Forum

Yeni sunucu kurulum...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni sunucu kurulumu ; RDNS , SPF , MX , A , PTR Kayıt işlemleri hk.

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
645 Görüntüleme
(@UfukAlbayrak)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle herkese merhaba.

Kısaca sizlere meramımı anlatıyım.

Yeni bir sunucu aldık. İkiye böldürüp yarısını Win diğer yarısını Lin yaptırdık.

Plesk 9.5.5 kullanıyoruz.

Şöyle bir durum oluştu.
Aldığımız ilk IP'ler blacklist'e düşmüş. Bunlardan birini değiştirdik , diğeri ise sadece tek bir yerde blacklistte görünüyor.

Sunucu içinden Hotmail'e mail gönderemiyoruz. Net'te biraz araştırdım. Birden fazla sebep olabileceği söyleniyordu.

1. Blacklist'e düştüysen hotmail'e gönderemezsin. (Bu sorunu çözmüş olduk. IP'lerden biri tertemiz. Diğeri ise UCEPROTECTL2 ' de görünüyor. Türk Telekomu topyekün karalisteye aldığına dair bir makale okudum. Bu yüzden sebep olarak görmedim. )
2. Sunucunun SENDER ID , RDNS , A , MX , PTR , SPF , CNAME gibi kayıtlarının yapılmaması hotmail'e mail gönderememenize yol açabilir.

Sunucu'dan başka domainlere ve gmail'e mail gönderebiliyorum. Ama birkaç sorgu sitesinden denedim. Olması gereken kayıtların hiçbiri oluşturulmamış.

Benim ve benim gibi sorun yaşayan herkesin işine çok yarayacak bir makale veya ders niteliğinde bir yazı gerekiyor.

Bunlar hangi sırayla nasıl oluşturulur. Örneklere bakıyorum. Mesela hotmail'den bi link verilmiş Sender id wizard için. Giricen kayıt olacan deniyor. Tamam kayıt olalım ve hotmail'e mesaj atalım da nasıl kayıt olup ne şekil bir mesaj göndermeliyiz ?

Net üzerinde aşağı yukarı 100 makale okudum. Ama sunucu kurulumundan sonra adım adım neler yapılması gerektiğini yazan bir kaynak bulamadım. Olan bir iki kaynakta çok teknik dillerle anlatılmış. 

SENDER ID , RDNS , A , MX , PTR , SPF , CNAME

Yukarıda ki bu başlıkları sunucumuzda stabil bir şekilde kurmak istiyoruz. Nereden başlamalıyız ? Sıralama nasıl olmalı. Bu kayıtları nasıl yapabiliriz ? 

Windows 2000/2003 deneyimim az da olsa var. Kullandığımız sunucu 2008 RC2.
Orta/az seviye bir kullanıcı için anlaşılabilir bir şekilde bunu anlatabilirseniz umuyorum ki üst düzey kullanıcılarda dahil olmak üzere bir çok kişi faydalanacaktır.

İşin birde Linux tarafı var. Burada yapabileceğimiz birşey varmı. Muhtemelen buraya da bir ayar gerekecektir. Bizim yapabileceğimiz bir şey mi ? Veyahut bize birileri bu konuda yardım edebilir mi ?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/09/2012 07:16

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

kayıtların oluşturulması ile ilgili bir sıralama yok aslında ve kayıtlarını hepsinin global dns zone içinde olması gerekiyor.

ancak telekomun ip adresleri ile bu iş çok zor bence. farklı bir ISP'den ip alabilirseniz daha stabil olur bence.

o bahsettiğiniz kara liste telekomun bütün ip adreslerini blok halinde içinde barındırıyor. ve çıkarmak için para talep ediyor. ancak ödeme yaptıktan sonra çıkarıyorlar ve bir iki gün sonra tekrar girmeme garantisi yok bu işin. dolandırıcılık diyebiliriz buna. 

Gönderildi : 17/09/2012 13:01

(@UfukAlbayrak)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Mümin bey ,

IP'lerden bir tanesini değiştirdik. Netinternet Denizli lokasyonlu bir ip aldık. Bu Turk Telekom şemsiyesi altında mıdır bilemiyorum ama hiçbir yerde karalistede olmadığını 4-5 farklı sorgulama sitesinden teyit ettik.

Olmazsa windows IP'mizi de değiştireceğiz.

Bu kurulumlar hakkında bilgi verebilir misiniz ?

Adım adım neler yapmamız gerekir.

Mesela Sender ID kaydı , MX ve SPF öncelikli sanırım. Daha sonra RDNS ve PTR kayıtlarını yapabiliriz.

Şu 3 kayıt çok kritik ve acilen birşeyler yapmamız gerekiyor.
Teknik destek veriyor musunuz *

Gönderildi : 17/09/2012 21:07

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

bahsettiğiniz kayıtların önceden yapılması gerekeni veya sonradan yapılabileni yoktur. gönderdiğiniz mail domainleri üzerinde nasıl kontrol mekanizmaları olduğunu bilme şansınız olmadığından hepsinin açılması önerilir.

hotmail spf kaydına bakmaya başlamış mesela, bizim yönettiğimiz sunucuların bazılarında ptr kaydı sorguluyoruz.

mx ve spf kaydınız için domaini aldığınız firmadan kayıt açtırmalısınız. sender id=spf kaydıdır. http://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/  adresinden oluşturabilirsiniz. oluşturduğunuz kaydı txt olarak domaininizin name serverına girin.

ptr kaydını da ipnizi aldığınız firmaya yaptırın. telekomdan yaptırabilirsiniz ama blok üzerinden al sat yapan bir firma ise firmaya danışın öncelikle.

Gönderildi : 18/09/2012 02:33

(@UfukAlbayrak)
Active Member
Konu başlatıcı

Efe bey ,

Tam olarak bahsettiğimde bu idi.
Verdiğiniz wizard linkine girdikten sonra ne yapmalıyız. Birinci etapta sunucu ismini soruyor.
Diğer etapta SPF sorgulaması yapıyor ,kayıt yoksa ve yapmak istiyorsanız devam ediyorsunuz.

Bundan sonrasında ne yapmalıyız ? Hangi kutucuğa ne yazmalıyız ?
Oluşturduğumuz SPF kaydınız nameserver'ın neresine gireceğiz ?
Sizlere zahmet veriyoruz ama adım adım detaylı olarak açıklanan herhangi bir kaynak bulamadım nette.
Etap etap neler yapmamız gerektiğini anlatabilir misiniz ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 18/09/2012 18:47

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

http://www.openspf.org/SPF_Record_Syntax  adresinden nasıl oluşturulması gerektiği konusunda bilgi alaiblirsiniz.

örnek kayıt için microsoftun spf kaydı kullanılabilir:

"v=spf1 include:_spf-a.microsoft.com include:_spf-b.microsoft.com include:_spf-c.microsoft.com include:_spf-ssg-a.microsoft.com ip4:131.107.115.215 ip4:131.107.115.214 ip4:205.248.106.64 ip4:205.248.106.30 ip4:205.248.106.32 ~all"

a kayıtları, ip kayıtları girilmiş.

Gönderildi : 18/09/2012 19:36

(@Anonim)
Gönderiler: 0

bahsettiğiniz kayıtların önceden yapılması gerekeni veya sonradan yapılabileni yoktur. gönderdiğiniz mail domainleri üzerinde nasıl kontrol mekanizmaları olduğunu bilme şansınız olmadığından hepsinin açılması önerilir.

hotmail spf kaydına bakmaya başlamış mesela, bizim yönettiğimiz sunucuların bazılarında ptr kaydı sorguluyoruz.

mx ve spf kaydınız için domaini aldığınız firmadan kayıt açtırmalısınız. sender id=spf kaydıdır. http://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/  adresinden oluşturabilirsiniz. oluşturduğunuz kaydı txt olarak domaininizin name serverına girin.

ptr kaydını da ipnizi aldığınız firmaya yaptırın. telekomdan yaptırabilirsiniz ama blok üzerinden al sat yapan bir firma ise firmaya danışın öncelikle.

efe bey

bu dediğiniz tüm kayıtların yapımını  resimli olarak gösteren  bir TÜRKÇE kaynak varmı........yada ücretli yapacak bir kişi  ?

Gönderildi : 18/05/2014 17:55

Paylaş: