Forum

Mail Gateway Kurulu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mail Gateway Kurulumu hk.

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,344 Görüntüleme
(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Exchange server 2016 kurulumu yaptık. Symantec mail gateway smg kurulumunuda yapacağız ayrıca mail gönderirken x firmasından smart host hizmetide alacağız. Sormak istediğim şey, Symantec sadece dışarıdan internetten mail alırken kullanmak istiyoruz, kurum dışına mail gönderirken Exchange serverda send connector üzerinde smart host tanımlayacağız ve x firmasının ip si üzerinden mailler gidecek. Yani mail gönderirken Symantec kullanmayacağız.

Symantec smg kurulumu yaparken sadece inbound yapılandırmasını yapmamız yeterli olur mu? 

Gönderildi : 17/01/2022 09:03

(@alicansaykal)
Gönderiler: 8
Active Member

merhaba, giden trafik symantec üzerinden geçmeyeceği için smg nin bundan haberi olmaz. Inbound yeterli olur

Fakat şunu belirteyim, outbound trafiğinde mail gateway üzerinden geçmesi faydalı olur. 
İçeriden bir makineden spam mail atılması, bunun outbound rule ile engellenmesi için keşke bunu da yapsaydım dedirtebilir.

Gönderildi : 17/01/2022 11:16

(@MEHMETOZCANLAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@alicansaykal cevabınız için teşekkürler. Önerebileceğiniz Smart host desteği veren firmalar var mı?

Gönderildi : 17/01/2022 11:21

(@alicansaykal)
Gönderiler: 8
Active Member

Ben kullanmıyorum, tavsiye veremem

Alternatif olarak henüz mail gateway lisansını almadıysanız cloud versiyonları kullanabilirsiniz, aynı işi görür.

Gönderildi : 17/01/2022 11:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32991
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Doruknet iyi diye biliyorum ama hiç kullanmadım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/01/2022 11:38

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Gönderim de niçin smarthost kullanmak istiyorsunuz? 
Bence kendiniz gönderin. Smarthost yedek kuyruk olarak kullanın ben doruk kullanıyorum kullandığım için diyeyim bazı dönemler blackliste düşüyorlar direk gönderimde kullanırsanız sıkıntı yaşarsınız. Ve hatırladığım kadarıyla bazı TLS senaryoları desteklemiyorlar emin değilim ama tekrar bakmak lazım.
Ülkece altyapılar iyileştiği için smarthost kullanan pek müşteri yok galiba duymuyorum eskisi kadar ve çok da hizmet veren firma yok galiba. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/01/2022 13:38

(@MEHMETOZCANLAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Blackliste girmemek için Smarthost hizmetini kullanmak istiyoruz. Kendi ip miz blackliste girer diye düşündük. Giden mailleride Symantec smg üzerinden gönderirsek (Smarthost kullanmadan) blackliste girme olasılığı azalır mı? Siz ne öneriyorsunuz?

Bu ileti 2 yıl önce MEHMET ÖZCANLAR tarafından düzenlendi

Gönderildi : 17/01/2022 13:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

SMG ile ilgili bir durum değil. Eğer sizin sistemden spam mail çıkıyor ise bunu SMG tutabilir ancak siz bilinçli olarak spam mail attığınız için ya da bulk email diyelim RBL listesine girersiniz.

Bunun için smarthost veya toplu mail gönderimi yapan şirketleri kullanmanız doğru bir tercih olur.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/01/2022 13:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Outbound ayağını Hakan abi yazmış.
Ben olsam outbound için doruktan almazdım başka firmalara bakılabilir varsa. Hatta şuan kontrol ettim bizim etrn yine bazı rbl blacklist'lere girmiş (etrn ip'leri farklı). Bunlar genel geçer list'ler olmadığı için genel de problem olmuyor ama çözmezlerse bazen oluyor.
Hakan abi uyarıyı yazmış oldu niçin blackliste gireceğinizi düşündüğünüzü bilemiyoruz öncelikle internet omurgası vs tercihleri ile düşmeyecek şekilde yapınızı organize etmeniz doğru olacaktır. Mesela TT xdsl ile sağlıklı bir yapı kurmanız mümkün olmaz smarthost şart gibi görülmeli onun dışında kurumlar ME felan kullanmalıdır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/01/2022 14:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Doruknet ben kullanmadım, İbrahimin tecrübesine güvenirim 🙂

Gönderildi : 17/01/2022 16:19

(@metininci)
Gönderiler: 83
Estimable Member

Merhaba;
Aynı yapıyı kullanıyorum ancak mail gönderimini mailgateway üzerinden smarthost aktarıyorum

3 yıldır sorunsuz kullanıyorum

https://www.jovahost.com/kategori/e-posta-hizmetler/smarthost-hizmeti

Gönderildi : 28/01/2022 17:31

Paylaş: