Forum

Yandex Ip blokluyor...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Yandex Ip blokluyor mu?

8 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
2,665 Görüntüleme
(@GuneyYETKiN)
Gönderiler: 191
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
Müşterilerimden birtanesi ücretsiz yandex kurumsal kullanıyor. Yaklaşık 300 kullanıcısı var. Müşterimin kullandığı ip adreslerinden yandex in imap ve smtp portlarına erişim sağlayamıyorum. Ayrıca web erişimleri de kısıtlı bazı kullanıcılar webden erişirken sanki çerez hatası gibi yönlendirme hataları alıyor. Proxy kullandırıp maile eirşiyorlar sonrasında kurumsal ip adresleri üzerinden çalışmaya devam ediyorlar.
Fakat Yandexe ait imap ve smtp portlarına erişim sağlayamıyoruz. Gmail veya başka ISP lerin imap ve smtp portlarına erişim sağlayabiliyoruz. Yandex yeni bir uygulamayamı geçti bilen varmı? 

Proxy ile giriyorduk. Proxy de engelledi 🤣 🤣 🤣 

@Hakan hocam düzeltme için teşekkür ederim.

Bu konu 1 yıl önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi
Bu konu 1 yıl önce Güney YETKİN tarafından düzenlendi

Gönderildi : 17/02/2023 13:30
Konu Etiketleri

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4340
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/mail_sorunlar-13/yandex-mail-sorunu-ve-yandexe-alternatifler/
https://www.cozumpark.com/community/mail_sorunlar-13/yandex-mail-gonderim-hatasi/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/02/2023 16:56

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Hocam yanlış anlamışsınız siz, bende biliyorum 365 exchange kullanmayı fakat benim yaşadığım gibi sorun yaşayan oldu mu, onu soruyorum. Paylaştığınız nitelikli bilgi için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/02/2023 17:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, linkleri okusaydınız bu tür sorunlar yaşayabileceğinizi görebilirdiniz. İkinci link tam olarak bunu adresliyor. Ücretsiz bir sürüm olduğu içinde muhtemel case açamıyorsunuz. Yani bu Rusya savaşından dolayı kim bilir sizin müşterinin ip adresi ne tür bir listede veya repütasyonda bunu bilemeyiz. Yandex' e özel bir durum değil, internete açık tüm büyük sistemler WAF ürünleri ile korunur ve bunlarda bu tür IP temelli koruma sağlarlar. Çok fazla mail gönderimi (outbound spam) yapmış da olabilir ilgili ip. Yine ilgili IP için RBL kontrollerini de yapmayı deneyin. IP repütasyonunu kontrol edin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/02/2023 18:58

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam okudum. Benim yaşadığım problemin bir benzeri yok. Konu ip adresi değil herhangi bir ip adresinden erişim sağladıktan bir süre sonra yandex artık o ip adresinde de saçmalamaya başlıyor. Clientların kullandığı iplerin de IP reputation ve blacklist kontrolleri de yapılmaya başladıysa yandık.

Gönderildi : 19/02/2023 21:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aslında bulut temelli her sağlayıcı bunu yapar, bizler eskiden merkezi MTA kültüründen geldiğimiz için bizim istemcilerimiz bizim MTA ya bağlanır o da temiz bir ip den mail atardı, şimdi cloud olunca herkes MTA ya doğrudan bağlandığı için buna bakıyorlar. Ancak bu yeni bir şey değil ve bu kadar sorun yaşaman da normal olmamalı. Burada aslında en temizi üreticiye case açman ancak bedava kullandığın için bunu yapamıyorsun sanırım. Ben yandex uzmanı değilim, office 365 olsa konu daha çok yardıcı olabilirdik. Önerim, sorunu daha iyi analiz etmen, örnek diyorsun ki bağlanıyorum bir süre sonra bağlanamıyorum, wireshark ile bakıyor musun bağlantı neden gidiyor? Bir hata kodu var mı? Aynı ip den web browser üzerinden bağlanıyorsun ancak outlook mu bağlanmıyor. IMAP ve POP ayrı ayrı denedin mi? Bunu bir kaç farklı bölgeden, veri merkezi üzerinden denedin mi gibi, Ama bunların cevapları bende bir şey ifade etmez çünkü dediğim gibi yandez uzmanlık alanım değil.

Kolaylıklar. Umarım sorununu çözebilirsin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/02/2023 11:44

(@GuneyYETKiN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam kusura bakmayın geç bir dönüş oldu, tek çözümü yandex den çıkmak oldu. Yoğun mail trafiği ve kullanıcı sayısı çok olan bir müşterimi yandex den çıkarttığımda sorun düzeldi. Yani 200 e yakın bir mail hesabı barındırıyorsanız ve mail trafiğinizde yoğunsa bu sorunları yaşayabilirsiniz. Tek çözüm yandex den çıkmak.

Gönderildi : 26/03/2023 02:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, aslında bunu demekte doğru değil, eğer ücretli sürümleri kullanıyorsan bu sorunlrı yaşamazsın, ancak bedava olunca malum bir yere kadar kesintisiz veya düzgün hizmet alabiliyorsun.

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 26/03/2023 09:29

Paylaş: