Forum

Bazı mailleri alamı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Bazı mailleri alamıyoruz - via SSL/TLS Error

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
407 Görüntüleme
selcukpeksen
(@selcukpeksen)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bazı müşterilerimiz bize mail atamadıklarını ve 554 5.7.4 failed to deliver message via SSL/TLS uyarı dönüyormuş kendilerine.

Global sunucular ve birçok firmadan alıyoruz, çok nadir bir kaç firmadan böyle bir dönüş aldık.

Genel çoğunluk mail alışverişinde sorun olmadığından ayarlarımızı kurcalamak istemedim

Exchange 2016 kullanıyoruz, aktif SSL miz bulunmakta. DNS kayıtları, .cloudflare.com üzerinde.

Bu sorun hakkında görüşlerinizi ve çözüm önerilerinizi alabilir miyim?

Gönderildi : 05/04/2023 13:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

Mailing test siteleri üzerinden SSL, chiper testlerinizi yapıp, puanlarınızı doğruladıktan sonra konu forced tls ile ilgili olabilir.
Sizden forced TLS karşılama bekleyen göndericiler varsa exch de bacak tanımları yapılması gerekiyor.

https://o365info.com/configuring-the-option-of-force-tls-in-exchange-on-premises-environment-part-4-12-tls

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2023 16:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Muhtemel siz güvenlik nedeni ile örneğin TLS 1.0 gibi kapatmanız gereken eski, zayıf protokolleri kapattığınız ve karşı taraf ise hala bu eski protokolleri kullanmaya çalıştığı için sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bunu en iyi onların gönderdiği mailleri örneğin hotmail, gmail gibi bir yere isteyip, sonra mail' in header bilgisini mx toolbox vb bir yere yapıştırarak kullandıkları protokolü kontrol etmek olacaktır. Ama ben olsam bu zahmete girmem 🙂 zaten örnek exch 2010 kullanıyoruz veya dandik bir hosting şirketinden mail hizmeti alıyor iseler azıcık zahmet edip ya daha kaliteli ya daha güncel bir mail altyapısına yatırım yapsınlar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/05/2023 14:07

selcukpeksen
(@selcukpeksen)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Teşekkürler hocam

Gönderildi : 15/05/2023 09:25

Paylaş: