Forum

Outlook mail sorunu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Outlook mail sorunu hk.

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,765 Görüntüleme
(@oktay-esen93)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, konuyu doğru yere mi ekledim bilemiyorum, bunun için şimdiden özür dilerim. Moderasyondan yanlış ise uygun kategoriye taşımasını rica ederim.

Benim sorunum şu; 

Bir adet linux serverimi taşıyacağım, malum ns adresleri değişecek, outlook üzerinden yedek aldım, cpanel ustunden full backup alamıyorum yetkilerim sınırlı (sırf bu yüzden taşıyorum, firma adı vermek istemiyorum) outlook üstünden maillerimin yedeğini pst olarak aldım, ancak oturum açma bilgileri, smtp ve pop3 imap bilgileri değişip aynı kullanıcı adı şifreyle oturum açtığımda maillerim kaybolur mu ? Yoksa mailler durur mu ? Yada boş mail açılır tekrar pst dosyamı import mu etmem gerekicek ? Sadece bu sorunun cevabını istiyorum, aynı mail adresi aynı şifreler kalıcak, sadece smtp ve pop3 sunucu adresi ve portlar değişicek.

Bu konu 4 yıl önce Oktay Esen tarafından düzenlendi

Gönderildi : 13/11/2019 20:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, Soruyu tam anlamadım, mail server var onu mu taşıyacaksınız?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/11/2019 21:20

(@oktay-esen93)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

bir adet linux hostingim var ancak cpanel üstünden ve ftp üstünden full backup alamıyorum daha doğrusu cpanelimde mail kısmı hiç yok o kısım aktif değil, farklı bir server üstünden hizmet veriyorlar, haliyle ftp üstündeki mail klasörümde boş farklı bir mail server üstünden mail hizmeti aldığım için... resimle açıklayayım

natroifsa

neyse buraya kadar anlattığımı unutalım, karmaşa olmaması adına... adım adım anlatayım;

maillerimin içeriğine sadece outlook üstünden erişebiliyorum maillerimi outlook üstünden al - ver ayarları yaparak .pst dosyası olarak dışa aktardım

ben bu kısıtlamalar yüzünden sunucumu değişeceğim özetle..

şimdi yeni alacağım sunucudaki maillerin kullanıcı adları ve şifreleri aynı olacak.

sadece smtp sunucu adresleri ve portlarını outlook üstünden değiştireceğim, yani yeni sunucu üstünden maillerimi kullanmaya devam edeceğim.

ancak outlook üstündeki smtp sunucu adresini ve portlarımı değiştirdikten sonra, mevcut kullandığım outlook ekranındaki maillerim gider mi ? yani yeni oturum açmış gibi boş mail ekranı karşıma çıkar mı ? 

çıkarsa içeri aktarmam mı gerekir ?

hiç bir değişiklik olmaz, maillerin aynı ekranda durur, mevcut ekranındaki maillerin kaybolmaz ancak yeni sunucu üstünden artık maillerini alırsın sahneleri mi gerçekleşir ? bunu merak ediyorum

çünkü aldığım yedeklere açıkçası güvenemiyorum ve bu durum benim için kritik tek mail bile kaybetme ihtimalim yok...

Gönderildi : 13/11/2019 23:53

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Gönderen: @oktay-esen93

ancak outlook üstündeki smtp sunucu adresini ve portlarımı değiştirdikten sonra, mevcut kullandığım outlook ekranındaki maillerim gider mi ? yani yeni oturum açmış gibi boş mail ekranı karşıma çıkar mı ? 

Eğer pop3 kullanıyorsanız mailleriniz kaybolmaz çünkü o mailler bir kez bilgisayarınıza indirilmiştir, ancak imap kullanıyorsanız ve imap smtp adreslerini değiştirirseniz mailleriniz kaybolacaktır. çünkü yeni sunucudan yeni mailler ile senkron olmaya çalışacaktır outlookunuz. 

Bu sebeple yeni bir outlook kurulumu yaparak eski mailleri move etmeniz daha güvenilir bir çözüm olacaktır. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 14/11/2019 14:06

(@oktay-esen93)
Active Member
Konu başlatıcı

@okanozbey

Okan Bey, aradığım cevap buydu, konu çözüme kavuşmuştur, yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/11/2019 15:20

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Rica ederim ne demek. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 14/11/2019 15:28

Ali Velioğlu
(@alihan-2)
Gönderiler: 87
Trusted Member

Oktay bey.

Cpanel de mail dizinine bakınız.

Mailler bu dizinde tutuluyorlar.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 15/11/2019 14:26

(@oktay-esen93)
Active Member
Konu başlatıcı

@alihan-2

Hocam problemimde bu zaten 🙂 mail dizinine erişme iznim yok, hatta cpanelde maille alakali bölümü komple kaldırmışlar, ftp üstündeki mail klasörü bomboş, farklı bir mail sunucusu üstünden hizmet veriyorlar, cpanel resmini bu yüzden atmıştım, sırf yetki kısıtlamaları yüzünden (abartısız söylüyorum ticket açıp işlem yaptırdım, yetkim yok diye bazı özellikler aktif hale geldi)sunucuların down olması sorunu yüzünden, teknik desteğin problemlerden benim aramamla haberdar olması yüzünden taşıyacağım sunucularımı, mail yedeklerimi istiyorum vermiyorlar öyle bir firma hayal edin, sunucu taşımam icap etti maillerim kritik kurumsal mailler ama destek sıfır, firma ismi belirtmek istememiştim ama ekteki resimde ismi belli olmuş ufaktan bir ifşa olmuş, benim ağzım yandı sizin yanmasın dostlar...

Bu ileti 4 yıl önce 2 defa Oktay Esen tarafından düzenlendi

Gönderildi : 15/11/2019 14:44

Ali Velioğlu
(@alihan-2)
Trusted Member

Oktay bey.

Sanırım acele yanıt yazdım.

Mailler sizin için çok önemli ise yandex e taşıyın.

Yada işyerinize bir sunucu kurup hostinginizi mailgateway olarak kullanın.

Kolaylıklar.

Gönderildi : 15/11/2019 14:50

Ali Velioğlu
(@alihan-2)
Trusted Member

Öyle firmalar var ki.

Kendileri kurumsal mail satışı yapmakta olup, kendileri için gmail kullanıyorlar 😁

Bilader madem kendi sitemine güvenmiyorsun, niçin kurumsal eposta hizmeti satıyorsun?

• Trajik...

Gönderildi : 15/11/2019 14:56

(@oktay-esen93)
Active Member
Konu başlatıcı

@alihan-2

Alihan hocam önerileriniz için çok teşekkürler mailgateway fikrini benimsedim açıkçası, ancak şuan kritik olan sorunum şuydu, mail kaybım olmadan outlook ustundeki verilerimi alabilirmiyim derdindeydim, buyuk ihtimal pop3 kullaniyorduk diye hatirliyorum, sorunsuz backuplarım diye düşünüyorum, en felaket senaryosunda bile (pop3 değilse smtp pop4 ve imap sunucu adreslerini portlarini değiştirdiğimde outlook üstündeki verilerim kaybolur mu) düşüncesindeydim neyse bakalım haftasonu ofise döndüğümde deneyeceğiz, en kötü backuptan geri döneceğim yedeklere. Yardımlarınız, ilginiz alakanız için herkese çok çok teşekkürler ediyorum. Cidden benim için acılı, sancılı bir süreç oldu, yılların eski firması diye aldanmamak kurumsallığa ve desteğe bakmak lazımmış, ders oldu 🙂

Gönderildi : 15/11/2019 14:59

(@oktay-esen93)
Active Member
Konu başlatıcı

@alihan-2

Hocam asıl trajediyi ben ip santral kullandıklarını fark edince yıkıldım, kendi altyapın - backbonene zeval geldiğin tam tüm sistemlerin gidiyor, üstüne destek almak icin arayacagım telefonlarınada ulaşamıyorum, hadi sistemlerini taşırlar diye bekledim, ama yıllar sonra panele bir gireyim dedim full backup alamadim, maillerimi alamadim, dedim ki artık buraları terk etmenin zamanı geldi... 😀

Gönderildi : 15/11/2019 15:03

Paylaş: