Forum

SQL Lisanslama

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] SQL Lisanslama

6 Yazılar
4 Üyeler
1 Likes
617 Görüntüleme
(@arifkayaca)
Gönderiler: 62
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Şirketimizde lisanslama çalışması yapıyorum, otomasyon için kullanılan 3 adet SQL kurulu sanal makine var ve hepsi aynı hosta kurulu, ikisi SQL 2008 Workgroup Edition, biri de SQL 2000 Workgroup Edition kullanıyor. SQL 2008 lerin faturası elimde mevcut ama SQL 2000'nin faturasını bulamadım. Acaba elimdeki 2008 lisansı ile 2000'i lisanslayabilirmiyim. Hatırladığım kadarıyla sanal makinelerde tek lisansla birden fazla SQL lisanslanabiliyordu ? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkür ederim.

Not: Host'da her biri 16 Core, 32 Logical Processor olan iki işlemci mevcut.

Bu konu 10 ay önce arifkayaca tarafından düzenlendi
Bu konu 8 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 05/06/2023 10:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

"sql server da sanal makinelerde tek lisansla birden fazla SQL lisanslanabiliyor mu?"

ChatGPT:

Evet, SQL Server'ı sanal makinelerde tek bir lisansla birden fazla kez lisanslayabilirsiniz. Bu, SQL Server'ın sanal ortamlarda lisanslama politikasına dayanmaktadır.

SQL Server lisanslama politikası, 2012 sürümünden itibaren sanal ortamlarda lisanslama için özel bir seçenek sunmaktadır. Bu seçenek, SQL Server'ın fiziksel ana makineye değil, ana makinede çalışan sanal işletim sistemine lisanslanmasını sağlar.

Bu politikaya göre, sanal makineye SQL Server kurmak için her bir sanal makineye ayrı bir SQL Server lisansı gerekmektedir. Ancak, fiziksel ana makinedeki tüm sanal makineleri kapsayacak şekilde yeterli sayıda SQL Server lisansına sahipseniz, her bir sanal makine için ayrı ayrı lisanslama yapmanız gerekmez. Bu durumda, yeterli sayıda lisansınız varsa, sanal makinelere yüklenen SQL Server sürümleri için yalnızca bir lisans kullanabilirsiniz.

Bu lisanslama politikasının ayrıntıları, Microsoft'un SQL Server lisanslama koşullarında ve SQL Server sanal ortamlarda lisanslama kılavuzunda bulunabilir. Bu kaynakları incelemeniz ve güncel bilgilere sahip olmanız önerilir, çünkü lisanslama politikaları zamanla değişebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2023 23:48

(@arifkayaca)
Gönderiler: 62
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim İbrahim Bey verdiğiniz çok değerli bilgiler için...

Bu ileti 10 ay önce arifkayaca tarafından düzenlendi

Gönderildi : 06/06/2023 09:26

(@turkteknoloji)
Gönderiler: 44
Trusted Member

@ibrahimyildiz merhaba, bir sunucumuza SQL 2022 standart kuruldu bir programı test etmemiz gerekiyordu testler başarılı oldu şimdi lisanslama yapmam gerekiyor kurulu olan SQL 2022 standart lisansını satın aldıktan sonra bunu nasıl lisanslama yapmam gerekiyor? SQL yeniden kurulum esnasında mı girmemiz gerekiyordu? ayrıca SQL lisans kiralama yapılabiliyor mu? desteklerinizi rica ediyorum teşekkürler.

Gönderildi : 22/07/2023 17:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Üzerine kurulum yaparken key ekranı çıkar.
Core adedine göre lisans almanız gerekli bunun calculatorleri web de mevcut.
Bildiğim kadarıyla kiralama seçenekleri sadece open anlaşmalarda var öyle bir süreç başlatmanız gerekli ama emin değilim.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2023 21:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, SQL lisans kiralama için Microsoft SPLA - Services Provider License Agreement lisansı olan bir bayi bakmanız gerekli. Genelde hosting firmalarında bu lisans olur, eğer sunucuyu onlardan kiralarsanız hem OS için hemde SQL için lisans kiralama yapabilirsiniz.

FixCloud

Bulutistan

GlassHouse

ya da bu şekilde kiralama yapan çalıştığınız bir Microsoft iş ortağından kiralama yapabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/07/2023 14:41

Paylaş: