Forum

Maillerin İletilmem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Maillerin İletilmemesi

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,837 Görüntüleme
(@nuryigit)
Gönderiler: 29
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar , 

Bir fabrika da Bilgi İşlem Sorumlusu olarak çalışmaktayım . Bulunduğumuz fabrika da [email protected] kullanıcısı ...@bbb.com.tr de bulunan domainde ki kişilere mail atamamaktadır . Fakat outlook da herhangi bir hata vs durumu yok . Giden kutusunda da takılı kalmıyor . Header kısmını incelediğimde pass olarak görünmekte mailler . Bunun haricinde  @bbb.com.tr de ki kullanıcılara fabrikada ki diğer çalışanlarımız mail göndermekte ve almakta . Sorunla alakası bilgisi olan var mıdır acaba? Şimdiden teşekkür ederim . 

Gönderildi : 26/09/2018 17:57

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Kullandığınız sistem nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/09/2018 18:14

(@nuryigit)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Linux Xentos 6.9 üzerinde Plesk 17.8 

Gönderildi : 26/09/2018 18:57

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Centos işletim sistemi plesk panlede yönetim paneli oluyor mail hizmetini nereden alıyorsunuz? maili gitmeyen kullanıcı mail gitmeyen firmadaki farklı kişilere mail atabiliyormu? domain bazlı bir engel olsaydı o firmaya hiç mail gönderemezdiniz maili gitmeyen kullanıcın maili karşı tarafta gereksiz posta kutusuna düşüyor olabilir mi?

Gönderildi : 26/09/2018 19:12

(@nuryigit)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Pleskin arayüzünde herhangi bir yapılandırmada bulunmadım . Fabrikamızda ki kişi bu ayın 14üne kadar karşı fabrikada ki kişiye mail attığını belirtti . Bu tarihten sonra sıkıntı yaşanmaya başlanmış . Ama belirttiğim gibi outlookta giden kutusuna takılı kalma ya da mail ulaşmadı gibi bir hata alınmamakta . Bu sorunu yaşayan kişi diğer fabrikada ki kişilere mail atamamakta . Durum nedir hala anlamış değilim . 

Gönderildi : 26/09/2018 19:17

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Maili gönderemeyen kullanıcın outlook'ta herhangi bir kural olup olmadığını kontrol edebilirmisiniz? webmail üzerinden mail atmayı deneyebilirsiniz eğer mail sizden sorunsuz bir şekilde gitmiş gözüküyor ise karşı tarafın kontrol etmesi gerekiyor  mail gönderen kişiyi engellemiş olabilirler mi?

Gönderildi : 26/09/2018 19:34

(@nuryigit)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Herhangi bir kural bulunmamakta. Gelen ve giden sunucu da webmail olarak yazmakta . Bunun haricinde webmail.aaa.com.tr'ye giriş yaparak mı deneme yapmamı istiyorsunuz ?

Gönderildi : 26/09/2018 20:19

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Merhaba,

İnternet sayfası üzerinden web maile kullanıcının bilgileri ile login olup buradan mail atmaya deneyin eğer buradan attığınız mail karşı tarafa ulaşmıyor ve size herhangi bir hata maili gelmiyorsa sorun büyük ihtimal karşı tarafın mail sunucusundan kaynaklıdır.

Gönderildi : 27/09/2018 11:14

(@nuryigit)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba , 

Bilgilendirme için teşekkür ederim .  Deneyip size geri dönüşte bulunacağım . İyi çalışmalar . 

Gönderildi : 27/09/2018 11:26

(@birkanherdinc)
Gönderiler: 115
Estimable Member

aaa domaini ile bbb domaini aynı sunucu üzerinde mi bulunuyor ?

Eğer öyle ise bbb domainin mx kaydı değişmiş olabilir ve lokalde bbb domainini arıyor olabilir. Ayrıca birden çok sebebi var bunu en iyi sunucuya ssh ile baglanıp taif /var/log/maillog | grep @aaa.com yazıp izlemek olacaktır.

Hata almamanızın sebebi karşı tarafın NDR si açık değildir. 

Daha detaylı bilgi için yardımcı olurum

Gönderildi : 27/09/2018 14:18

(@nuryigit)
Eminent Member
Konu başlatıcı

aaa domaini ile bbb domaini aynı sunucu üzerinde mi bulunuyor ?

Eğer öyle ise bbb domainin mx kaydı değişmiş olabilir ve lokalde bbb domainini arıyor olabilir. Ayrıca birden çok sebebi var bunu en iyi sunucuya ssh ile baglanıp taif /var/log/maillog | grep @aaa.com yazıp izlemek olacaktır.

Hata almamanızın sebebi karşı tarafın NDR si açık değildir. 

Daha detaylı bilgi için yardımcı olurum

aaa domaini ve bbb domaini farklı sunucularda . Biz başka bir fabrikayla iletişim kurarken sıkıntı yaşamaktayız . Hatta sadece 1 kişi bu durumu yaşamakta . Sorun yaşayan kişi de gelen maili almakta fakat mail atamamakta . Mail hizmetini dışarıdan aldığımız için sunucuya bağlanma durumum yok malesef . İncelenmesini istediğimde işlem pass olarak görünmekte . Daha başka ne yapılabilir ya da sorun nedir bilemedimç Yönlendirme yapabilirseniz çok sevinirim . İlginiz için teşekkür ederim . 

Gönderildi : 27/09/2018 15:00

(@erdemyaglikara)
Noble Member

Merhaba,

Yapmanız gereken karşı taraf ile görüşüp maili gitmeyen kullanıcının mail adresini verin sorun büyük ihtimal karşı tarafın mail sunucusundan kaynaklı sizin atmış olduğunuz mail karaşı tarafın mail sunucusuna ulaşıyor karşı taraftadaki mail sunucu ya sizin kullanıcıyı blocklamış yada bir policye takılıyor.

Gönderildi : 27/09/2018 16:35

(@birkanherdinc)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Hocam sorunu bir kişi yaşıyormuş policy olsa komple domaini bloke eder.

o bir kişinin mail imzasında bir link vardır o link kırıktır o policye yakalanır

Gönderildi : 27/09/2018 16:58

(@nuryigit)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar , 

Fabrikanın Bilgi İşlemiyle dün iletişime geçtim . Sadece o kullanıcının maillerinin karantina altına alındığını belirttiler . İlginiz için teşekkür ederim . 

Gönderildi : 28/09/2018 11:26

Paylaş: