Forum

Exchange Online Kul...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange Online Kullanıcılarda Sürekli posta kutuları güncelleniyor Sorunu

39 Yazılar
9 Üyeler
6 Likes
6,736 Görüntüleme
(@ilyasgokgoz)
Gönderiler: 33
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şirketimizde 30 kullanıcıda exchange online kullanan kullanıcımız var mail trafiğinin yoğun olduğu kullanıcılarda exchange plan2 normal olan kullanıcılarda ise plan1 kullanıyoruz. Kullanıcılarımız da mail posta kutusu 7 -8 gb olan kullanıcılarım var ve 2-3 gün ara ile sürekli sanki yeni hesap kurulmuş gibi posta kutuları güncelleniyor ve güncelleme esnasında maalesef mail alamıyor kullanıcılar.Outlook ev iş 2013 sürümü kullanıyoruz. Hesap yapılandırırken "ön bellekli exchange modu bazı kullanıcılarda 6 ay olarak seçmiştim"  Microsofta durumu anlattığımda  aşağıda bulunan makaleyi bana ilettiler ve posta kutuları 4 gb dan fazla olursa böyle sorunlar ile karşılaşmanız normal dedi telefonun diğer ucundaki kişi ve bu bana çok saçma geldi.100 Gb kotalı bir posta hizmetinde 4 gb çok komik bir boyut. Bu olay daha önce başına gelen kullanıcı vs. varmı acaba çok zor durumdayım. Kullanıcılar web üzerinden kullanmaları konusunda ikna etmeye çalışsam da alışkanlıkları yenmeleri çok zor ve herkes ayrı telden söyleniyor. Acil yardıma ihtiyacım var. Desteğinizi rica ederim.

https://support.microsoft.com/en-us/help/2738323/status-bar-progress-never-shows-more-than-3-99-gb-remaining-on-initial

Bu konu 5 yıl önce ilyas gökgöz tarafından düzenlendi

Gönderildi : 02/07/2019 10:36

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Sorun olan kullanıcılarda Outlook Profillerini silip yeniden oluşturmayı denediniz mi? bahsettiğiniz sorun genellikle profil kaynaklı bir sorun oluyor.

Gönderildi : 02/07/2019 13:32

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Erdem Yağlıkara

Merhaba,

Sorun olan kullanıcılarda Outlook Profillerini silip yeniden oluşturmayı denediniz mi? bahsettiğiniz sorun genellikle profil kaynaklı bir sorun oluyor.

Merhaba Erdem bey,

Silip Yeniden kurduklarım da oldu ama neredeyse bütün kullanıcılarımızın hepsinde aynı hatanın olması çok tuhaf.Başka aklınıza gelen bir konu varmıdır acaba ?

Gönderildi : 03/07/2019 10:33

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Merhaba,

Eğer bu sorun bütün kullanıcılarda varsa dediğiniz gibi ilginç bir sorun olmuş benim office365 kullanan bir çok müşterim var bu tarz sorunlar olduğu zaman profili silip tekrar oluşturuyorum sorun düzeliyor ama dediğiniz gibi sadece 2-3 kullanıcıda bu sorun oluyor.

Aşağıdaki adımları denemenizi tavsiye ederim.

Office 2013 updateleri kontrol edebilirsiniz

Outlook üzerinde bulunan eklentileri disable edip deneyebilirsiniz.

Bilgisayar üzerinde manuel dns varsa bunları otomatiğe çekin.

ipconfig/flusndns yaparak dns cashleri temizleyin.

Bilgisayar üzerinde yüklü av,ep varsa bunları disable edip deneyin.

Bilgisayar üzerinde bölgesel saat dilimini kontrol edebilirsiniz.

Sorunlu olan 1 kullanıcıya windows 10 1903 güncelleştirmesini yükleyin.

Gönderildi : 03/07/2019 10:59

(@umitseyhan)
Gönderiler: 367
Üye

Merhabalar,

Problem client tarafında. Client tarafındaki OST boyutlarını aşağıdaki regedit kayıtlarına göre kontrol edebilir misiniz?

https://support.microsoft.com/bg-bg/help/832925/how-to-configure-the-size-limit-for-both-pst-and-ost-files-in-outlook

Bilginize.

Gönderildi : 03/07/2019 11:25

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @umitseyhan

Merhabalar,

Problem client tarafında. Client tarafındaki OST boyutlarını aşağıdaki regedit kayıtlarına göre kontrol edebilir misiniz?

https://support.microsoft.com/bg-bg/help/832925/how-to-configure-the-size-limit-for-both-pst-and-ost-files-in-outlook

Bilginize.

Merhaba Ümit bey, 

cevabınız için öncelikle teşekkür ederim.dediğiniz gibi problem client tarafında kesinlikle evet. Çünkü web üzerindeki mail erişiminde hiçbir problem yok sorun tamamen outlook da. Dediğiniz gibi regedit kayıtlarını kontrol ettim fakat sayfadaki varsayılanlar ile aynı boyutlarda gözüküyor. Bu problemler genellikle mail trafiği aşırı fazla kullanıcılarımda oluyor. Ana sunucu ile clientteki yazılımın birbiri ile iletişiminin kesilmesi olabilir mi acaba ? çünkü bazı okunan mailler çok aşırı ve peşpeşe geldiği için sanki okunmamış mail varmış gibi göstere de biliyor clientlerde.Yani acaba bi anlık veri kopukluğu olup profil dosyası baştan mı yüklenmeye çalışıyor olabilir ?

Gönderildi : 17/07/2019 16:54

(@enginkosova)
Gönderiler: 375
Üye

Merhaba,

Sorun anında tam olarak ne oluyor anlamak icin soruyorum;

Ost dosyasinin  bu sorun anında boyutu kuculup tekrar mi buyumeye basliyor?

Sorunu yasayanlar shared mailbox mi normal mi?

Kullanicinin outlook ta bu sorun aninda tam olarak ne oluyor? 

Bu ileti 5 yıl önce Engin Kosova tarafından düzenlendi

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/07/2019 18:18

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @enginkosova

Merhaba,

Sorun anında tam olarak ne oluyor anlamak icin soruyorum;

Ost dosyasinin  bu sorun anında boyutu kuculup tekrar mi buyumeye basliyor?

Sorunu yasayanlar shared mailbox mi normal mi?

Kullanicinin outlook ta bu sorun aninda tam olarak ne oluyor? 

Merhaba Engin bey,

Kullanıcılar normal mailbox kullanıyor shared değil,

Sorunun Anında Outlook ta sağ tarafta gelen kutusu güncelleniyor demeye başlıyor ve gelen mailler güncelleme tamamlanana kadar düşmemeye başlıyor. Her kullanıcının posta kutusu 10-15 gb aralığında olması sebebi ile güncelleme gün boyu sürebiliyor.

ost dosyasının boyutu sorunun anında düşmüyor.onda herhangibir küçülme yada büyüme durumu söz konusu değil.

problem kafayı yedirir cinsten ve şuanda ofiste 2 kullanıcımda güncelleme yapıyor. 🙁

Gönderildi : 22/07/2019 15:02

(@enginkosova)
Gönderiler: 375
Üye

Merhaba,

Sorun yaşayan kullanıcıların rule' larını kontrol edebilir misiniz?

Ayrıca sorunlu mailbox' ları,  farklı bir makinada login olarak test edebilir misiniz?

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2019 15:05

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @enginkosova

Merhaba,

Sorun yaşayan kullanıcıların rule' larını kontrol edebilir misiniz?

Ayrıca sorunlu mailbox' ları,  farklı bir makinada login olarak test edebilir misiniz?

merhaba,

sorun yaşayan kullancı rule lerinde bir sorun gözükmüyor.Farklı makinada test ettiğim de bende sadece gelen mailler olduğundan o posta kutusunda mail alış verişi yapmadığımdan dolayı bir sorun göremiyorum.Bu sorun özellikle mail trafiği fazla olan kullanıcılarda olmasıda bambaşka bir durum.

Başka önerebileceğiniz bir konu varmı acaba ?

Gönderildi : 22/07/2019 16:23

(@erdemyaglikara)
Noble Member

İlyas bey merhaba,

Daha önceki posta yazdıklarımı deneme şansınız oldu mu? sorunun kaynağını daha net anlamak adına sorun yaşadığınız kullanıcın birinde Windows'u temiz kurulum yapıp sadece office programını kurup updatleri çektikten sonra pcyi domaine almadan test etme şansınız varmı? Eğer bu işlemlerden sonra sorun hala devam ediyor ise Firewall üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

Bu ileti 5 yıl önce Erdem Yağlıkara tarafından düzenlendi

Gönderildi : 22/07/2019 21:26

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @erdemyaglikara

İlyas bey merhaba,

Daha önceki posta yazdıklarımı deneme şansınız oldu mu? sorunun kaynağını daha net anlamak adına sorun yaşadığınız kullanıcın birinde Windows'u temiz kurulum yapıp sadece office programını kurup updatleri çektikten sonra pcyi domaine almadan test etme şansınız varmı? Eğer bu işlemlerden sonra sorun hala devam ediyor ise Firewall üzerinde yoğunlaşabilirsiniz.

Erdem bey merhaba,

aşağıda bahsettiğiniz tüm seçenekleri uyguladım. Şirkette şuanda bir domain yapısı zaten yok. Geriye sıfırdan windows kurulumu yapıp kurmak kalıyor. Firewall üzerinde ne gibi sorunlar olabileceğini düşünüyorsunuz ?  O kısım da yapabileceğim birşeyler var ise kontrol edip gözden geçirmek istiyorum. Ama anlamadığım 30 kullanıcı da bu sorun yok sürekli 6-7 kullanıcıda olan bir olay.Ve bu kullanıcıların mail trafikleri yoğun olan kişiler.

Office 2013 updateleri kontrol edebilirsiniz  ok

Outlook üzerinde bulunan eklentileri disable edip deneyebilirsiniz.  ok

Bilgisayar üzerinde manuel dns varsa bunları otomatiğe çekin.  ok

ipconfig/flusndns yaparak dns cashleri temizleyin.  ok

Bilgisayar üzerinde yüklü av,ep varsa bunları disable edip deneyin. ok 

Bilgisayar üzerinde bölgesel saat dilimini kontrol edebilirsiniz.   ok

Sorunlu olan 1 kullanıcıya windows 10 1903 güncelleştirmesini yükleyin.  ok

Gönderildi : 23/07/2019 15:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

@umitseyhan' ın yorumunu inceledin mi?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/07/2019 16:57

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ilyasgokgoz

İlyas bey merhaba,

Erdem bey merhaba,

aşağıda bahsettiğiniz tüm seçenekleri uyguladım. Şirkette şuanda bir domain yapısı zaten yok. Geriye sıfırdan windows kurulumu yapıp kurmak kalıyor. Firewall üzerinde ne gibi sorunlar olabileceğini düşünüyorsunuz ?  O kısım da yapabileceğim birşeyler var ise kontrol edip gözden geçirmek istiyorum. Ama anlamadığım 30 kullanıcı da bu sorun yok sürekli 6-7 kullanıcıda olan bir olay.Ve bu kullanıcıların mail trafikleri yoğun olan kişiler.

Office 2013 updateleri kontrol edebilirsiniz  ok

Outlook üzerinde bulunan eklentileri disable edip deneyebilirsiniz.  ok

Bilgisayar üzerinde manuel dns varsa bunları otomatiğe çekin.  ok

ipconfig/flusndns yaparak dns cashleri temizleyin.  ok

Bilgisayar üzerinde yüklü av,ep varsa bunları disable edip deneyin. ok 

Bilgisayar üzerinde bölgesel saat dilimini kontrol edebilirsiniz.   ok

Sorunlu olan 1 kullanıcıya windows 10 1903 güncelleştirmesini yükleyin.  ok

Merhaba İnceledim MaxLargeFileSize 51200 olarak kayıt defterini güncelledim.  Sanırım diğerlerini eklemek gerekmiyor Hakan bey.

Buna rağmen sorunum devam ediyor.

Gönderildi : 24/07/2019 14:58

(@erdemyaglikara)
Noble Member

İlyas Bey Merhaba,

Bu kadar adımdan sonra sonra hala devam ediyorsa farklı bir gözün bakmasının yararlı olduğunu düşünüyorum firewall konusuna gelecek olursak windows tarafında bir sorun yok ise firewall tarafında kullanıcıların yetkilerini kontrol edebilirsiniz bağlantı ile ilgili bir sorun olabilir mi diye düşünmüştüm.

Gönderildi : 24/07/2019 16:09

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

İlyas Bey Merhaba,

Bu kadar adımdan sonra sonra hala devam ediyorsa farklı bir gözün bakmasının yararlı olduğunu düşünüyorum firewall konusuna gelecek olursak windows tarafında bir sorun yok ise firewall tarafında kullanıcıların yetkilerini kontrol edebilirsiniz bağlantı ile ilgili bir sorun olabilir mi diye düşünmüştüm.

Anladım Erdem bey,

hizmet aldığım yazılım firması da konuyu değerlendirdi fakat onlarda bir çözüm bulamadılar. Çok ilginç.  Son olarak  Profil silme işlemini nereden yapıyorsunuz ? yani hesabı kaldırıp geri kurmak mı yoksa başka bir yöntemimi var ?

Gönderildi : 24/07/2019 16:42

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Merhaba,

Denetim masası - Posta - Profiller menüsü içerisinden yeni profil oluşturup silebilirsiniz.

Gönderildi : 24/07/2019 16:47

(@ilyasgokgoz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Microsoftun paylaştığı bu makale ile ilgili ne düşünüyorsunuz  ? sorunun sebebi 4 gb den büyük olan posta kutusunun boyutu olabilir mi acaba ? 

https://support.office.com/tr-tr/article/outlook-com-daki-depolama-s%C4%B1n%C4%B1rlar%C4%B1-7ac99134-69e5-4619-ac0b-2d313bba5e9e

Gönderildi : 26/07/2019 18:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Ümit ilk bunu söylemişti zaten ama o konuda bir yorum alamadık. Bu arada kesin budur diyemeyiz çünkü ben dahil 4GB üstü pek çok posta kutusu olan müşterim var fakat bunun ile birlikte sende bu durumu tetikleyen bir şey olabilir. Bu durumda outlook üzerindeki cache ayarını son 1 yıl veya 6 aya çek gözlemle derim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/07/2019 18:03

Sayfa 1 / 3
Paylaş: