Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Enable Çok İlginç Bir Sorun

19 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,520 Görüntüleme
(@EnesSEViNDi)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba

Windows Server 2008 R2 ENT. Kurulu bir Serverimiz var. Serverımızda Mail Server Olarak Plesk Panel 9.5.5'e Entegre Mail Enable Standart 5.xx sürümü kullanıyoruz. Mail Enablenin ayarlarının düzgün olduğunu düşünüyorum ki uzun süredir sorunsuz olarak kullanıyoruz. Son 4-5 gündür şöyle bir sorunla karşılaşıyoruz; Dışarıdan Mail almada Sıkıntı yok anında geliyor.Server içerisindeki hesaplardanda birbirlerine mail gönderimi sorunsuz bir şekilde geliyor ve Asıl Sorunumuz Şu Dışarıya mail gönderirken hiçbir hata veya uyarı mesajı almadan normal bir şekilde göndermesine rağmen ya mesajlar karşıya çok geç ulaşıyor 24 saat sonra falan veya hiç gitmiyor herhangi bir hata mesajıda bize gelmiyor.

Arkadaşlar günlerdir uğraşıyorum baya döküman ve kaynak taradım ama bir arpa boyu yol alamadım 🙂 Önerisi fikri veya çözümü olan varsa desteklerinizi bekliyorum.

Gönderildi : 12/08/2012 04:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Dediğiniz şey pek mümkün değil, neden derseniz eğer mail gitmiyor ise size bir NDR gelir, hadi diyelim A.com, B.com NDR göndermsin ama hotmail.com, gmail.com gibi yerler kesin NDR gönderir, bu nedenle sisteminizi bir kez daha kontrol edin, bunuda yine burada pek çok kez anlattığımız gibi telnet ile yapın, telnet size çok net bilgi verecektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/08/2012 00:22

(@EnesSEViNDi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Dediğiniz şey pek mümkün değil, neden derseniz eğer mail gitmiyor ise size bir NDR gelir, hadi diyelim A.com, B.com NDR göndermsin ama hotmail.com, gmail.com gibi yerler kesin NDR gönderir, bu nedenle sisteminizi bir kez daha kontrol edin, bunuda yine burada pek çok kez anlattığımız gibi telnet ile yapın, telnet size çok net bilgi verecektir.

İlk mesajımda mail çok geç gidiyor veya gitmiyor demiştim ama bugün tekrar tekrar test ettim gönderdiğim maillerin tammamı yerine ulaşıyor benim asıl  sorunum ulaşma sürelerinin 4 ile 24 saat arasında değişmesi. maillerin çok geç ulaşması ben bunun nedenini bir türlü anlayamadım çünki dışarıdan gelen maillerde ve sunucu içi hesapların birbirine gönderdiği e-postada sorunsuz bir şekilde çalışmakta. Bu sorunla alakalı bir fikriniz veya çözümünüz varmı ?

Ayrca telnet ile kotrol nasıl yapabilirim rica etsem detaylı anlattığınız yerlerden bir link verebilirmisiniz ?

Gönderildi : 13/08/2012 03:33

(@tarikyildiz)
Gönderiler: 193
Reputable Member

Hakan Hocamın  Makalelerinden bir link buldum umarım işinizi görür 

http://www.hakanuzuner.com/index.php/telnet-ile-mail-gonderme-ve-mail-server-kontrolu.html  

Gönderildi : 13/08/2012 12:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Enes bey bu geç gidiyor dediğiniz mail, hedefe ulaşınca bunu boş bir mail' e ek olarak size göndersinler sizde bu ekli maili açın ve header bölümünü alıp aşağıdaki site yardımı ile analiz edin, bakın bakalım nerede bekliyor bu mail

http://www.mxtoolbox.com/EmailHeaders.aspx

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/08/2012 12:29

(@EnesSEViNDi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey Merhaba

Çözümünüz için teşekkürler. Mail Başlığını analiz ettim 8 saatlik bir gecikme görünüyor ama ben tam anlayamadım gecikmenin nerden kaynaklandığını.

analiz linki aşağıda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

http://www.mxtoolbox.com/Public/Tools/EmailHeaders.aspx?huid=4f36fa1d-a4a9-4285-a854-97d3a43c701c  

Gönderildi : 13/08/2012 13:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Karşı tarafta çalışan bir anti spam vb bir ürün kuyrukluyor, yani sorun karşı taraftan gözüküyor.

Gönderildi : 13/08/2012 17:38

(@EnesSEViNDi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Karşı tarafta çalışan bir anti spam vb bir ürün kuyrukluyor, yani sorun karşı taraftan gözüküyor.

Hakan Hocam Sanki Faklı bir durum var. Çünkü sadece o servere değil nereye hangi sunucuya mail atarsam bekleme sözkonusu örneğin hotmaile attığım mailin header analizi aşağıdaki linkte mevcut:

http://www.mxtoolbox.com/Public/Tools/EmailHeaders.aspx?huid=393e7cd6-cd26-4ea9-aabc-bd93063683c4

ayrıca buda smtp analizi linki sizin telnette yap dediğiniz testi yapıyor

http://www.mxtoolbox.com/SuperTool.aspx?action=smtp%3a94.73.140.229

Bizim serverimizin mx, spf, reverseDNS tüm kayıtları doğru görünüyor sadece TLS kaydı hatası veriyor ondan olurmu bilemiyorum sorunu hala çözebilmiş değilim malesef.

Gönderildi : 14/08/2012 00:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

bu ip kimin

176.54.155.81

bu ip kimin

94.73.140.229

Gönderildi : 14/08/2012 02:04

(@EnesSEViNDi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bu ip kimin

176.54.155.81

bu ip kimin

94.73.140.229

94.73.140.229 ipsi bizim sunucunun e-posta gönderim ipsi ama diğer ipnin bizle alakası yok bizim ip değil Domail Toolstan sorgulattım Vodofona Ait bir ip adresi imiş:

http://whois.domaintools.com/176.54.155.81

Gönderildi : 14/08/2012 02:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

siz mail header larını kontrol ettiniz mi ? mail bu ip den geliyor görünüyor, siz smarthost filan kullanıyor olabilir misiniz ?

Gönderildi : 14/08/2012 02:25

(@EnesSEViNDi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

siz söyleyince Mail headerlerini kontrol ettiğimde fark ettim mailler ilk önce bu dış ipye ondan sonra bizim ip üzerinden çıkıyor sunucumuz natro'da bildiğim kadarıyla smart host kullanmıyoruz tabi datacenter ile görüşmek lazım kesin cevap için. yanlız dikkat ettiğim mail bu dış ipden geçtikten sonra sanki sunucumuzda bekleme yapıyor

Gönderildi : 14/08/2012 02:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet bekleme sizin sunucuda oluyor muhtemel bir konfigürasyon sorunu var, bir mail server normal şartlarda maili bekletmez, bu nedenle logları incelemeniz gerekli sunucu üzerindeki, bir de natro ile görüşün muhtemel oradan kaynaklı bir sorun olabilir malum natro 🙁

Gönderildi : 14/08/2012 12:07

(@EnesSEViNDi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

natro ile görüştüm natro kendilerinden kaynaklanmadığını idda ediyor. Zaten teknik desteklerindende hiç memnun kalmadım kimseye tavsiye etmiyorum 🙂 Sorun dışa giden maillerin bizim sunucuda beklemesi olarak görünüyor. ve büyük ihtimal mail enableden kaynaklanıyor. Mail Enablenin çözüm aracını çalıştırdım ordada bir hata görünmüyor. sorunu çözemezsem formata 1 adım daha yaklaşıyorum az kaldı 🙂

Gönderildi : 14/08/2012 13:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

natro 🙁 derken boşuna konuşmadım 🙂

Ama bu sorun gerçekten sizin sunucu kaynaklı gibi duruyor, bunun için format yerine mail enable ayarlarını bir kez daha gözden geçirin derim misal telnet ile sunucu üzerinden bir mail göndermeyi deneyin bakalım nasıl bir uyarı alıyorsunuz.

Gönderildi : 14/08/2012 14:54

(@HamdiUyak)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhaba, arkadaşlar bende de hemen hemen aynı durum söz konusu bunun için ayrı başlık açmak istemedim buradan problemi paylaşıyorum;

Gönderdiğimiz mailler server dışındaki zonelara birkaç zamandır min:45dk ile birkaç saat arasında düşüyor.

serverda: mailenable standart edition  kurulu.

mailserver ip: 85.17.124.233 

mxtoolbox kayıtlarına göre :  http://www.mxtoolbox.com/Public/Tools/EmailHeaders.aspx?huid=e32fcac3-5082-4928-b0eb-f522c20f5ab6

Gönderildi : 31/01/2013 21:49

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

send queue boş olduğu halde mi böyle gidiyor?

Gönderildi : 01/02/2013 16:27

(@HamdiUyak)
Gönderiler: 7
Active Member

evet bu yaşanıyor ama şu sıralar büük bir problem çıktı.. leasewebde barındırdığım sunucuda farklı bir problemden dolayı sistemimiz çöktü ve şuanda backup ile farklı bir sunucuda  ilerlemeye çalışıyoruz ilginize teşekkür ederim bu aralar şans bizimle değil galiba 🙂

Gönderildi : 02/02/2013 14:59

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

mail sunucu yapilandırmanız düzgün değil. Reverse DNS kaydınız hatalı. SMTP TLS aktif etmissiniz. SMTP TLS aktif ise ssl tanımlamanız gereklidir mail sunucu tarafında.. ssl ile güvenli bir baglanti olusturmak istemiyorsaniz bu özelligi kapatin.

bunları kontrol ediniz. bizde mail enable enterpirese versionu kullaniyoruz. sunucumuz natroda sorunsuz gidiyor her yere..

Gönderildi : 16/02/2013 15:44

Paylaş: