Forum

Host üzerinden kuru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Host üzerinden kurumsal mail kullanımı

4 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
1,376 Görüntüleme
(@kaan22)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Turhost üzerinden domain satın alımı yaptım, şirket maillerimi bunun üzerinden oluşturacağım. Şirket maillerinin host üzerinden alınması doğru mudur ?(Loglama vs açısından) KVKK ' ya uygun mudur. Yoksa Exchange Server kurmak gereklimidir.

Gönderildi : 27/04/2021 20:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Hizmeti bilmediğim için yorum yapamıyorum ama mail hizmeti mi aldınız yoksa sanal makine satın aldınız üzerine bir mail server mı kuruyorsunuz?

Eğer mail hizmeti aldı iseniz Türkiye de pek çok şirket benzer şekilde çalışıyor, bu tür şirketler genelde kurumsal olduğu için KVKK açısından zaten sunucuların yurt içinde olması şartı yerine geliyor. Ancak bu şirketin başta 27001 olmak üzere yetkin sertifikaları olmaz ise veriler Türkiye de olmasına karşın ifşa olur ise yine sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Kendiniz Exchange Server kursanız bile sunucular başka bir veri merkezinde ise aynı risk yine söz konusudur. Bu veri merkezine yapılacak bir saldırı sonucunda yine sunucunuza erişilmesi aynı durumu teşkil edecektir.

Ancak bu nedenle herkes tutup kendisine mail server kurmaz.

Şikretiniz büyük ise zaten kendi mail server' ı vardır, ancak kobi segmentinde iseniz zaten Türkiye de ki kobilerin %90' ı mail hostgin hizmeti alır çünkü exchange server + cal gibi lisans maliyetleri yüksek gelir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2021 22:19

(@kaan22)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Teşekkür ederim bilgiler için Hakan bey. 

Gönderildi : 27/04/2021 22:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Rica ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2021 00:00

Paylaş: