Forum

İkinci El Bilgisaya...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] İkinci El Bilgisayarın Belgesiz Windows Lisansı Geçerli Midir?

9 Yazılar
4 Üyeler
5 Likes
326 Görüntüleme
(@mustafadagistanli)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

İhale ile banka gibi kurumların eski bilgisayarlarından yüzlerce alıp satan firmalar var.

Windows 10 O/B gibi bir ibare ile ilan yayınlıyorlar. Gömülü Windows lisansı olduğunu anlıyorum.

Bu işletim sisteminin, lisans denetiminde geçerli olması için ne gereklidir? Satıcının fatura kesmesi ve OS detayını belirtmesi yeterli midir?

Gönderildi : 15/01/2024 01:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, lisanslar OEM lisans ise donanım ile satılması gerekli, ama banka ise onlar EA ile volume lisans alırlar, bunun ise lisans sözleşmesini kontrol etmeniz gerekli, en güzel bilgiyi Microsoft verecektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2024 14:31

(@mustafadagistanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba, lisanslar OEM lisans ise donanım ile satılması gerekli, ama banka ise onlar EA ile volume lisans alırlar, bunun ise lisans sözleşmesini kontrol etmeniz gerekli, en güzel bilgiyi Microsoft verecektir.

Teşekkür ederim hocam. Cihazın kullandığı lisansı Microsoft'a sorabiliyor muyuz?

Ürün kimliği ile sorgulayabiliyor muyuz yoksa lisans numarasını tespit edip sormalı mıyız?

Gönderildi : 16/01/2024 00:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Uzak geçmişte lisans devri konuşulan konular mevcut. 
O/B gibi bir lisans türü yok o türklerin satış başlıklarına uydurduğu birşey sanırım onboard vga anlamında kullanıyorlar.

Hakan abinin dedikleri geçerli, bu konuda işi bilen şirketlere sormazsanız soruların uzayıp gitmesi normal.

Hayır key veya etiketi soracağınız bir platform yok çünkü key veya etiketin kendisi salt lisans demek değil. Sadece volume lisanslar support'a dahil, destek alınabilir onların da kolay satışı yok zaten ağır prosedürleri var lisans devirlerinin.

Key lisans demek değil dedik çünkü aslolan lisansın satın alındığının ispatıdır bu da fatura oluyor.
Şöyle bir kolaylık var Laptop, Desktop'larla uefi gömülü gelen lisansların key, etiketi olmaz, makine için geçerlidir aynı makineyle birlikte kullanıma devam edilebilir fakat tekrar satış varsa faturasında da sürümü, versiyonuyla lisansı içerdiği ilk alımda yazdığı gibi yazılmalı.
Server, WS'lerle alınabilen ROK lisansların süreçleri de benzer.

OEM ve Box basitte sadece birer satış yöntemi ayrıntı da bir sürü farkı türü var upgrade, get geniue gibi. Dolayısıyla neyin konuşulduğu önemli. Evet çoğunluk lisanslar TR de doğru yöntemini biliyorsanız 2. el satışı ve devri mümkün, yasal kararları var fakat konu bizleri aşıyor çünkü mali muhasebe ve hukuk bilgisi gerektiriyor. Basit sorularla Microsoft destek hattından da yukarı eskale edilmedikçe muhtemelen cevapları alamazsınız çünkü bilmemeleri normal, konu detaylı.

Basit kelimelerle envanter devirleri ve açık satış faturalandırmaları yapılmalı Microsoft ancak bu şekilde herhangi bir denetimde kabul eder yoksa hepsi geçersiz olur.

Ben bahsettiğiniz toplu ihaleyle alım yapan firmaların konuya hakim olduklarını sanmıyorum. Satan firmaların da al götürden başka birşey yaptığını sanmıyorum mali olarak uğraşmak istemezler. Doğru prosedürler uygulanmadığında cihazlar üzerinde etiket olması birşey ifade etmeyebilir geçmişte kullanıldığı için.

Mesela bir aracı aldığım makinede etiket var diye faturaya ürünü ekliyorsa o naylon faturadır 🙂 girdisi olmayanı satmış gibi gösterilen şey. Naylon da sizin için geçersizdir doğal olarak.

Şayet bu tip toplu alım süreciniz varsa bu tip süreçleri yapmış hukuk firmalarından birini bulun kendinize en doğru onlar sizi yönlendirebilir.
2. el lisans satışı yapan bir firma da var ismini webde bulabilirsiniz rahatlıkla.

Tek tük adetli bir iş ise girmeye değeceğini sanmıyorum.

https://clanto.shop/gb/blog/windows/windows-10-esd-oem-oei-retail-ggk-vl-what-s-the-difference
https://www.elevenforum.com/t/windows-10-and-windows-11-digital-licencing-explained.14051/
https://www.microsoft.com/tr-tr/howtotell/software-packaged?rtc=1

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2024 01:24

(@mustafadagistanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İbrahim Hocam, sağolun.

Reklama para akıtıp, ucuz ve eski laptop almak isteyen büyük firmalara okutabileceğim bir makale yazmışsınız. 😊 

Gönderildi : 16/01/2024 09:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Pek anlayamadım cümleyi ama kabul, eyvallah. 🙂

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2024 22:46

(@mustafadagistanli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Pek anlayamadım cümleyi ama kabul, eyvallah. 🙂

Bahsettiğim zengin firmalar, güncel ve lisanslı cihaz almaktan kaçıp, ilk forumda bahsettiğim ucuz ve eski cihazlara yöneliyorlar demek istedim 🙂

Gönderildi : 18/01/2024 20:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Anladım onlar zengin değil kendini zengin sanan öylesine şirketlerdir. 🙂

Gönderildi : 18/01/2024 21:54

(@GuneyYETKiN)
Gönderiler: 191
Reputable Member

Merhaba daha önce benzer bir olay ile karşılaşmıştım. Lisanslar başka kurumlara kiralanamaz, devredilemez veya satılamaz cevabı almıştık. Yapılmışsa da üreticinin onayı olduğuna dair belge veya lisans kullanım sözleşmesinde uygun bir madde gösterilmesi gerek.

Gönderildi : 22/01/2024 00:03

Paylaş: