Forum

Exchange Online Kul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange Online Kullanıcılarda Sürekli posta kutuları güncelleniyor Sorunu

39 Yazılar
9 Üyeler
6 Likes
6,713 Görüntüleme
(@ilyasgokgoz)
Gönderiler: 33
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Birde Dediğiniz gibi deneyeyim Hakan bey.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 26/07/2019 18:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Sonucu bekliyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/07/2019 00:11

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Merhaba Hakan bey,

İlgili ayarlamada 12 ay olan bir kullanıcımız vardı.Bunu 6 ay'a çektim özellikle regedit kayıtlarındaki max pst,ost regedit kayıtlarını da düzelttim fakat sonuç yine değişmedi. Klasör güncelleniyor derken ost veri dosyasını incelediğimde aslında veri dosyasının boyutunda düşme v.s de olmuyor.Yani bu kadar uzun süreli neyi indirip güncelliyor onuda anlamış değilim. outlook sürümü güncel. Windows güncel. OST  güncelleme sonrası kullanıcı 3 5 gün çalışıyor ve sonra yeniden başlıyor güncelleme yapmaya. Çok ilginç bir Durum Söz konusu

Bu ileti 5 yıl önce ilyas gökgöz tarafından düzenlendi

Gönderildi : 29/07/2019 16:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu durumda bir danışmanın olaya girmesi lazım çünkü mutlaka gözden kaçan bir şey olmalı.

Kolaylıklar diliyorum.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/07/2019 21:11

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Microsoft ile dün yine yaptığım son görüşmeye istinaden yine soruna yaklaşımları aşağıdaki makale oldu.

https://support.microsoft.com/en-us/help/2738323/status-bar-progress-never-shows-more-than-3-99-gb-remaining-on-initial

bu sebep ile çözümü online arşivleme yönetimi ile son 1 aydan önceki mailleri online arşivleyerek bulma yönetimini tercih ettik.Sanırım bu bir nebze problemimizi çözecek.

Bu arada arşivleme policy leri haftada 1 kere çalışıyormuş ve hangi gün çalıştığı yönünde microsoft çalışanlarının bilgisi yok.

yani çok enteresandır ki bir hizmet satıyorlar fakat tam bilgi veremiyorlar bu hizmet ile ilgili.

emeği desteği geçen herkese çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 01/08/2019 10:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Selam, hala aynı yerdeyim GB larca ve yıllarca eski verisi olup bu sorunu yaşamıyoruz, sizdeki durum normal değil. Zaten böyle bir durum olsa millet tencere tava kaldırır. Son 1 aylık mail nedir ya 🙂

Gönderildi : 01/08/2019 10:46

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hakan Bey,

bende tuhaf buldum sorunu ve microsoft çalışanına bildirdim ve kendiside olayın tuhaf olduğunu ama çözümün bundan ibret olduğunu söyledi. Bu durum aşırı yoğun mail trafiği olan kullanıcılarımız da  olması yaklaşık 3 aylık total mail verisi 50 gb a yakın bir veri dosyası olan kullanıcılarda olması tuhaf. Ben ısrarla sorunun bu tarz mail trafiği yoğun kullanıcılar da olduğunu düşünüyorum. 

Bu arada mail gelen kutusu güncelleniyor uyarısını veren kullanıcımın mailini kendi pc de kurduğumda bende 1 hafta boyunca hiç sorun olmamasına rağmen onun pc de güncelleme yapması da ap ayrı bir durum. pclerde aynı sürüm office yüklü , aynı antivirüs yüklü. Aynı güncellemeler yüklü. Sadece özellik bakımından pc lerde farklılık var.

Gönderildi : 01/08/2019 11:08

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

@ilyasgokgoz

Hocam test amaçlı Office365 kurup dener  misiniz. Bir de disklerinizi SDD değilse SSD ile değiştirirmeyi deneyin. Bu arada internet erişiminiz nedir? Hızı türü vs...

Gönderildi : 01/08/2019 11:43

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas

Merhaba Resul bey,

metro ethernet 20/20 megabit hızında internet kullanıyoruz. disklerimizin çoğu malesef ssd değil. Birde office 365 kurarak deneme yapacağım.

Gönderildi : 01/08/2019 13:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hım, sanki SSD konusuna değinmişti, eğer diskler ssd değil ise bu durum normal. Yani bu kadar yoğun bir mail kullanımı var ise normal diskler genelde bunun ile başa çıkamıyor.

Gönderildi : 01/08/2019 21:37

Cemal DANACI
(@cemaliii)
Gönderiler: 24
Eminent Member

Merhaba, yeni konu açmak yerine konuyu hortlatmak istedim. 

söz konusu problem ile ilgili kalıcı çözüm bulabilen oldu mu? 

İlyas bey ile aynı problemi yaşıyorum. tüm yöntemleri denememe ve disklerimin SSD olmasına rağmen ara ara bazı kullanıcılarımda aynı problemi yaşıyorum. 

Gönderildi : 21/12/2023 10:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Siz Microsoft' a case açtınız mı? Belki o günden bu yana onların fark ettiği bir şey vardır, biz hala aynı yerdeyiz, yüzlerce müşterimiz ve forumda binlerce post içerisinden hiç böyle bir şey görmedik. Belki sizde ortak olan bir sorun vardır.

Gönderildi : 21/12/2023 18:20
Cemal DANACI reacted

(@dck34)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Gönderen: @cemaliii

İlyas bey ile aynı problemi yaşıyorum. tüm yöntemleri denememe ve disklerimin SSD olmasına rağmen ara ara bazı kullanıcılarımda aynı problemi yaşıyorum. 

Hakan hocamızın dediği gibi böyle bir sorun hiç görüp yaşamadık ama ms sunucularında yaşanan anlık bir hata yada problemden dolayı geçici olabilir. 

Sizin sorunuzun outlook üzerin de mi yaşanıyor. Yaşadığınız problemin detaylarını aktarabilirseniz. Bakabileceğiniz yerler hakkında tahmini olarak bilgi vermeye çalışalım.

Gönderildi : 21/12/2023 18:56
Cemal DANACI reacted

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu konuda fikrim internet hızından kaynaklı olduğu yönünde. Hız düşük olduğunda ve yoğun mail trafiği varsa sanki outlook ana sunucudan bağlantıyı kopartıp tekrar mailleri almaya çalışıyor gibi davranıyor. Bu sorunu biz uzun zamandır yaşamıyoruz fakat o döneme göre 20 mbit olan internet hızımız 80 e çıktı. Ve posta kutuları arşivlendiği için 20 gb üzerinde değil. Bu iki faktör en büyük etken gibi.

Gönderildi : 21/12/2023 19:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4287
Co-Helper

"This problem should only occur on the initial synchronization of a folder that is larger than 4 GB. If the folder size is initially lower than 4 GB but then grows to above 4 GB over time, you will not see this problem through normal folder synchronization."

https://learn.microsoft.com/en-US/outlook/troubleshoot/synchronization/status-bar-never-shows-more-than-3-99-gb

O durumu artık pek görmüyoruz fakat dolaylı yöntemlerle anladığımız sebepleri açık. Exchange Online'a büyük arşiv taşımaları yaparsanız genellikle yaşanır. Bir kişinin mailbox'ı cloud üzerinde büyürse İlyas beyin belirttiği gibi yetersizlik problemleri dışında yaşanmaz. Yoğunluğa göre bandwidth konusu önemli bir diğeri Outlook ve OS'ların düzgün, performanslı çalışması, maalesef ki BT'ciler Outlook durumunu anlamada çok yetersizler, eklenti olur, düzensiz arşivler olur, search index sorunları olur mapi de olsa bir çok sync hatası yaşanıyordur, Outlook ilk bakışta anlaşılmaz yavaş çalışıyordur hatalar birikir muhtemel index eşitlikleri kopuyor o eski sync sorunu yaşanıyor. Yani çözümü endirekt iyileştirerek, genel sorunları bularak oluşturabilirsiniz.

Bir diğer muhtemeli bunun net kaynakları yok; genellikle M365 de yeni, yoğunluğu seçimlerine göre fazla müşteriler yaşıyordu, geçmiş yıllarda, pandemi de çok fazla o sorun yaşandığında da büyükler yaşamıyordu kısaca olası neden Microsoft'un müşterilerine segmentasyon, ölçeklendirme yapmasıdır. Herkes aynı cloud sunucularında değil muhtemelen gelirine, müşterinin lisanslarına göre perf. gruplarını belirliyor, zamanla taşıyor olabilir. Bunu öğrenme, değiştirme şansımız yok. Doğal bir işletim olarak görülmelidir bence.
Şayet kullanım ihtiyaçlarınıza göre lisans türlerinden min. seçerek tasarruf yapmaya çalışıyorsanız yapmayın, bunu yapmaya çalışan hileler bulmaya çalışan çok fazla patron oluyor kobilerde, gerekirse sorun yaşamamak adına gerekenin bir miktar üzerini alın, aboneliği cloud çözümleriyle çeşitlendirin zaman içerisinde çalışmanın değiştiğini yaşayarak görürsünüz. Kısaca para çokomel eğrisi sizden ne kadar para kazanırsa ona göre davranırlar, bu sektörde her çözüm ortaklığında geçerli.:)

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/12/2023 21:45

Cemal DANACI
(@cemaliii)
Eminent Member

Gönderen: @hakanuzuner

Siz Microsoft' a case açtınız mı? Belki o günden bu yana onların fark ettiği bir şey vardır, biz hala aynı yerdeyiz, yüzlerce müşterimiz ve forumda binlerce post içerisinden hiç böyle bir şey görmedik. Belki sizde ortak olan bir sorun vardır.

Hakan bey, yakın zamanda microsoft'a case açmadım fakat önceki görüşmelerimde, gelen kutusunda 4 gb üzeri data olursa bu sorunları yaşarsınız bilgisini almıştım. Gelen kutusu 4 gb üzeri olan bir çok kullanıcım olmasına rağmen ara ara bazı kullanıcılarda bu sorunu gözlemliyorum ve oldukça can sıkıcı bir durum. 

Gönderildi : 22/12/2023 11:40

Cemal DANACI
(@cemaliii)
Eminent Member

Gönderen: @dck34

Gönderen: @cemaliii

Hakan hocamızın dediği gibi böyle bir sorun hiç görüp yaşamadık ama ms sunucularında yaşanan anlık bir hata yada problemden dolayı geçici olabilir. 

Sizin sorunuzun outlook üzerin de mi yaşanıyor. Yaşadığınız problemin detaylarını aktarabilirseniz. Bakabileceğiniz yerler hakkında tahmini olarak bilgi vermeye çalışalım.

Doğan hocam, sorun tamamen outlook üzerinde yaşanıyor. Gelen kutusunda data (4 gb üzerin olanları) kullanmaktansa klasörleme yapıyoruz. Bu kez de klasörler kendilerini güncellemeye başlıyor. Geçici çözüm olarak profilleri yeniliyor ya da güncellemenin bitmesini bekliyorum. 

Gönderildi : 22/12/2023 11:43

Cemal DANACI
(@cemaliii)
Eminent Member

Gönderen: @ilyasgokgoz

Merhaba,

Bu konuda fikrim internet hızından kaynaklı olduğu yönünde. Hız düşük olduğunda ve yoğun mail trafiği varsa sanki outlook ana sunucudan bağlantıyı kopartıp tekrar mailleri almaya çalışıyor gibi davranıyor. Bu sorunu biz uzun zamandır yaşamıyoruz fakat o döneme göre 20 mbit olan internet hızımız 80 e çıktı. Ve posta kutuları arşivlendiği için 20 gb üzerinde değil. Bu iki faktör en büyük etken gibi.

İlyas hocam bilgilendirme için teşekkür ederim. İnternet hızı ile ilgili problem yaşamıyoruz. Bizde de 2-3 ayda bir yoğun mail kullanan kullanıcılarımda ara ara baş gösteriyor. 

Gönderildi : 22/12/2023 11:47

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@cemaliii bu durum bizdede mail trafiği yoğun kişilerde yaşanıyordu. Çözümü Microsoft da klasörle böl şeklinde önerdi ama oda çözüm olmadı

Gönderildi : 22/12/2023 12:30

Sayfa 2 / 3
Paylaş: