Forum

Server 2008r2 sanal...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2008r2 sanal terminal sunucumuzu, server 2022 olarak yükseltme

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
127 Görüntüleme
(@ahmetakturk)
Gönderiler: 9
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Firmamızda bulunan Hp Proliant DL380 Gen9 sunucumuzda 4 adet sanal serverımız vardır. 

Terminal server'ımıza yaklaşık olarak 50 kişi RDP üzerinden bağlanmaktadır Logo vs. programları çalıştırmaktadır.

Sunucumuz çok eski olması sebebi ile 2022 yükseltmemiz gerekiyor, En güvenli, En Hızlı şekilde nasıl yükseltebiliriz.

Doğrudan yükseltme yok ise yedekleme işlemini hangi program yardımıyla ne şekilde yaparak tüm kullanıcıları alabiliriz. Domain yapısı yok firmada ancak kullanıcıları tek tek sunucu yöneticisi içerisinden kullanıcı kullanıcı açarak RDP yetkisi vererek sunucuya bağlıyoruz. Sunucu ben firmaya başlamadan önce zaten kuruluydu ve ne ayarlar seçili neler var bilmiyorum bu yüzden risk etmemek adına ya komple full yedek alarak 2022 olarak yeni sanal sunucuya taşıyacağız yada doğrudan 2008r2 - 2022 yükseltebiliyorsak kiii sanmıyorum ama belki bir yöntemi vardır. Yani özetle 2008r2 sunucumu hiçbir veriyi kaybetmeden 2022 sunucuya nasıl taşıyabilirim. Detaylı anlatırsanız çok mutlu olurum, vaktimiz çok az kaldı yeni bir anlaşmayla firma program yükleyecek sunucuya ancak 2008 olmasını kabul etmiyor ve ben 2022 yükseltme konusunda biraz amatör kalıyorum. Desteklerinizi bekliyorum. Şimdiden hepinize değerli vaktinizden dolayı teşekkür ederim.

Gönderildi : 19/03/2024 10:11

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Domain olmaması büyük eksiklik. Ben olsam 2022 'yi sıfırdan kurar. Sunucuyu hazırladıktan sonra kullanıcıları peyderpey taşırdım. Anladığım kadarı ile LOGO'yu da bu sunucuda çalıştırıyorsunuz herhal. Host'un kaynakları yeterli ise SQL'i/LOGO'yu ayrı bir sunucuda çalıştırmak daha iyi olacaktır. Yeterli değil ise de bu vesile ile donanımınızı upgrade edin.

Gönderildi : 21/03/2024 10:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

2008R2 işletim sistemi inplace olarak Server 2022 ye yükseltilemez, hele üzerinde RDS rolü varsa zaten sorun yaşamanız muhtemel, ondan yeniden sunucu kurup domain olmadığı için tek tek profilleri taşımanız gerekli, tabi öncesinde tek tek profilleri de sıfır açmalısınız ki sonra kopyalama işlemi yapabilesiniz.

Bu tür 3.parti programları deneyebilirsiniz.

ForensiT Free Downloads

Ya da danışmanlık bütçeniz var ise şöyle bir şey deneyebilirsiniz ya da siz uzman iseniz.

Önce bir domain kurun, sonra bu sistemi domain e alın, ardından domain ortamında kullanıcıları açın ve bu RDS için roaming profile path tanımlayın, ardından doğru izinler ve sonra tek tek sıfır profilleri açın ve sonra PS komut seti hazırlayıp RDS local disk içerisindeki profilleri otomatik bu file server' a taşıyın, ardından yeni server 2022 kurun ve aynı GPO ile aynı roaming profile path gösterin. Bu son kısım uzmanlık gerektiren bir konu ama yani bunu yapabiliyorsanız zaten danışmansınız demektir 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/03/2024 12:20

Paylaş: