Forum

Merak Mail Server -...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Merak Mail Server - "550 5.7.1 Unable to relay for " Hatası

16 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
6,670 Görüntüleme
(@ekremsekman)
Gönderiler: 65
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Türk Telekom üzerinden satın aldığımız kendimize ait IP bloğu bulunmaktadır.
Bu blok üzerinde 212.174.46.109 IP adresine sahip Windows server tabanlı merak
mail server kullandığımız bir mail server ımız mevcut durumdadır. Mail server
üzerinde ki DNS ayarları 195.175.39.39 – 40 olarak türk Telekom’a ait dns’ler
kullanılıyor. Ayrıca bahsi geçen server Teklan Telekomunikasyon A.Ş. de
barındırılmaktadır. IP bloklarımız türk telekoma ait olduğu için DNS olarak
Türk Telekom u kullanmaktayız. Mail aterken "550 5.7.1 Unable to relay for
[email protected]” hatası almaktayız. Bu
hatanın merak mail tarafında baktığımızda http://esupport.icewarp.com/index.php?_m=knowledgebase&_a=viewarticle&kbarticleid=13
adresinde 550 5.7.1

Access to not allowed by rules

1) Server blocked user access by a blacklist filter/rule, or

2) Server blocked access from the originating server by HELO/EHLO Filter.

1) Review server black list filters and user rules or set a bypass item.

2) Whitelist the originating server in HELO/EHLO filter, or remove it from
blacklist, or create a Bypass.

Hatalarını alıyorum. User blacklistte herhangi bir problem yok. IP
adreslerimiz temiz. rDNS lerimiz mevcut. PTR larda sorun yok. Sıkıntının
kaynaklandığı başka bir ihtimal olabilir mi?

Gönderildi : 21/01/2010 17:24

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

telekom ip lerinden mail göndermek pekte mümkün bişi değil aslında ama domain adı verebilmeniz mümkün mü acaba?

Gönderildi : 21/01/2010 17:37

(@ekremsekman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

tabi ki. aymari.net olarak kontrol edilebilir.

Gönderildi : 21/01/2010 17:41

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Selamlar,

Zamanında aynı sıkıntıyı bende yaşadım. Gereksiz Spam ayarlarından kurtulun mümkünse standart kuruluma getirin ayarları test ederek tekrar yapın..yada benim gibi yapmadıysanız her hamlenizi kaydettiyseniz güvenlik ayarları olarak sondan başlayarak eski haline getirin sorununuzu çözecektir.

Kolay gelsin.. 

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 21/01/2010 17:44

(@ekremsekman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cenker Bey,

Spam ayarlarıyla ilgili olan herşeyi kaldırdım. Sildim tekrar bile kurdum. Ama hala gönderemiyoruz. Ciddi bir problem olmaya başladı 🙁  ayrıca bu ayarlarla dün atılıyordu. Bugün gitmiyor 🙁

Gönderildi : 21/01/2010 17:52

(@cenkercetin)
Famed Member Yönetici

Tam olarak hatırlamıyorum sanırım ama ben DNSBL ayarlarından ve mail service - security altındaki ayarlardan kaynaklanıyordu..DNSBL listelerini temizleyin ve söylediğim alandaki ayarları kontrol edin..ben blacklist ve diğer konulara bakmadım siz kontrol ettim diyorsunuz.

http://multirbl.valli.org/

http://www.checkdns.net/quickcheck.aspx

iki adres ile block listleri ve DNS kayıtlarınızı siz yinede gözden geçirin. 

Cenker Çetin

Gönderildi : 21/01/2010 17:59

(@ekremsekman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

cenker bey,

bu adreslerden de kontrol ettim herhangi bir problem yoktur.

Gönderildi : 21/01/2010 18:05

(@cenkercetin)
Famed Member Yönetici

cenker bey,bu adreslerden de kontrol ettim herhangi bir problem yoktur.

güvenlik sekmesini kontrol ettiniz mi? ayrıca bir test maili atıp onun log çıktısını gönderebilirmisiniz? nerede takılıyor bakalım.. ayrıca şöyle şeyler de buldum bi kontrol edin isterseniz.

http://esupport.icewarp.com/index.php?_m=knowledgebase&_a=viewarticle&kbarticleid=13

Check 

1)Merak Mail Server block access by a black list filter. or 
2) reject if originator's domain is local and not authorized option turned on (In Security) 

Probably its the 2nd case, user is using some other SMTP and this this option goes into action, put his email in this options Bypass. 

The 1st case shows "Access not allowed by rules". 

The 2nd case means youre connecting from another SMTP presenting yourself as the domain in Merak... Then that option goes into action to avoid forged sender, so if mail from is someone that exists in Merak and person did not authenticate via Meraks SMTP, it rejects.  

Cenker Çetin

Gönderildi : 21/01/2010 18:11

(@ekremsekman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Problem kendi kendine düzeldi. Hala anlayabilmiş durumda değilim durumu. Sanırım TT ile alakalı olarak görüyorum. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler.

Gönderildi : 21/01/2010 20:38

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Selamlar,

Problem kendi kendine düzeldi. Hala anlayabilmiş durumda değilim durumu. Sanırım TT ile alakalı olarak görüyorum. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler.

587 den mail gönderme olayları faln vardı onunla alakalı bişi olabilir mi acaba?

Gönderildi : 21/01/2010 20:42

(@cenkercetin)
Famed Member Yönetici

Selamlar,Problem kendi kendine düzeldi. Hala anlayabilmiş durumda değilim durumu. Sanırım TT ile alakalı olarak görüyorum. Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler.

Geri bildirim için teşekkürler..Muhtemelen TTNet in DNS leri ile ilgili bir sıkıntı olmuştur.sonrasında da düzelttiklerinde otomatik olarak düzelmiştir.

İyi çalışmalar.. 

Cenker Çetin

Gönderildi : 22/01/2010 11:52

(@ekremsekman)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Son bir haftada aynı şekilde 4. kez problem çıktı ve gün boyunca sürdü. İnşallah devam etmez tekrardan. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.

Gönderildi : 25/01/2010 04:42

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Geri bildirim için teşekkürler,

Ama telekom ip bloğu sürekli spama giriyor.Bu nedenle değişik bir ip boloğundan ip almanız veya smarthost kullanmanızda yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/01/2010 11:45

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Sunucunuz üzerinde dns servisini aktif ederek telekom dns problemlerinden kurtulursunuz.

Gönderildi : 03/02/2010 00:36

(@leventilkbahar)
Gönderiler: 4
Active Member

2 gün önce ISP değişikliği yaptık şuan Turkcell ip adreslerini kullanıyoruz fakat  şuan sadece GMAIL adreslerine mail atamıyoruz , ek’te bize dönen hataları paylaşıyorum.

Konu ile ilgili destekleriniz için teşekkürler.

gmail sorunu

Yöneticiler için tanılama bilgileri:

Sunucu oluşturma: mail.kenthospital.com

[email protected]
gmail-smtp-in.l.google.com
Remote Server returned '<gmail-smtp-in.l.google.com #5.7.1 smtp; 550-5.7.1 [176.236.217.151] The IP you're using to send mail is not authorized 550-5.7.1 to send email directly to our servers. Please use the SMTP relay at 550-5.7.1 your service provider instead. Learn more at 550 5.7.1 https://support.google.com/mail/?p=NotAuthorizedError d24si2051600edv.171 - gsmtp>'

Gönderildi : 20/05/2021 16:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

linki okudunuz mu?

'The IP you're using to send email is not authorized...' - Gmail Help (google.com)

Burada yapmanız gereken anlatılıyor.

Özetle IP, SPF, DKIM veya DMARC gibi kayıtlarınızda sorun olduğu için mail gönderemiyorsunuz. Bu kayıtların sorunsuz olduğunu kontrol edin lütfen.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/05/2021 23:47

Paylaş: