptırım olabilir mi?

Gönderildi : 06/03/2022 13:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Olmaz demek mümkün değil kesin olur demenin mümkün olmaması gibi ancak muhtemeldir teknolojik alanda birçok yaptırım, ambargo başladı ve bunlar artacak. Zaten geçmişte de avrupalı birçok sağlayıcı da bu rus servisi güvenilir bulunmadığı için iplerine blok yada spam score uygulanıyordu. Geçmişte bir sorun üzere tesadüfen bu tip şeyler olduğunu bulmuştum bu durum yaygın olmadığı ve genelde de yereldeki firmalar muhtemel denk gelmediği için bu tespit yaygın değil. Batı forumlarında nadir de olsa bu tip tespitler bulunabiliyordu. Sürecin sonu nereye varacak bilinemediğinden siz de tedbir alsanız olabilir benzer bir alternatifi yok gerçi, bilinir daha iyi alternatifler maliyetli uygulamalar malum.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/03/2022 15:32

(@hgokhan)
Gönderiler: 7
Active Member

İbrahim bey yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle, mail hizmeti olarak destek aldığım servis sağlayıcı veya office 365 önereceğim artık sanırım,

Gönderildi : 06/03/2022 17:12

Serhat EVRAN
(@serhatevran)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba,

Hata devam ediyor olsa da sorun teşkil eden başka bir konuda çözüme ulaştım. Şöyle ki kullanılan hosting firması xxx. Yandex transferinden önce mailler bu xxx üzerinden yürüyormuş. Maili ulaşmayan firmalardan biri de aynı hosting firması olan xxx üzerinde. Yandexe yönlendirmek yerine aynı hostta olduğu için host üzerinde maili biriktiriyormuş. Yandexe transfer etmiyormuşmuş. Hosting firmasının açıklaması bu yönde.

Bu ileti 2 yıl önce Serhat EVRAN tarafından düzenlendi

Gönderildi : 07/03/2022 14:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler. Ne yazık ki bu olağan bir durum, yani bir mail sunucu bir yerden taşındı ise mutlaka taşındığı yerdeki kayıtların silinmesi gerekli.

Gönderildi : 07/03/2022 17:54

Paylaş: