Forum

Kurumsal Firma Mail...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Kurumsal Firma Mail Sistemi

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
936 Görüntüleme
(@hasanbt)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle Merhabalar, çoğu zaman sorunlarıma çare olan ÇözumPark ailesine üye olarak katılmanın mutluluğunu yaşıyorum, geç olsa da.. 🙂

Bununla birlikte, firmanın mail sistemiyle alakalı uzun süredir ardı arkası kesilmeyen(blacklist, mail yönlendirilmesi, spam mailler alınması, mail adreslerimizle bize mailler gelmesi vb. vb. ) problemler yaşamaktayız. 

Firmanın web site hostingi ile mail hostingi ayrı tutulmaktadır.

Yaşadığımız problemler kullanıcıdan kaynaklı olabildiği gibi anladığım kadarıyla kabul etmeseler de hosting firmasından da kaynaklanmakta.

Bu nedenle, Firmanın Mail sistemini hatasız ve sorunsuz çalıştırabileceğimiz, maillerin gidip gitmediği tereddütleri yaşamayacağımız, Black list sorunlarından kurtulmak ve spam maillerden korunabilmek adına hosting firmalarının mail serverlarından başka ne tür bir sisteme geçmeyi tavsiye edersiniz.

https://www.cozumpark.com/community/forum/495260/ konusunu da okudum ancak netice alamadım...

Office 365 ile ilgili biraz araştırma yaptım ancak tam olarak bilgi sahibi değilim.

Firmada günlük yaklaşık olarak 500 adet ve üzeri mail alınıp gönderilmektedir. 

Yeni geçeceğimiz sistemde arşivleme sisteminin de olmasını istiyoruz.

Değerli üstadlar bu konuda neler yapmalıyım/nasıl bir yol izlemeliyim, tavsiyeleriniz nelerdir. 

Teşekkürler...

Gönderildi : 29/02/2020 20:11

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar  @hasanbt

Cevabı kendiniz de  söylemişsiniz  zaten Office  365  olarak . Exchange Online Plan 2 alabilirsiniz 1  TB a  kadar  online  arşiv  kullanabiliyorsunuz. Mail  boyutu  az olan  ( 50 GB a  kadar ) kullanıcılar  için Exchange Online  Plan 1  e  geçebilirsiniz. Ayrıca Güvenlik ve  spam  filtrelemesi için de  eklenti olarak satılan Advanced Thret Protection ATP  alabilirsiniz.

Kullanıcı  sayınızın  az  olduğunu ve  ayrıca yönetim vb  için uzman  ihtiyacı olduğu için Exchange Server alternatifine  girmiyorum ki ilk yatırım maliyetleri  açısından  O365 e  göre  oldukça  maliyetli olacaktır  ayrıca   bakım , yönetim vb  giderleri gibi  ekstra  maliyetleri de  olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 29/02/2020 22:49

(@hasanbt)
Active Member
Konu başlatıcı

@cumhuraltan cevabınız teşekkürler

Her kullanıcı için ayrı office 365 mi alacağız? Yaklaşık 30-40 mail kullanıcısı olan bir firma.. tüm firma mail kullanıcıları bu kullanımı nasıl yapacak..

bu sistemin nasıl çalıştığı hakkında detay bilgiye nereden ulaşabilirim 

Gönderildi : 29/02/2020 22:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Tüm mail sistemleri zaten kullanıcı bazlıdır. Yani bir ISP' den de hizmet alsanız toplam posta kutunuz kadar, yerel exchange server kursanızda sunucu lisansına ek olarak CAL lisansı alırsınız.

Office 365, Yandex veya G-Suite gibi cloud temelli ürünler şu anda teknolojinin sunduğu en iyi hizmetlerdir. Ancak maliyetlerini karşıladığınız sürece.

Özetle en ucuz paketi 3.2$ olduğunu düşünürsen her bir kullanıcın için her ay 3.2$ ödemek zorundasın.

Eğer bunu ödeyemiyorum dersen hosted exchange yani Microsoft' un kurumsal mail ürününü yine kiralama ile sunan şirketleri kontrol edebilirsin.

Eğer bu da pahalı geliyor ise zaten başladığınız yere dönüyorsunuz, yani hosting şirketlerinin sunduğu mail hizmetleri.

Son çare ise kendiniz exchange server kurabilirsiniz ancak onun bakımı, lisanslaması da çok mantıklı gelmeyebilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/03/2020 15:08

(@hasanbt)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner cevabınız için öncelikle teşekkür ederim.

Hem hosted exchange hem de office 365 mail sistemini incelemeye aldım. Firmanın bütçesine göre hareket tarzımı belirleyeceğim.

Ancak, @hakanuzuner hocam sözlükte şöyle bir ifade kullanmışsınız hosted exchange konusunda:”

Hosted Exchange ile, Microsoft iş ortaklarının sunucu tabanlı bir servis olarak sağladığı birinci sınıf mesajlaşma hizmetin keyfini çıkarabilir, yedek alma ve sürüm güncelleme gibi yönetimsel görevleri iş ortaklarına devredip stratejik işlerinize odaklanabilirsiniz. Hosted Exchange ile Exchange Server’ın sunduğu e-posta, takvim yönetimi, mobil erişim gibi tüm ana özellikler kurumlara bir hizmet olarak barındırılan hizmetler sunan yetkili Microsoft İş Ortakları tarafından sağlanır.”  yazmışsınız.

burada Yetkili iş ortaklarını tespit etmede güçlük yaşadım. Her exchange servera sahip olan hosting firması microsoft iş ortağı mıdır? Ya da distribütör yetkili satıcı tarzı bir işleyiş mi var? 

Gönderildi : 03/03/2020 00:35

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Exchange online önerildiği gibi yönetim ve ilk maliyetler açısından avantajlı.

Alternatif çözüm ararsanız, kurulum ve yönetim süreçleri tarafında fazlası ile kolay olan Kerio connect'i incelemenizi öneririm.

Düşük kaynaklar ile windows/linux host üzerinde konumlandırabilir.

GFI unlimited lisansı ile alırsanız, pakete dahil ek ürünlerden dolayı avantajlı hale gelecektir. ( kerio control, gfi arhiver / mail essentials )

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/03/2020 01:37

(@hasanbt)
Active Member
Konu başlatıcı

Exchange online için araştırmalarımı yoğunlaştırdım ve Microsoft ve çözüm ortakları ile fiyat ve hizmet konusunda görüşmeye başladım.

Bir yandan da Tek bir sunucu kiralayıp exchange mail server olarak yapılandırarak kullanmayı da araştırıyorum. 

Gönderildi : 03/03/2020 20:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @hasanbt

Hem hosted exchange hem de office 365 mail sistemini incelemeye aldım. Firmanın bütçesine göre hareket tarzımı belirleyeceğim.

Ancak, @hakanuzuner hocam sözlükte şöyle bir ifade kullanmışsınız hosted exchange konusunda:”

Hosted Exchange ile, Microsoft iş ortaklarının sunucu tabanlı bir servis olarak sağladığı birinci sınıf mesajlaşma hizmetin keyfini çıkarabilir, yedek alma ve sürüm güncelleme gibi yönetimsel görevleri iş ortaklarına devredip stratejik işlerinize odaklanabilirsiniz. Hosted Exchange ile Exchange Server’ın sunduğu e-posta, takvim yönetimi, mobil erişim gibi tüm ana özellikler kurumlara bir hizmet olarak barındırılan hizmetler sunan yetkili Microsoft İş Ortakları tarafından sağlanır.”  yazmışsınız.

burada Yetkili iş ortaklarını tespit etmede güçlük yaşadım. Her exchange servera sahip olan hosting firması microsoft iş ortağı mıdır? Ya da distribütör yetkili satıcı tarzı bir işleyiş mi var? 

Ben özelden bir kaç tane öneririm, yani her hosted kurup satan ne yazık ki bu konuda yetkili olmuyor.

Gönderildi : 03/03/2020 20:39

(@hasanbt)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner
Gönderen: @hasanbt

Ben özelden bir kaç tane öneririm, yani her hosted kurup satan ne yazık ki bu konuda yetkili olmuyor.

Önerilerinizi bekliyorum @hakanuzuner hocam 😊

Gönderildi : 06/03/2020 00:36

(@hasanbt)
Active Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhabalar, tavsiyeleriniz ve araştırmalarım sonucunda yetkili Microsoft İş Ortakları vasıtasıyla Exchange Online Plan 1 paketiyle Office 365 mail sistemine giriş yapmaya karar verdik.

Süreç içerisinde kullanarak edineceğimiz tecrübeye göre de diğer paketleri gündeme almayı düşünüyoruz.

Bu süreçte değerli yönlendirme ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Sonucu buradan paylaşırken, ülkemizin sağlık sorunları yaşadığı şu zor günlerden kısa süre içerisinde kurtulmasını temenni ediyorum.

Gönderildi : 24/03/2020 00:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süper bir seçim, hayırlı olsun.

Gönderildi : 24/03/2020 11:54

Paylaş: