Forum

Exchange 2007 den 2...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 den 2010 a geçiş

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
375 Görüntüleme
(@KamilKartal)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Öncelikle süper bir platform burası emeği geçen herkese tebrik etmek istiyorum.

Exchange 2007 kurulu bir server var, yeni server a exchange 2010 kurup bunun kullanmak istiyorum.

Exchange 2007 kurulu server DC ve bu işlemler bittiğinde bu serverı tamamen devredışı bırakmak istiyorum.  

İzleyeceğim yol,  

Yeni serverı ADC olarak tanıtacağim, exchange 2010 kuracagım, sonra mailboxları yeni server a move edeceğim. Daha sonra DC deki rolleri ADC ye aktarıp, eski DC yi, dcpromo ile devredışı bırakacağım. 

1-Bu yol doğru mudur ?

2-Yeni serverdaki Exchange 2010, Exchange 2007 deki kullanıcıları otomatik olarak görecek mi ? 

3-Ben A mailbox ını Exchange 2007 den, 2010 a move ederken, B kullanıcısı 2007 de calısmaya devam eder mi ?

4-Şirkette exchange mail hesabı hariç, bir e pop mail hesabı var. Fakat outlook ta sadece exchange in veri dosyası var dosyası var. Yani mail poptan gelmiş olsa bile exchange a düşüyor. Ben move ederken, outlook a düşen mailler, exchange bağlantısı kurulduktan sonra syncronize ile exchange a düşer mi. 

Çok soru sordum sanırım kusura bakmayın ama yanlıs birsey yapmak istemiyorum.

Teşekkürler.  

Gönderildi : 12/04/2013 19:09

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

yol haritanız doğru görünüyor. aşağıdaki makaleleri de incelemenizi öneririm.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/02/21/exchange-2007-den-exchange-2010-a-ge-i-lemleri-b-l-m-1.aspx  

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/02/21/exchange-server-2007-den-exchange-server-2010-a-ge-i-lemleri-b-l-m-2.aspx

cevapları makale içerisinde bulacaksınız ama kısaca cevaplamak gerekirse evet yeni server eski serverdaki tüm kayıtları (mailboxlar, contactlar, vs.) görür.

kullanıcılar taşıma sırasında da çalışmaya devam edebilirler ve taşıma işlemi sonrası outlooklarını kapatıp açtıklarında mail hesapları yeni sunucu adresiyle güncelleneceği için pop hesaplarınızın da exchange'e akışı devam eder.

Gönderildi : 13/04/2013 01:54

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Kamil bey; Blogumuz üzerinde Makaleler ve Videolar kısmında bu sorularınızın fazlasıyla cevabı var. Araştırmanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 13/04/2013 01:55

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Şanslısınız Efe hocam benden hızlı davranmış 🙂

Gönderildi : 13/04/2013 01:56

(@KamilKartal)
Active Member
Konu başlatıcı

Ufuk Bey, Efe Bey, 

Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim.

Makaleleri incelemiştim zaten, 1 ve 2 de makaleler sonucunda, yanlıs yapmamak adına  anladığım doğru mudur kısmını teyit etmek istedim sadece.

Asıl merak ettiklerim 3 ve 4.

Teşekkürler 

Gönderildi : 15/04/2013 14:05

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

yazdıklarım da 3 ve 4. sorularınız için de cevaplar bulunuyordu.

Gönderildi : 15/04/2013 18:45

(@KamilKartal)
Active Member
Konu başlatıcı

Efe Bey, 

İlginize çok teşekkür ederim.

Gecikme için kusura bakmayın, aşil tendonum koptu, ameliyat oldum, alcı koltuk değnekleri derken işten uzaklaştım. 

Bugün yeniden birseyler yapmak icin ise basladım, exchange 2010 kurulumunu yaptım. Mailboxların bir kısmını move ettim sorun yok su ana kadar. 

Sdece anlamadıgım, Exchange 2007 serverdan yaklasık 55GB lık mailbox move etmişim ama Exchange 2007 Server Disk ine baktıgımda  o kadarlık boşalmamış. EDB dosyalarına baktım boyutları hala aynı. Yeni EDB lerin toplamı ise yaklasık 55GB.  

Gönderildi : 28/04/2013 16:42

Paylaş: