Forum

554 5.7.1 Relay acc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

554 5.7.1 Relay access denied (Zimbra Mail Server)

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
3,901 Görüntüleme
(@BekirYAPAR)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Şirketim bünyesinde Zimbra mail server kullanmaktayım. Şu anda kurulu olan mailserverde herhangi bir problem bulunmuyor, fakat aynı IP üzerine ikinci bir mail server kurmak istediğimde problemler yaşamaya başladım. Birinci serverim normal çalışırken, ikincisinde mail gönderiminde herhangi bir problem yaşamıyorum, fakat dışarıdan mail atmak istediğimde aşağıdaki hatayı alıyorum.

Technical details of permanent failure:

Google tried to deliver your message, but it was rejected by the recipient domain. We recommend contacting the other email provider for further information about the cause of this error. The error that the other server returned was: 554 554 5.7.1 <xxx@xxxxxxkom.com.tr>: Relay access denied (state 14).

Konu hakkında aralıksız iki gündür okuyorum, araştırıyorum, ama sonuç bulamadım. Sormak istediğim konu şu,

MX kayıtlarını şu şekilde yaptım,

10 MX birinci domain

20 MX ikinci domain.

MXtoolbox ile yaptığım kontrollerde herhangi bir problem göstermedi, ve mail serverler üzerinden yaptığım kontrollerde MX prob. göremedim.

SPF Kayıtlarını iki Mail için Ayrı ayrı yaptım,

Her iki mail adresi için SPF Kayıtları : "v=spf1 a mx ip4:84.dış ıp ~all"

Ama ne yaptıysam mail alamadım.

Aynı IP üzerinde iki mail server çalıştırmak için yapılması gereken özel bir ayar veya mail serverlerin kendileri ile haberleşmesi için özel bir ayar mı bulunuyor acaba?

Bu konuda yardım ve yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla

Gönderildi : 14/07/2011 15:34

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Relay access denied hatası vermiş Zimbra maili kullanmadım ama conf dosyasında ilgili kayıt için kayıt açılmışmı ona bakabilirsiniz. Muhtemelen ilgili domain tanımlamalarında sorun var.

Gönderildi : 14/07/2011 17:06

(@BekirYAPAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Aslında benim tahminim her maile ilk server cevap veriyor. Bu nedenle tanımlyamadığı bir domain olduğundan access denied diyor. Çünkü uğraşırken şunuda farkettim, Web arayüzünden mail atabiliyorum ama outlook vb. programlara tanımlama yapamıyorum. Acaba bu demain ile ilgili tanımlamayı nerden yapabilirim. Zimbra postfix kullanıyor. Postfix tecrübesi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

Saygılarımla

Gönderildi : 14/07/2011 20:52

(@BekirYAPAR)
Active Member
Konu başlatıcı

Aslında durum şu şekilde,adresler biri com diğeri ise aynı adresin com.tr si. Acaba host dosyasında açtığım kayıtlardali hostname aynı olduğundan bu çakışma oluyor olabilir mi?

birinci makinadaki etc/host dosyası

10.xxx.xxx.5   birincidomain.com birincidomain

ikinci makinadaki etc/host dosyası

10.xxx.xxx.10 ikincidomain.com.tr ikincidomain

ama isimler aynı sadece uzantısında. tr var. ???

Konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum. 

Not: kullanıcı ayarlarını Outlook üzerinden tanımlamaya çalışırken admin hesabı kilitlendi. Server yanlış yerde kimlik sorgusu yapıyor. Tıkandım kaldım...

Gönderildi : 14/07/2011 22:01

Paylaş: