Forum

Karşı Mail Sunucunu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Karşı Mail Sunucunun Nedir

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
323 Görüntüleme
selcukpeksen
(@selcukpeksen)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bir domaninin hangi mail sunucu kullandığını anlayabilir miyiz?

mxtoolbox.com üzerinde MX Sorgulamada çıkan kayıt ile anlayabilirmiyiz?

ilgili-domain-name.mail.protection.outlook.com 

gibi bir kayıt çıkıyorsa, bu mail sunucunun ilgili kurumun mail sunucusunun microsoft olduğunu anlayabilir miyiz?

Gönderildi : 26/05/2023 16:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, hayır, çünkü onun da arkasında başka bir MTA olabilir, yani bunu kesin anlamanın bir yöntemi yok. Ancak genelde %90 bu çıkan sonuç geçerlidir, ancak bazı müşteriler hala onprem üzerinden yönlendirme veya hibrit kullanım yaptıkları için office 365' i sadece dış dünyaya mail göndermek için kullanıyorlar. Benzer şekilde örnek X hosting firması üzerinden mail gönderen şirketler içinde bu geçerlidir.

Özetle, smart host hizmeti dışında evet bunu bulabilirsiniz ancak smart host hizmeti alan şirketlerin gerçekte kullandığı mail sunucuları bulmanız için mail header okumanız gerekli, ancak o da pek çok kez aradaki cihazlardan sebep kesin bilgi içermez.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/05/2023 17:17

selcukpeksen
(@selcukpeksen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Birşey danışmak istiyorum bu konu ile alakalı. Son zamanlarda bazı müşterilerimize attığımız mailler hep Önemsiz Postaya düşmeye başladı. Bu sorun ile mxtoolbox dan sorun yaşadığımız domainlerin mx kayıtlarına sorguladığımda ya mail.protection.outlook.com yada google mail servisleri çıkıyor. Bu duruma istinaden bu soruyu sormak istedim? Kurumsal kimlikli postalarını bu servisler ile kullanıyorlar. Bir politika değişikliğimi oldu, ülke veya bizim ip itibarımız mı düştü anlam veremedim? Kendi ip adreslerimizi çeşitli karalisteler vs de sorguladım hepsi temiz. Herhangi bir toplu mail gönderme de yapmıyoruz? Merak içindeyim?

Gönderildi : 26/05/2023 18:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Anladım, bu konuda forumda çok fazla bilgi var, onları inceleyip size ait olan sorunu bulabilirsiniz. Ortak olarak bu sistemlerin olması aslında kaliteli hizmet anlamına geliyor, bu altyapılar cloud olduğu için en güncel ve en güvenli yapılardır. Ancak diğer müşteriler de ise bu tür standartları bulmak zor olabilir, örnek 100 tane firma 100 tane smtp gw kullansın hepsinin ayarı farklıdır. Ancak cloud sistemlerde temel bir güvenlik olduğu için ona takılıyor olabilirsiniz.

Özetle böyle genel bir sorun yok, size ait bir sorun var ve bunu forumdaki diğer konu başlıkları veya benim kişisel blog sitemdeki veya makalelerdeki konuları takip ederek çözebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/05/2023 18:26

selcukpeksen
(@selcukpeksen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Güzel açıklamalarınız için teşekkürler, gerekli makaleleri ve forum başlıklarını bulup inceleyeceğim.

Gönderildi : 26/05/2023 18:35

Paylaş: