Forum

Yandex Mail SMTP Ba...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yandex Mail SMTP Banner Sorunu

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,020 Görüntüleme
(@YusufCEYLAN)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

yandex'in sunmuş olduğu kurumsal mail servisini kullanıyorum. DNS Panel kontrolünü de Cloudflare platformundan yapmaktayım. Mxtoolbox.com adresinden domain sorgulaması yaptığımda "Reverse DNS does not match SMTP Banner" hatası alıyorum. spf, dkim, dmarc kayıtlarını DNS ayarlarından yaptım. Fakat Reverse DNS uyarısını düzeltemedim.

Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

Gönderildi : 27/09/2018 01:13

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

smtp banner noktasında, hizmet aldığınız yandex tarafında case açmanız gerekecektir.

cevaba göre çözüm üretebilirsiniz.

konu hakkında fikir vermesi açısından referans adresi inceleyebilirsiniz.

http://www.hakanuzuner.com/index.php/reverse-dns-does-not-match-smtp-banner.html

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/09/2018 01:54

(@YusufCEYLAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Yandex'in ücretsiz olarak sunduğu kurumsal mail servisinden yararlanıyorum. Bu yüzden herhangi bir case açma kısmı yok. Göndermiş olduğunuz linki daha önce de inceledim fakat benim windows server gibi bir panelim olmadığından tam olarak ne yapmam gerektiği konusunda fikir vermedi bana.

eski adıyla kurum.yandex.com.tr yeni taşındığı adresiyle connect.yandex.com'da bir yönetim paneli bulunuyor. Bu yönetim panelinde mail ekle,çıkar. Domain ekle, çıkar gibi ayarlar mevcut.

intodns.com'dan domaini sorguladığım da yandex'in reverse dns yaptığı gözüküyor birden fazla ip adresiyle fakat mxtoolbox.com'dan domain test ettiğimde Reverse DNS uyarısı veriyor.

Bu reverse DNS uyarısı bazı yurt dışı müşterilere mail gönderirken iletilmeme sorunları yaşatıyor.

Konu hakkında çok araştırma yaptım fakat yandex server için bir düzeltme bulamadım.

Gönderildi : 27/09/2018 03:24

(@turancoskun)
Üye

verdiğim referansı, üsttede belirttiğim gibi fikir vermesi açısından paylaştım.

yurtdışı maillerinden iletemeyenler için ndr/bilgilendirme mesajının içeriğini paylaşırsanız bakalım.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/09/2018 04:03

(@YusufCEYLAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Örnek olarak aşağıdaki hata mesajları gelmektedir.

<mailadresi>: host mx1.emailsrvr.com[ip] said: 554 5.7.1 ACL

dns_rbl; Client host [ip] blocked using

sa-ip4tset.blagr.emailsrvr.com=127.22.0.2 Senderscore. Please visit

https://senderscore.org/rtbl/ for more information on why this message

could not be delivered (in reply to RCPT TO command)

En son yukarıdaki mesaj gibi yandex'in smtp ip'lerinden 2 tanesi için 2 farklı maile ayrı zamanlarda gönderilmiş bir uyarı geldi. Bunu senderscore.org adresine girip bloklanan ip'nin kaldırılması isteğinde bulundum durum düzeldi. Fakat buna benzer iletilemediğini gösteren mesajlar her zaman olmasa da zaman zaman gelmekte. Ben de bu durumun mxtoolbox.com'daki reverse DNS hatasında kaynaklandığını düşünüyorum.

Gönderildi : 27/09/2018 11:07

(@birkanherdinc)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Konu ile ilgili yardımcı olabilirim 

Domain adresini verin bakalım. Ayrıca ptr yani reverse kaydı için yandexe support case açılması gerekiyor.

Yandex ipleri genelde karalistede oluyor ve şirket kullanımı için free kullanım hiç ideal bir seçim değil

Gönderildi : 27/09/2018 14:24

(@turancoskun)
Üye

buradaki sorununuz smtp banner değil.

sorun, rbl tarafında yandex adreslerinin listeleniyor olması.

bu tarz ücretsiz çözümlerde yaşadığınız durum ile sık karşılaşılıyor.

tek tek listelerden çıkarılma talebi girsenizde, ertesi gün girmeyeceğinizin garantisi yok.

Gönderildi : 28/09/2018 04:11

Paylaş: