Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hotmail spam sorunu

17 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,021 Görüntüleme
(@volkankorkmaz)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikler herkese merhaba , internette gezerken hotmailde spam sorunu üzerine ararken sitenize rastladım,

çözümleriniz ve sitenizin profosyonel yapısı hoşuma gitti 🙂 Tebrik ederim.

Soruma gelince http://www.cozumpark.com/forums/thread/226488.aspx burada olan durum;

mx kaydınız ile ptr kaydınız tutmuyor demişsiniz,sanırım aynı durum bendede mevcut.

hosting üzerinden alan adlarına bağlı bütün mailer , mail server ( cpanel ve outlook ) üzerinden gönderdiğim mailler hotmailde spam olarak gidiyor.

Gmail ve yahoo sorun yok.

SPF Record oluşturup microsft SenderID gönderdim cevap geldi ama sorun çözülmedi.

'xxx.com' has 1 mail server
Found MX record: xxx.com.[94.102.13.15][PR=0] (google aramada ciktığindan dolayı alan adlarını xxx olarak yaptım.)

PTR Check Results
94.102.13.15 PTR points to linux21.alanadi.com.tr.

PTR record exists(linux21.alanadi.com.tr.) but does not point back to xxx.com.
A record does not exists for PTR host name

Mx record : 0  xxx.com.

NS Check Results
NS Record
ns4.alanadi.com.tr.
ns3.alanadi.com.tr.

outlookda  pop3 mail giden 587 gelen 110 port da , ama cpanel üzerindede
gönderince yine hotmailde spam olarak düşüyor.

http://www.dnscolos.com/free-dns-report.html burdada 2 hata cikiyor.

Hosting firmasına söyledim ancak bana sadece sender id ile ilgili olduğunu söyledi acaba öneriniz nedir.

Denildiği gibi sorun mx kaydınız ile ptr kaydınız tutmuyor olmasımıdır,başka neler yapılmalı.Kontrol edip

yardımcı olursanız sevinirim.

İlginiz için çok teşekkur ederim : )

Gönderildi : 27/05/2011 14:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba spf kaydınız yok ,ptr kaydınız aşağıdaki gibi yanlış bir eşleşme var.Alan adı hizmeti aldığınız yere düzelttirin.Ayrıca spam liste girmişsiniz.Aşağıdaki listede.

SPAMCANNIBAL  LISTED blocked, See: Detail
Return codes were: 127.0.0.2
43200 312

Type IP Address Domain Name TTL
PTR 94.102.13.15 linux21.alanadi.com.tr 4 hrs

reverse lookup smtp diag port scan blacklist

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/05/2011 15:41

(@volkankorkmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba spf kaydınız yok ,ptr kaydınız aşağıdaki gibi yanlış bir eşleşme var.Alan adı hizmeti aldığınız yere düzelttirin.Ayrıca spam liste girmişsiniz.Aşağıdaki listede.

SPAMCANNIBAL  LISTED blocked, See: Detail
Return codes were: 127.0.0.2
43200 312

Type IP Address Domain Name TTL
PTR 94.102.13.15 linux21.alanadi.com.tr 4 hrs
reverse lookup smtp diag port scan blacklist

Hızlı cevabınız için çok teşekkur ederim : ) 

SPAMCANNIBAL de bazı dns test sitelerinde test ederken kendileri ekledi sanırım.Sitenin contact bölümünden kaldirmalarini rica ettim.

Spf kaydını kontrol ettiğimde bu şekilde çıkıyordu, acaba sorun nedir ?

Sorgulamada bu şekilde çıkıyor.

v=spf1 a mx ip4:94.102.13.32 a:xxx.com mx:xxx.com include:xxx.com -all

https://support.msn.com/default.aspx?productKey=senderid&locale=en-us&st=1&wfxredirect=1&wa=wsignin1.0 burayada göndermiştim.

Ptr kaydıyla ilgili olarak :

Domain IP: 94.102.13.15
DNS Server Response: linux21.alanadi.com.tr

Reverse DNS is BAD for IP address: 94.102.13.15 

Bu ptr konusunda dediğiniz gibi sorun var sanırım , ama hosting firmasına tam olarak ne demeliyim.

Benim kafam cok kariştiği için anlamadım, linux21.alanadi.com.tr mi değiştirmesi gerekiyor ?

yoksa ipde mi sorun var.?

Tekrar teşekkur ederim 🙂

Gönderildi : 27/05/2011 16:06

(@www-rizasahan-com)
_

Ptr kaydında benim ismim yazmalı diyin.Ptr kaydında onların ismi yazıyor.Spf kaydınız gelmiş şu anda.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/05/2011 16:50

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Selamlar rızaya ek olarak  hotmail için sender ID  kaydı  yapmanız  gereklidir aşağıdaki linkten kayıt olabilirsiniz.

http://www.microsoft.com/mscorp/safety/technologies/senderid/default.mspx 

Gönderildi : 27/05/2011 18:29

(@volkankorkmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için tekrar teşekkurler : )

Selamlar rızaya ek olarak  hotmail için sender ID  kaydı  yapmanız  gereklidir aşağıdaki linkten kayıt olabilirsiniz.

Oraya basvurmustum , https://support.msn.com/eform.aspx?productKey=senderid&page=support_senderid_options_for 

Ptr kaydında benim ismim yazmalı diyin.Ptr kaydında onların ismi yazıyor.Spf kaydınız gelmiş şu anda.

Hosting firmasına şöyle yazdım :

'' ptr kaydı linux21.alanadi.com.tr mx kaydıyla aynı olmasi
yani domainin ismi xxx.com gerekiyro sanırım. ''

Onlarda bana :
Onun aynı olması imkansız.
PTR ile Hostname aynı olması şart. Oda zaten aynı durumda. diye yazmışlar.

acaba hosting firması paylaşılan ip kullandığı içinmi yapamiyor.Gerçekten imkansızmı ?

Hosting diğer  referans sitelerini kontrol ettim;ptr kayıtları aynı şekilde,hosting firmasının adını gösteriyor.

Örneğin  cozumpark.com kendi serveri olduğu içinmi

PTR record exists(mail.cozumpark.com.) but does not point back to mail3.cozumpark.com.

bu sekilde aynı isimle.

Eğer hosting firması yapamıyorsa cpanelde a record v.s kullanıp yapabilriyim, ne önerirsiniz.

Tekrar teşekkur ederim  🙂

Gönderildi : 28/05/2011 00:32

(@www-rizasahan-com)
_

Bu ip üzerinden fazla yere hizmet veriyorlar ise değiştirmezler.Siz bu mail hizmetini nasıl kullanıyorsunuz?

Gönderildi : 28/05/2011 00:39

(@volkankorkmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu ip üzerinden fazla yere hizmet veriyorlar ise değiştirmezler.Siz bu mail hizmetini nasıl kullanıyorsunuz?

Evet olabilir bu ip 94.102.13.15 (domainin cpanel adresinde paylaşilan ip ) whois sorgusu yapınca domainim çıkmıyor , yine hosting firması çıkıyor. ( acaba onu a record v.s ile sorunu çözemezmiyim ?

Cpanel üzerinde mail hesapları açarak , hem oradan hemde outlook üzerinden Pop3 olarak. gönderebiliyorum.

Gönderildi : 28/05/2011 01:00

(@www-rizasahan-com)
_

Siz bu hizmeti kaç kişi kulalnıyorsunuz?Farklı bir alternatife yönelebilirsiniz.Apps exchange hosted gibi.Apps çok ekonomik ve sunduğu imkan ve özellikler güzel.Sizin yapınız nasıl?

Gönderildi : 28/05/2011 01:17

(@volkankorkmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Siz bu hizmeti kaç kişi kulalnıyorsunuz?Farklı bir alternatife yönelebilirsiniz.Apps exchange hosted gibi.Apps çok ekonomik ve sunduğu imkan ve özellikler güzel.Sizin yapınız nasıl?

Tekrar cevabınız için teşekkur ederim 🙂

Hosting firması web hosting olarak paylaştırıyor sanırım.Sadece bayi hosting paketlerini kendiniz hostinglere bölebiliyorsunuz.

O konuda cok bilgim yok Google Apps v.s ancak yeni maliyet getirebileceği ve şirket kendi adıma olmadığı web tasarımını yaptığım için , hosting firmasiyla çözmem gerekiyor.

Ama aynı durumda olan türkiyedeki hosting şirketlerini kullanıpta sorunu cözen birisi yokmu acaba ?

Gönderildi : 28/05/2011 01:38

(@www-rizasahan-com)
_

Sizin hosting firmanızın durumunu bilemiyorum ama pop3 ise bunun maliteyi fazla değil.Pop kullanıyorsanız mailleri bu ayarları onların yapması ve hiç bir şekilde spama v.s. düşmemeniz gerekir.Zaten bunu sağlayamıyorlar ise o firmadan bir şey olmaz.Hizmetinizi farklı firmaya kaydırabilirsiniz.Pop mail hizmeti pahalı bir hizmet değil.Kriweb,doruknet gibi çok başarılı firmalar var.

Gönderildi : 28/05/2011 01:58

(@volkankorkmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

Sizin hosting firmanızın durumunu bilemiyorum ama pop3 ise bunun maliteyi fazla değil.Pop kullanıyorsanız mailleri bu ayarları onların yapması ve hiç bir şekilde spama v.s. düşmemeniz gerekir.Zaten bunu sağlayamıyorlar ise o firmadan bir şey olmaz.Hizmetinizi farklı firmaya kaydırabilirsiniz.Pop mail hizmeti pahalı bir hizmet değil.Kriweb,doruknet gibi çok başarılı firmalar var.

Evet dediğiniz gibi  Kriweb,doruknet firmalar iyiymiş , ama problem sadece hotmailde olunca yine insan hosting firmasiyla cözmek istiyor.

Tekrar teşekkurler , iyi çalışmalar dilerim : )

Gönderildi : 28/05/2011 02:11

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.Saygılarımla.

Gönderildi : 28/05/2011 19:54

RS
(@ramazansokelen)
Gönderiler: 44
Trusted Member

Merhabalar aynı sorun bende de mevcut bütün kayıtlarım normal olmasına rağmen hotmail junk klasörüne düşmemesini sağlayamadım sender id kaydı da yaptım.

www.biletnet.com

mail.biletnet.com 

fikri olan varmı?

Gönderildi : 06/06/2011 17:38

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba alan adınız nedir?

Gönderildi : 06/06/2011 17:43

RS
(@ramazansokelen)
Gönderiler: 44
Trusted Member

www.biletnet.com

Gönderildi : 07/06/2011 13:04

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba Spf kaydınız yok olarak gözüküyor.Bunu alan adı hizmeti aldığınız hosting firması üzerinde açarmısınız 85 li ip adresiniz için.

Gönderildi : 07/06/2011 13:28

Paylaş: