Forum

Mail Server Spam So...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Server Spam Sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
733 Görüntüleme
(@FatihAytekin)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Plesk ile gelen MailEnable Free sürümünü kullanıyorum. Arada bir gidenlere baktığımda çok garip yerlere mail attığını fark ettim. Tek domain değil birkaç domainden gidiyor ve önüne geçemedim bir türlü. Sunucuya birkaç anti-virüs'le tarama yaptırdım fakat hiçbirşey bulamadı. mailtoolbox ile smtp taraması yaptırdım orada herşey normal. Gitmeyen mailler için müşterilere 

Recipient:
[SMTP:[email protected]]

Reason:
Remote SMTP Server Returned: 550 Mailbox unavailable or access denied

gibi mailler gidiyor. Maili disble yapınca sorun ortadan kalkıyor. Bunun önüne nasıl geçebilirim? 

Gönderildi : 11/09/2012 15:33

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

sorununuz "iletilemedi" mesajlarından kaynaklanıyor olaiblirmi. yani biri yapınızda olmayan bir posta kutusuna mail atmaya çalışıyor buna karşılık iletilemedi mesajı geri dönüyor olabilirmi?

Gönderildi : 12/09/2012 00:42

(@OguzKURT)
Gönderiler: 15
Eminent Member

Plesk ile gelen MailEnable Free sürümünü kullanıyorum. Arada bir gidenlere baktığımda çok garip yerlere mail attığını fark ettim. Tek domain değil birkaç domainden gidiyor ve önüne geçemedim bir türlü. Sunucuya birkaç anti-virüs'le tarama yaptırdım fakat hiçbirşey bulamadı. mailtoolbox ile smtp taraması yaptırdım orada herşey normal. Gitmeyen mailler için müşterilere 

Recipient:
[SMTP:[email protected]]

Reason:
Remote SMTP Server Returned: 550 Mailbox unavailable or access denied

gibi mailler gidiyor. Maili disble yapınca sorun ortadan kalkıyor. Bunun önüne nasıl geçebilirim? 

Bunun bir den fazla nedeni olabilir

bazı mta lar verdiğin ornekteki gibi geri donus yapar veya yapmaz bazıları detaylı geri donus yapar black list, SPF , DKIM vss. gibi geri acıklayıcı bu karşı tarafın bu konudaki politikasına bağlı bir durum bu konuda dunyada hala nedense bir standarda kavusmadı veya kavustu reelde uygulama kısmı baya bi yanlıs! .  ama hatalarda donuslerde sorunun çözümünü kolaylaştırır.

en basitinden gidecek olursak

eğer mxtoolbox da kontrol etmissen kara listede yoksa baska hatalar aramalısın

Öncelikle şunu varsayıyorum bir hosting bayi paketiniz (vps paylaşımlı shared ip vs..) veya kendi dedicated sunucunuz üzerinde müşterilerine hizmet veriyorsunuzdur ?

DNS vss. kayıtları varsayalım ve server tarafında da tüm güvenlik vss. guncel .her sey düzgün . dışarıya karşı bir sorunun yok farzedelim. Öncelikle kendi sunucunu kendi müşterilerinizden   korunmanız gerekli (neden? cunku ilgili hesabıyla sunucu üzerineden yetki sağlıyor smtp  ( bu konu detaylı bir gün makale yazarsam ilk bu olacaktır))eğer sağlıklı stabil bir hizmet vermek istiyorsanız öncelikle kendi müşterinden kaynaklanacak problemleri çözmelisin. bu problemler neler olabilir

1- Musterinin local ağında Virus vb. yazılım olabilir smtp authenticate yetkisi saglarsa!! ( antivirüslere kesinlikle aldanmamalı network dinlenip incelenmeli musteri taraında zor oluyorsa sunucu tarafında incelenmeli yetkili erişimler.!)

2-  Musteri tarafında  acccount larda basit şifreler kullanılması vss. gibi

3-  Kullandığınız ip veya ip grubu geçmişi vss. 

ve özellikle 2 nci madde  brute force ataklarla  yapılacak saldırılarla accountların ele gecirilip sunucunun spam server olarak kullanılması

en basitinden 2 madde bu . 

bunlar gozlemleyebilmek için de gereken Log ! system loglarını incelemek eğer bu logları inceleyep irdeleyebiliyorsanız daha az problem yaşarsınız.

Not (mesaj atarsanız ilgili domain veya ip bilgilerini bakıp burdan devam ettirebiliriz.)

Gönderildi : 12/09/2012 01:05

(@FatihAytekin)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

cevap için teşekkürler. 

çok sıkıntı yaşan domain: [email protected]

IP adresi:  31.210.156.27

Gönderildi : 13/09/2012 20:10

(@OguzKURT)
Gönderiler: 15
Eminent Member

domainin dns kayıtlarında sorun var öncelik bu sorunları  gidermelisiniz. dns kayıtlarını ss alıp paylaşabilirmisiniz ?

http://www.intodns.com da check edebilirsiniz

Gönderildi : 13/09/2012 23:40

Paylaş: